MiesiΩcznik PúACA
Trendy i badania w zakresie wynagrodze±

marzec, 2001


dr Maciej H. Grabowski
Wiceprezes
Instytut Bada± nad
Gospodark▒ Rynkow▒


Pytanie:
Bezrobocie szczeg≤lnie dotkliwe jest dla m│odzie┐y. Ten istotny problem zosta│ podniesiony przez UniΩ Europejsk▒, na co przeznaczono du┐e ╢rodki w ramach Europejskiego Funduszu Spo│ecznego. Jak wed│ug Pana powinno siΩ ten problem rozwi▒zaµ w Polsce?

M.G.:
Z pewno╢ci▒ nie mo┐na czekaµ a┐ fundusze z EFS dotr▒ do Polski, bo to mo┐e byµ za 4-5 lat. Z powodu ograniczonych mo┐liwo╢ci bud┐etowych dzia│ania regulacyjne s▒ tutaj na pierwszym planie. Mam na my╢li np. wprowadzenie p│acy minimalnej w zale┐no╢ci od wieku i regionu. Z drugiej strony w najbli┐szych latach mo┐na zmieniµ nieco strukturΩ wydatk≤w Funduszu Pracy, tak aby wydatki na aktywizacjΩ i przeszkolenia absolwent≤w stanowi│y nie 200 mln z│ jak to siΩ planuje w bud┐ecie na 2001r., ale dwa czy trzy razy wiΩcej.

Pytanie:
R≤┐nice p│acowe miΩdzy Warszaw▒ a innymi regionami kraju s▒ znacz▒ce. Gdzie tkwi▒ g│≤wne przyczyny tej sytuacji wed│ug Pana? Czy s▒dzi Pan, ┐e w przeci▒gu kilku lat nast▒pi wyr≤wnanie poziomu zarobk≤w miΩdzy regionami?

M.G.:
Wydajno╢µ pracy jest znacznie wy┐sza w stolicy i to jest g│≤wna przyczyna tej r≤┐nicy. Aglomeracje miejskie, a warszawska w szczeg≤lno╢ci pozostan▒ przez d│ugi okres w Polsce miejscami o najwiΩkszej dynamice wzrostu.

Pytanie:
R≤┐nice w zakresie p│ac wystΩpuj▒ r≤wnie┐ miΩdzy firmami z dominuj▒cym udzia│em kapita│u zagranicznego polskimi. Czy uwa┐a Pan, ┐e te pierwsze firmy dzia│aj▒c, czΩsto na skalΩ globaln▒, mog▒ sobie pozwoliµ na lepsze op│acanie pracownik≤w wydajniejszych, konkuruj▒c w ten spos≤b skuteczniej z firmami polskimi, tym bardziej, ┐e koszty pracy wielu polskich przedsiΩbiorstw s▒ i tak mocno nadwyrΩ┐one?

M.G.:
Firmy p│ac▒ tyle ile mog▒ i inwestuj▒ w pracownika tyle ile uwa┐aj▒ za stosowne. Bior▒ r≤wnie┐ pod uwagΩ ryzyko, ┐e przeszkolony i do╢wiadczony pracownik mo┐e odej╢µ. Globalne firmy inaczej kalkuluj▒ to ryzyko i st▒d m.in. r≤┐nice w p│acach.

Pytanie:
Firmy z udzia│em kapita│u zagranicznego nie do╢µ, ┐e op│acaj▒ lepiej, to r≤wnie┐ bardziej chΩtnie proponuj▒ pracownikom ╢wiadczenia pozap│acowe. Czy uwa┐a Pan, ┐e wysoka p│aca przesta│a byµ ju┐ siln▒ motywacj▒ do pracy?

M.G.:
R≤wnie┐ pracownicy wybieraj▒ firmy globalne widz▒c w tym swoj▒ szansΩ kariery i rozwoju. P│aca pozostaje wa┐na, ale nie jest z pewno╢ci▒ jedyn▒ przes│ank▒ wyboru pracodawcy.

Pytanie:
Sektor publiczny ci▒gle proponuje mniejsze zarobki w stosunku do firm prywatnych. Koszty utrzymania w Warszawie s▒ dosyµ wysokie, wiΩc najlepsi absolwenci wybieraj▒ chΩtniej formy prywatne. Jak wobec tego przyci▒gaµ absolwent≤w do tego sektora?

M.G.:
Wydaje mi siΩ, ┐e urzΩdy centralne sta│y siΩ ju┐ cenionym miejscem pracy i przyci▒gaj▒ odpowiednich pracownik≤w, np. absolwent≤w Krajowej Szko│y Administracji Publicznej. Nie p│ac▒ tyle co sektor prywatne, ale z drugiej strony gwarantuj▒ stabilne miejsce pracy.

Pytanie:
Na koniec chcieliby╢my zapytaµ Pana o tendencje w zakresie p│ac, a szczeg≤lnie ich kosztu dla przedsiΩbiorcy, w przeci▒gu kilku najbli┐szych lat w perspektywie integracji z UE. Dok▒d zmierzamy z obecn▒ polityk▒ Rz▒du, a w jakim kierunku powinni╢my pod▒┐aµ?

M.G.:
Z pewno╢ci▒ koszty pracy Polsce pozostan▒ znacz▒co ni┐sze ni┐ w krajach UE, w szczeg≤lno╢ci w Niemczech przez d│ugi okres czasu. I ten atut powinni╢my ╢wiadomie wykorzystywaµ przez najbli┐sze 10-15 lat. Zbyt szybkie zbli┐enie polskich p│ac do europejsich mog│oby tylko spowodowaµ zbyt wielkie nier≤wno╢ci w kraju i zagra┐aµ stabilnemu rozwojowi.

DziΩkujemy bardzo za rozmowΩ.


WiΩcej o rozm≤wcy zob.: www.ibngr.edu.pl.



Pocz▒tek strony


| Start | Badania | Trendy | Motywacja | Prawo | PojΩcia | Literatura |

Copyright © 2001 Placa.pl Wszelkie prawa zastrze┐one.