Celkovß koncepce ISO/OSI poΦφtß celkem se sedmi vrstvami, kterΘ je mo₧nΘ rozd∞lit do dvou hlavnφch skupin: na p°enosovΘ vrstvy (t°i nejspodn∞jÜφ), kterΘ majφ na starosti p°enos dat, a na vrstvy orientovanΘ aplikaΦn∞ (t°i nejvyÜÜφ), kterΘ majφ za ·kol poskytovat pot°ebnou podporu jednotliv²m aplikacφm. Mezi t∞mito dv∞ma skupinami pak existuje jeÜt∞ jedna vrstva (sedmß do poΦtu), kterß mß za ·kol vzßjemn∞ p°izp∙sobovat mo₧nosti a pot°eby obou hlavnφch skupin - p°edstavu ilustruje obrßzek.
![Obrßzek 1.](/file/23708/PCWorld_1999-03_cd.bin/tutorial/archiv/a708s600/gifs/t708s671.gif) |
P°edstava Φlen∞nφ sedmi vrstev ISO/OSI
Rozd∞lenφ vrstev do dvou hlavnφch skupin a jednΘ p°izp∙sobovacφ vrstvy vychßzφ z oΦekßvßnφ autor∙ ISO/OSI, ₧e p°enosovΘ vrstvy budou "v moci" n∞koho jinΘho, ne₧ aplikaΦn∞ orientovanΘ vrstvy (a tudφ₧ bude zapot°ebφ i p°izp∙sobovacφ vrstva mezi nimi). V p°φpad∞ spodnφch (p°enosov²ch) vrstev se oΦekßvalo, ₧e budou nejΦast∞ji realizovßny prost°ednictvφm ve°ejn²ch datov²ch sφtφ (p°φpadn∞ jin²mi prost°edky vhodnΘho operßtora), zatφmco chod vyÜÜφch vrstev si bude zajiÜ¥ovat sßm u₧ivatel, resp. provozovatel poΦφtaΦovΘ sφt∞.
P°edstav∞ o realizaci spodnφch t°φ vrstev ISO/OSI prost°ednictvφm ve°ejnΘ datovΘ sφt∞ pak odpovφdß i jejich celkovß koncepce, kterß je dosti blφzkß protokol∙m X.25 - kterΘ v dob∞ vzniku ISO/OSI ji₧ existovaly, a byly vymyÜleny "ve sv∞t∞ spoj∙" prßv∞ pro pot°eby ve°ejn²ch datov²ch sφtφ. Celkovß koncepce t∞chto protokol∙, resp. koncepce ve°ejn²ch datov²ch sφtφ, tak v²razn²m zp∙sobem ovlivnila i celkovΘ "vyzn∞nφ" nßvrhu ISO/OSI: ten dßvß jednoznaΦn∞ p°ednost spolehliv²ch a spojovan²m slu₧bßm.
|