Inne ciekawe miejsca w Bieszczadach.


W Bieszczadach znajduje siΩ ogromna ilo╢µ miejsc i miejscowo╢ci, o kt≤rych nale┐a│o by napisaµ.
Je╢li znasz takie miejsce i chcesz by tutaj znalaz│a siΩ notatka o nim napisz do mnie.


Krywe
Zawsze chcia│am, zwr≤ciµ uwagΩ na ludzi mieszkaj▒cych w tych g≤rach- dzikich i niedostΩpnych. Pojecha│am na koniec ╢wiata do Krywe - tej ju┐ nieistniej▒cej wsi, kt≤ra powsta│a w 1526 roku. Krywe to r≤wnocze╢nie rezerwat wΩ┐a Eskulapa. Pe│no wok≤│ piwniczek, s▒ te┐ ruiny cerkwi.. Zakocha│am siΩ w tym miejscu i mieszkaj▒cych tam ludziach ┐yczliwych i pomocnych w ka┐dej sytuacji - m≤wiΩ tu oczywi╢cie o Majsterkach.
Tak napisa│a o Krywem Magda.


Zag≤rz istnia│ ju┐ w 1412 roku jako w│asno╢µ Tarnawskich. Prawa miejskie uzyska│ w 1977 roku.
Wyruszaj▒ st▒d poci▒gi na po│udnie do Koma±czy i úupkowa lub na wsch≤d do Kro╢cienka. Od kilku lat mo┐na tak┐e dojechaµ z Zag≤rza do Chyrowa na Ukrainie, a od 1999 r. do Medzilaborc≤w na S│owacji.
Na wzg≤rzu przy szosie do Leska pracuje nadal stara cegielnia. Z produkowanych tu cegie│ powsta│a wiΩkszo╢µ XIX - wiecznych budowli w Bieszczadach. Zatrzymuj▒c siΩ w Zag≤rzu warto zobaczyµ min: po│o┐one na wzg≤rzu, barokowe ruiny klasztoru Karmelit≤w Bosych, drewniany ko╢ci≤│ek na Dolinie, wzniesiony przez Jana D│ugosza w 1836 r. oraz murowany ko╢ci≤│ parafialny p.w. WniebowziΩcia Matki Bo┐ej, zbudowany ok. po│owy XVIII w. Wed│ug tradycji ju┐ w 1343 r. Kazimierz Wielki ufundowa│ w tym miejscu gotyck▒ kaplicΩ.


Czarna by│a wsi▒ lokowan▒ na prawie wo│oskim w 1505 roku. W 1921 roku liczy│a 327 dom≤w.
Znajdowa│y siΩ tutaj dwie cerkwie, kaplica rzymsko-katolicka, ┐ydowski dom modlitwy, dw≤r, cztery m│yny wodne, tartak parowy, folusz, kopalnia ropy naftowej i kilka ku╝ni.
Dzi╢ Czarna jest o╢rodkiem administracyjnym, handlowym i turystycznym.
Mo┐na tutaj zobaczyµ kopalniΩ ropy naftowej, star▒ cerkiew z zachowanymi Carskimi Wrotami oraz ekspozycje Galerii BARAK.


Ma│o kto dociera na Sianki, kt≤re znajduj▒ siΩ w tak zwanym "Worku Bieszczadzkim".
Niedaleko od Prze│Ωczy U┐ockiej, po│o┐ona nad niewielkim strumykiem zachowa│a siΩ nagrobna p│yta Klementyny z Kalinowskich Stroi±skiej.
Gr≤b "hrabiny" znajduje siΩ w niedostΩpnym miejscu i trudno tam doj╢µ.
Najlepiej zachowan▒ pami▒tk▒ po tej bogatej kiedy╢ wsi jest krzy┐ znajduj▒cy siΩ w rejonie Prze│Ωczy U┐ockiej.


úuh (po polsku ú▒ka) to nazwa nieistniej▒cej ju┐ wsi nad Wetlink▒ poni┐ej Jaworca. Wie╢ istnia│a ju┐ w 1552r. W 1921 r. úuh liczy│ 32 domy i 175 mieszka±c≤w.
Po II wojnie wie╢ uleg│a ca│kowitemu zniszczeniu. W miejscu drewnianej cerkiewki z 1864 r. zosta│a podmur≤wka i fragmenty kamiennej mensy o│tarzowej.
DolinΩ Wetlinki poni┐ej úuhu obejmuje rezerwat krajobrazowy "Sine Wiry".

DO G╙RY

(c) Wirtualne Bieszczady 1999 - 2000