Zavßd∞nφ tzv. file server∙ a mechanism∙ pro transparentnφ sdφlenφ soubor∙, motivovanΘ pot°ebou sdφlenφ a pot°ebou centrßlnφ sprßvy, dostalo do vφnku jedno v²znamnΘ omezenφ: muselo se p°izp∙sobit chovßnφ program∙, kterΘ byly psßny pro samostatnΘ a izolovanΘ osobnφ poΦφtaΦe, a nepoΦφtaly s existencφ sφt∞. Tedy s takov²mi programy, kterΘ si myslφ, ₧e jsou na poΦφtaΦi samy, a majφ jej cel² ke svΘ v²luΦnΘ dispozici (co₧ bylo zp∙sobeno jedno·lohovou povahou tehdy dominujφcφho operaΦnφho systΘmu MS DOS pro osobnφ poΦφtaΦe PC). Tomuto po₧adavku naÜt∞stφ nebylo t∞₧kΘ vyhov∞t, dφky pln∞ transparentnφ ("pr∙hlednΘ", resp. "neviditelnΘ") povaze sdφlenφ. V praxi to pak znamenalo, ₧e urΦitß aplikace mohla b²t umφst∞na, jako soubor, na centrßlnφm file serveru, ale po svΘm spuÜt∞nφ b∞₧ela p°φmo na pracovnφ stanici u₧ivatele - Φφm₧ se dosßhlo k²₧enΘ mo₧nosti centrßlnφ sprßvy.
Podobn∞ tomu bylo i se sdφlenφm dat - takΘ ty mohly b²t umφst∞ny, ve form∞ soubor∙, na centrßlnφm file serveru, a dφky svΘmu transparentnφmu sdφlenφ se z pohledu jednotliv²ch pracovnφch stanic "tvß°ily" jako soubory mφstnφ.
Ve skuteΦnosti se ale kv∙li prßv∞ popsanΘmu zp∙sobu provozovßnφ aplikacφ v sφ¥ovΘm prost°edφ prosadil i nov² v²poΦetnφ model, oznaΦovan² neformßln∞ jako v²poΦetnφ model file server / pracovnφ stanice. Jeho charakteristick²m rysem bylo to, ₧e dokßzal vystaΦit i s takov²mi aplikacemi, kterΘ v∙bec nepoΦφtaly s existencφ sφt∞, resp. v∙bec si existenci sφt∞ neuv∞domovaly.
|