Lokßlnφ sφt∞ serverovΘho typu jsou °eÜenφm, kterΘ b²vß v²hodnΘ a₧ p°i urΦitΘ "velikosti" sφt∞, m∞°enΘ zejmΘna v poΦtu souΦasn∞ pracujφcφch pracovnφch stanic, intenzit∞ provozu a povaze provozovan²ch aplikacφ. Ve velmi mal²ch sφtφch, nap°. se dv∞ma Φi t°emi uzly, by u₧ nebylo efektivnφ, mj. i ekonomicky (nßklady na vyhrazen² centrßlnφ file server by nebylo mo₧nφ "rozpustit" mezi dostateΦn² poΦet pracovnφch stanic). Stejn∞ tak by ale vyvstaly problΘmy i s udr₧ovßnφm file serveru - v sφtφch serverovΘho typu se obvykle poΦφtß s existencφ alespo≥ jednoho sprßvce, kter² mß file server ve svΘ pΘΦi. Ve velmi mal²ch sφtφch by se ale takov²to sprßvce nevyplatil.
Vedle sφtφ serverovΘho typu se proto Φasem prosadila i takovß °eÜenφ, kterß lΘpe vyhovujφ pot°ebßm velmi mal²ch sφtφ. MyÜlenka je zde takovß, ₧e to co je vhodnΘ sdφlet, se nep°esouvß na centrßlnφ poΦφtaΦ (kter² pak ani nemusφ existovat), ale ponechßvß u svΘho vlastnφka - tedy na jeho poΦφtaΦi. Ten pak m∙₧e vystupovat souΦasn∞ v roli serveru i v roli klienta (resp. pracovnφ stanice) - tj. nabφzet ostatnφm to, co vlastnφ sßm a je ochoten poskytnout formou sdφlenφ, a souΦasn∞ vyu₧φvat to, co nabφzφ ostatnφ. V jistΘm smyslu jsou pak vÜechny uzly sφt∞ rovnocennΘ (ka₧d² m∙₧e dle svΘho uvß₧enφ vystupovat v roli serveru, v roli klienta i v obou rolφch souΦasn∞), a proto se toto °eÜenφ oznaΦuje p°φvlastkem "peer-to-peer".
Prvnφ komerΦn∞ ·sp∞Ünou sφtφ typu peer-to-peer, kterß se postarala o nßslednou popularitu tohoto druhu lokßlnφch sφtφ, byla sφ¥ Lantastic firmy Artisoft.
|