Koncepce p°enosov²ch technologiφ, kterΘ se ·sp∞Ün∞ prosadily ve sv∞t∞ lokßlnφch poΦφtaΦov²ch sφtφ, byla do znaΦnΘ mφry ovlivn∞na vlastnostmi a charakterem p°enosov²ch cest, kterΘ pro n∞ byly k dispozici. Velmi markantnφ to bylo v p°φpad∞ Ethernetu - p°i jeho₧ zrodu se poΦφtalo v²hradn∞ s pou₧itφm koaxißlnφho kabelu (ve variant∞, kterΘ je dnes oznaΦovßna jako tzv. tlust² koaxißlnφ kabel). Na tomto koaxißlnφm kabelu p°itom bylo mo₧nΘ d∞lat odboΦky, a k t∞mto odboΦkßm p°ipojovat jednotlivΘ koncovΘ uzly - Φφm₧ vznikla tzv. sb∞rnicovß topologie, ve kterΘ jsou na jedno spoleΦnΘ a vÜemi uzly sdφlenΘ vedenφ p°φmo "pov∞Üeny" i jednotlivΘ uzly. Ethernet pak s touto sb∞rnicovou topologiφ pevn∞ poΦφtal, a jejφ vlastnosti Üikovn∞ vyu₧φval ke svΘmu fungovßnφ - zejmΘna pak mo₧nost tzv. vÜesm∞rovΘho vysφlßnφ (broadcasting), kterß je pro sφt∞ se sb∞rnicovou topologiφ charakteristickß (a umo₧≥uje, aby vysφlßnφ jednoho uzlu slyÜely i vÜechny ostatnφ uzly).
Vedle sb∞rnicovΘ topologie se samoz°ejm∞ objevily i jinΘ topologie - ji₧ od samΘho poΦßtku historie lokßlnφch sφtφ to byla topologie kruhovß, kterΘ byl zase uzp∙soben princip "Token Passing", pou₧it² nap°φklad v sφtφch Token Ring. Objevovat se zaΦaly ale i jinΘ topologie - nap°φklad hv∞zdicovß, poΦφtajφcφ s existencφ paprskovit∞ (hv∞zdicovit∞) veden²ch rozvod∙ z jednoho jedinΘho centra. Pozd∞ji, s nßstupem nov²ch p°enosov²ch mΘdiφ (zejmΘna tzv. kroucenΘ dvoulinky) se zaΦφnß prosazovat i "stromovitß" topologie - ve kterΘ rozvody vychßzφ z jednoho rozvodnΘho bodu, a postupn∞ se vφce a vφce rozv∞tvujφ.
P°i ·vahßch o topologii je ale nutnΘ velmi peΦliv∞ rozliÜovat mezi tzv. fyzickou topologiφ, kterß je dßna zapojenφm kabel∙ a zp∙sobem propojenφ jednotliv²ch uzl∙, a topologiφ logickou, kterß se ji₧ t²kß zp∙sobu vzßjemnΘ komunikace jednotliv²ch uzl∙ (by¥ alespo≥ pro pot°eby vzßjemnΘ koordinace p°i vysφlßnφ). Nejmarkantn∞jÜφ je tento rozdφl u sφtφ Token Bus, kterΘ majφ fyzicky sb∞rnicovou topologii (proto Token "Bus"), ale p°id∞lovßnφ prßva vysφlat v nich funguje na principu Token Passing, tedy dφky p°edßvßnφ oprßvn∞nφ (peÜka, Token-u). Mezi jednotliv²mi uzly sφt∞ Token Bus tedy musφ existovat logick² kruh, neboli logickΘ po°adφ, v rßmci kterΘho si oprßvn∞nφ p°edßvajφ.
DalÜφm nßzorn²m p°φkladem je i samotnß sφ¥ Ethernet. Ta toti₧ s postupem Φasu (a hlavn∞ s nßstupem nov²ch p°enosov²ch mΘdiφ) p°eÜla z fyzicky sb∞rnicovΘ topologie na topologii stromovitou, kterß by umo₧≥ovala i v²razn∞ji odliÜnΘ fungovßnφ Ethernetu. Ten ale dlouhou dobu (a₧ do nßstupu tzv. switchingu) v²hody stromovitΘ topologie zßm∞rn∞ odmφtal, a naopak se sna₧il pou₧φvat stromovitou topologii p°esn∞ stejn∞, jako kdyby byla fyzicky sb∞rnicovou topologiφ.
|