KonkrΘtnφ rozΦlen∞nφ na jednotlivΘ dφlΦφ sφt∞ se v p°φpad∞ sφtφ WAN °φdφ p°edevÜφm technick²mi d∙vody (vΦetn∞ prostorovΘ dislokace, v²konnosti, dostupnosti p°enosov²ch cest apod.), a sleduje takΘ vysloven∞ technickΘ cφle, p°edevÜφm pak korektnφ zp∙sob fungovßnφ v²slednΘho celku. V p°φpad∞ sφtφ lokßlnφch vÜak hrajφ nejv∞tÜφ roli d∙vody charakteru "logickΘho", zejmΘna p°φsluÜnost k urΦitΘ skupin∞ u₧ivatel∙, zatφmco v∞cnΘ aspekty typu dislokace (umφst∞nφ poΦφtaΦe) by naopak nem∞ly hrßt roli: jednotlivΘ uzlovΘ poΦφtaΦe by m∞ly b²t rozd∞lovßny podle toho, k Φemu (Φi komu slou₧φ), a ne podle toho, kde se nachßzφ - nap°φklad podle toho, ₧e dan² u₧ivatel je ·Φetnφ, a ne podle toho, ₧e mß kancelß° ve druhΘm pat°e na konci chodby.
V praxi ale o rozd∞lenφ jednotliv²ch uzl∙ do konkrΘtnφch sφtφ rozhodujφ spφÜe fyzickΘ dislokace, ne₧ d∙vody logickΘho charakteru - typicky to, ₧e dan² poΦφtaΦ se nachßzφ v dosahu jednoho sm∞rovaΦe, a ne jinΘho.
Dnes vÜak ji₧ existujφ i takovß °eÜenφ, kterß umo₧≥ujφ rozd∞lovat jednotlivΘ uzlovΘ poΦφtaΦe do konkrΘtnφch sφtφ skuteΦn∞ bez ohledu na to, kde se fyzicky nachßzφ, a dokonce je pouh²m konfiguraΦnφm zßsahem i logicky "p°esouvat" z jednΘ sφt∞ do druhΘ, ani₧ by se p°itom p°φsluÜn² poΦφtaΦ fyzicky pohnul z mφsta. V²sledkem pak jsou takovΘ sφt∞, kter²m se ne nadarmo °φkß virtußlnφ sφt∞ LAN (VLAN, Virtual LAN)- virtußlnφ proto, ₧e jejich existence je dßna pouze obsahem konfiguraΦnφch tabulek.
|