aktualizacja.jpg (3152 bytes)
O WΩgrowie:
Aktualno£ci z ┐ycia miasta
Ludzie, kt≤rzy nami rz╣dz╣
Historia WΩgrowa
Zabytki miasta i okolic
Galeria zdjΩµ
Informacje turystyczne
Kultura w WΩgrowie
Parafie w WΩgrowie
Edukacja
Miejski Sport
Rozk│ad jazdy autobus≤w
WΩgrowskie firmy i instytucje
Wyraƒ swoj╣ opiniΩ
Polecamy:

ZdjΩcia:

  Historia

klepsydra.jpg (6336 bytes)WΩgr≤w jest jednym z najstarszych miast wojew≤dztwa siedleckiego. Miasto le┐y w dolinie rzeki Liwiec, rozgraniczaj╣cej dwie krainy historyczne: Mazowsze i Podlasie.
    Pierwsze osiedle, bΩd╣ce zal╣┐kiem przysz│ego organizmu miejskiego powsta│o prawdopodobni w II po│owie XIV w. w miejscu, gdzie fale osadnictwa polskiego z teren≤w KsiΩstwa Mazowieckiego oraz ruskiego ze wschodu spotyka│y siΩ na skrzy┐owaniu szlak≤w handlowych z Warszawy na LitwΩ i z Gda±ska na po│udnie Rzeczypospolitej.
   
churh.jpg (9112 bytes)Ju┐ w 1414 r. zbudowany zosta│ przy placu targowym ko£ci≤│ parafialny, a w 1441 r. ksi╣┐Ω mazowiecki Boles│aw IV nada│ osiedlu prawa miejskie. W roku 1451 miasto by│o w│asno£ci╣ Stanis│awa z O│omu±ca, nastΩpnie w 1476 przesz│o w rΩce Uhrowskich, za£ od 1558 r. nale┐a│o do Anny z Radziwi││≤w Kiszczyny, gor╣cej zwolenniczki reformacji. Od tego czasu prawie przez 200 lat, WΩgr≤w by│ jednym z g│≤wnych centr≤w protestantyzmu polskiego. Odbywa│y siΩ tu synody biskup≤w protestanckich. Przez pewien czas WΩgr≤w dawa│ schronienie arianom, kt≤rzy mieli tu swoj╣ drukarniΩ, wydaj╣cych dzie│a znanych teolog≤w, jak Piotr z Goni╣dza czy Marcin Krowicki.
    Od 1693 r. miastem w│adali Radziwi││owie herbu Tr╣by, kt≤rzy bardzo przyczynili siΩ do jego rozwoju.Szczeg≤lnie zas│u┐yli siΩ dla WΩgrowa ksi╣┐e Bogus│aw Radziwi││, magnat o dwuznacznej reputacji, lecz znakomity gospodarz. Obdarzy│ on mieszczan wieloma przywilejami, sprowadzi│ szkockich sukiennik≤w, kt≤rzy rozs│awili WΩgr≤w swoimi wyrobami oraz nada│ miastu herb, przedstawiaj╣cy niedƒwiedzice na z│otym polu z trzema radziwi││owskimi tr╣bami.
    Z│oty wiek WΩgrowa przerwa│ "potop" szwedzki. W roku 1657 najeƒdƒcy z│upili miasto, podcinaj╣c jego dobr╣ koniunkturΩ gospodarcz╣. Kolejnym w│a£cicielem WΩgrow zosta│ podskarbi wielki koronny Jan Kazimie┐ Krasi±ski, kt≤remu w 1664 r. sprzeda│ miasto ksi╣┐Ω Bogus│aw Radziwi││.
    Rz╣dy Krasi±skich charakteryzowa│y rozs╣dek w dziedzinie ekonomii oraz tolerancja religijna, jednak zbieg niesprzyjaj╣cych okoliczno£ci oraz klΩska spadaj╣cych na kraj - wojna p≤│nocna i zniszczenie miasta przez Szwed≤w w 1703 r.,nastΩpuj╣ce po niej prze£ladowania religijne i w efekcie emigracja rzemie£lnik≤w protestanckich - zahamowa│y rozw≤j WΩgrowa.
    W ci╣gu nastΩpnych dziesiΩcioleci WΩgr≤w kilkakrotnie zmienia│ w│a£cicieli. W 1762 r. odziedziczy│a go Franciszka z Krasi±skich, ksiΩ┐na kurlandzka. Od 1782 do 1819 WΩgr≤w by│ w│asno£ci╣ Ossoli±skich, nastΩpnie do 1827 -gen. St. Kalickiego, po nim za£ nastΩpuj╣ úubie±scy i w│adaj╣ miastem do 1869 r.
    W sennej atmosferze prowincjonalnego miasteczka dono£nie odbi│y siΩ odg│osy walk powsta± narodowych. W czasie powstania listopadowego przeprawy nZdjecie 37 kBa Liwcu pod Liwem by│y miejscem zaciΩtych boj≤w pomiΩdzy wojskiem polskim i korpusem rosyjskim marsza│ka Iwana Dybicza. Jedn╣ z najwiΩkszych bitew powstania styczniowego stoczy│y z Rosjanami dnia 3.02.1863 r. oddzia│y powsta±c≤w, dowodzonych przez Jana Matli±skiego i W│adys│awa Jab│onowskiego. Bohaterstwo kosynier≤w spod WΩgrowa przesz│o do legendy utrwalonej w tw≤rczo£ci M. Konopnickiej, A. Barbiera, C.K. Norwida, kt≤ry w wierszu "Vanitas" por≤wna│ powsta±c≤w do Spartan spod Termopil.
     Po klΩsce powstania, pomimo represji, WΩgr≤w podni≤s│ siΩ z upadku gospodarczego. Od 1867 r. by│ siedzib╣ powiatu. Po 1918 r., w okresie miΩdzy wojennym, miasto by│o rynkiem zbytu i o£rodkiem zaopatrzenia w towary przemys│owe dla okolicznych wsi.
    Lata II wojny £wiatowej przynios│y znaczne zniszczenia i straty. WΩgr≤w by│ bombardowany przez niemieckie lotnictwo; niemal ca│a ludno£µ ┐ydowska miasta zosta│a wymordowana; zburzono zabytkowe synagogi z XVII i XIX w. Wielu mieszka±c≤w zginΩ│o, walcz╣c z okupantami, innych wywieziono na roboty do Niemiec.
    Wyzwolenie przynie£li miastu ┐o│nierze AK, kt≤rzy w czasie akcji "Burza" pod dow≤dztwem majora "Wolskiego" (Z. Maciejewski) wyparli dn 8.08.1944 r. oddzia│y hitlerowskie, zapobiegaj╣c zaplanowanemu przez Niemc≤w spaleniu WΩgrowa.
   
po_ak.jpg (20663 bytes) WΩgr≤w mo┐e poszczyciµ siΩ du┐ym, jak na tak niewielk╣ miejscowo£µ, zespo│em budowli zabytkowych, z kt≤rych czΩ£µ reprezentuje wysok╣ klasΩ artystyczn╣. Mowa tu przede wszystkim o fundacjach Jana Dobrogosta Krasi±skiego, kt≤rego wybitny smak estetyczny zadecydowa│ o jako£ci zbudowanych na jego polecenie ko£cio│≤w: dwa ko£cio│y, plebania i tzw. "drukarnia aria±ska". O ┐ywych niegdy£ stosunkach handlowych z Gda±skiem £wiadczy barokowy "Dom Gda±ski", dawna faktoria kupiecka przy rynku miejskim. Obrazu dope│niaj╣ domy z XVIII i XIX w., zgrupowane g│≤wnie przy rynku oraz cmentarz ewangelicki i katolicki z wieloma interesuj╣cymi nagrobkami.

by Pawe│ Wodkowski & Piotr Burczy±ski