Logo archivu

SoftwarovΘ noviny
Φ. 8/97

zpet na domovskou stranku
titulni strana
obsah
predchozi cast
nasledujici cast
Saga rod∙ LAN a WAN
P°φstup ke standardizaci
titulni strana obsah
predchozi dil nasledujici dil

Velmi markantnφ rozdφl je mezi sv∞tem TCP/IP a sv∞tem ISO/OSI i v jejich p°φstupu ke standardizaci. Standardy ISO/OSI jsou pom∞rn∞ velmi drahΘ dokumenty, kterΘ si i dosti majetnΘ firmy kupujφ jen v omezenΘm poΦtu exemplß°∙. ╪eΦeno takΘ jin²mi slovy: chce-li se n∞kdo dozv∞d∞t, co se po n∞m ve sv∞t∞ ISO/OSI po₧aduje, musφ za to nejprve zaplatit (a ne mßlo). Naproti tomu ve sv∞t∞ TCP/IP se vychßzφ z opaΦnΘho p°edpokladu: je-li zßjem na tom, aby se urΦitΘ standardy co mo₧nß nejvφce dodr₧ovaly, pak nech¥ mß ka₧d² co mo₧nß nejsnazÜφ p°φstup k jejich plnΘmu zn∞nφ. Standardy TCP/IP jsou proto k mßnφ zdarma, ve form∞ voln∞ Üi°iteln²ch dokument∙ (dostupn²ch nap°φklad prost°ednictvφm Internetu). Praxe p°itom sama jednoznaΦn∞ ukßzala, kter² p°φstup je efektivn∞jÜφ.

SkuteΦnost, ₧e standardy TCP/IP jsou dostupnΘ zadarmo, je mo₧nß i dφky jednΘ u₧iteΦnΘ zßsad∞, kterou majφ v USA: jakmile zde da≥ov² poplatnφk jednou n∞co zaplatφ, ji₧ to nemusφ platit podruhΘ (nezapomφnejme, ₧e protokoly TCP/IP byly vyvinuty z v∞deckov²zkumn²ch grant∙ americkΘho ministerstva obrany, a tudφ₧ z pen∞z da≥ov²ch poplatnφk∙).

DalÜφ rozdφl mezi koncepcφ protokol∙ TCP/IP a ISO/OSI je i v tom, jak se stav∞t k °eÜenφm kterΘ vytvo°il n∞kdo jin² ne₧ auto°i TCP/IP, resp. ISO/OSI. Tedy nap°φklad k Ethernetu jako p°enosovΘ technologii, pro kterou vydala pot°ebn² standard spoleΦnost IEEE. Ve sv∞t∞ ISO/OSI je pova₧ovßno za nutnΘ vÜechny "externφ" °eÜenφ p°evzφt (formßln∞ posv∞tit) a vydat je jako vlastnφ standard - proto takΘ existuje standard Ethernetu od spoleΦnosti ISO (standard ISO/IEC 8802.3).

Naproti tomu v sv∞t∞ TCP/IP se vychßzφ z p°edpokladu, ₧e nenφ nutnΘ znovu vynalΘzat ji₧ jednou vynalezenΘ - resp. formßln∞ p°ejφmat standardy p°ipravenΘ n∞k²m jin²m a vydßvat je jako svΘ standardy. Mφsto toho se respektuje kompetentnost jin²ch vydavatel∙ standard∙, a veÜkerß energie zam∞°uje spφÜe na to, jak tato "externφ" °eÜenφ co mo₧nß nejlΘpe vyu₧φt: v p°φpad∞ Ethernetu to znamenß, ₧e se tato samotnß technologie pou₧ije p°esn∞ takov²m zp∙sobem, jak ji definuje standard IEEE, a pouze se najde (a standardizuje) zp∙sob "navßzßnφ" Ethernetu na prost°edφ TCP/IP (co₧ v tomto konkrΘtnφm p°φpad∞ znamenß p°esn∞ stanovit, jak²m zp∙sobem majφ b²t pakety protokolu IP vklßdßny do rßmc∙ Ethernetu a jφm p°enßÜeny).


Tento Φlßnek m∙₧e b²t voln∞ Üφ°en, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm