DalÜφm d∙vodem, proΦ Ethernet dosßhnul tak velkΘ popularity, je jeho d∙slednΘ otev°enφ, resp. ·plnΘ zve°ejn∞nφ jeho specifikacφ - byl sice vyvinut trojicφ firem (Digital, Intel a Xerox] jako jejich vlastnφ, a tudφ₧ proprietßrnφ °eÜenφ, ale potΘ byl p°edßn do rukou nezßvislΘ standardizaΦnφ instituce (spoleΦnost IEEE, konkrΘtn∞ jejφ pracovnφ skupina 802.3), kterß specifikace Ethernetu vydala jako sv∙j standard, a p°evzala i dalÜφ v²voj Ethernetu.
Pon∞kud odliÜn∞ se ke svΘmu v²tvoru zachovali tv∙rci p°enosovΘ technologie ARCnet, kterß takΘ m∞la Üanci na skuteΦn∞ masovΘ prosazenφ. Nebyla vÜak vΦas "otev°ena", a zßhy v konkurenci Ethernetu podlehla.
Z jinΘ v²chozφ pozice pak startovala dalÜφ p°enosovß technologie, Token Ring. Ta pat°φ mezi deterministickΘ p°enosovΘ technologie, kterΘ garantujφ uskuteΦn∞nφ p°enos∙ v koneΦnΘm Φase - ale platφ za to mnohem v∞tÜφ slo₧itostφ a nßroΦn∞jÜφ implementacφ (a tudφ₧ i v∞tÜφ cenou) ne₧ Ethernet. TakΘ technologie Token Ring, p∙vodn∞ vyvinutß firmou IBM, byla vΦas "otev°ena" a sv∞°ena v∞cn∞ p°φsluÜnΘmu standardizaΦnφmu orgßnu (spoleΦnosti IEEE a jejφ pracovnφ skupin∞ 802).
Za sv∙j determinismus vd∞Φφ technologie Token Ring pou₧itφ zvlßÜtnφ metody, umo₧≥ujφcφ koordinovat vysφlßnφ jednotliv²ch uzl∙ - tato metoda spoΦφvß v tom, ₧e jednotlivΘ uzly si mezi sebou p°edßvajφ, podle p°edem stanovenΘho po°adφ, specißlnφ blok dat oprav≥ujφcφ svΘho dr₧itele k vysφlßnφ (zmφn∞n² specißlnφ datov² blok je v angliΦtin∞ oznaΦovßn jako token, Φesky tΘ₧ jako "peÜek"). P°esn∞ stejnß metoda (oznaΦovanß jako Token Passing, tj. p°edßvßnφ oprßvn∞nφ) je pak s ·sp∞chem pou₧φvßna i v dalÜφch sφtφch, nap°φklad v sφti FDDI.
|