P°i p°epojovßnφ paket∙ nevznikß mezi p°φjemcem a odesilatelem souvislß p°enosovß cesta s homogennφmi p°enosov²mi vlastnostmi a stejnou (a garantovanou) p°enosovou kapacitou. Mφsto toho je cesta od odesilatele k p°φjemci sestavena z dφlΦφch Φßstφ, kterΘ majφ sdφlenou povahu (jsou po nich p°enßÜena data pat°φcφ i jin²m komunikujφcφm stranßm), a jednotlivΘ dφlΦφ Φßsti jsou propojeny pomocφ vhodn²ch propojovacφch (p°epojovacφch) uzl∙, v rßmci kter²ch pak dochßzφ k samotnΘmu "p°epojovßnφ paket∙".
Zp∙sob fungovßnφ p°epojovacφho uzlu si lze p°edstavit nßsledovn∞: kdy₧ z urΦitΘho sm∞ru (vstupu) p°ijme n∞jak² datov² paket, podφvß se, kdo je jeho p°φjemcem. Pak se rozhodne co s tφmto paketem ud∞lat, tj. kter²m sm∞rem jej poslat dßle, a uΦinφ tak. V praxi se tomu °φkß stora and forward (doslova: p°ijmi a p°edej dßl).
V rßmci tohoto obecnΘho schΘmatu existuje mnoho r∙zn²ch variant, liÜφcφch se nap°φklad v tom, zda p°epojovacφ uzel Φekß na naΦtenφ celΘho paketu a teprve pak se rozhoduje, nebo zda se sna₧φ rozhodnout a zaΦφt p°edßvat data dßl co mo₧nß nejd°φve, jakmile je to v∙bec mo₧nΘ. Jinou odliÜnostφ je ·rove≥ (resp. vrstva, ve smyslu vrstvovΘho modelu ISO/OSI), na kterΘ k p°epojovßnφ dochßzφ.
Velmi d∙le₧itou charakteristikou celΘho mechanismu p°epojovßnφ paket∙, kterß vychßzφ z chovßnφ propojovacφho, je jeho ΦasovΘ chovßnφ. Jeliko₧ se v jednom p°epojovacφm uzlu "schßzφ" data pat°φcφ r∙zn²m komunikujφcφm dvojicφm (p°φpadn∞ v∞tÜφm skupinßm), nenφ mo₧nΘ p°edem odhadnout, jak bude p°epojovacφ uzel vytφ₧en. Sßm sice v₧dy funguje na principu "best effort" (maximßlnφ snahy), tj. sßm o svΘ v∙li nic nezdr₧uje, ale i tak je z pohledu komunikujφcφch stran jeho pr∙chodnost v zßsad∞ nßhodnß a p°edem neodhadnutelnß: nenφ p°edem znßmo (ani nijak garantovßno), jak dlouho se urΦitß data v tom kterΘm p°epojovacφm uzlu zdr₧φ.
Prßv∞ kv∙li tomuto aspektu pak cel² mechanismus p°epojovßnφ paket∙ nedokß₧e garantovat konstantnφ p°enosovou kapacitu, ani pravidelnost doruΦovßnφ jednotliv²ch Φßstφ dat. Na druhΘ stran∞ dokß₧e mnohem efektivn∞ji hospoda°it s celkovou p°enosovou kapacitou, kterou mß k dispozici, a rozd∞lovat ji mezi jednotlivΘ komunikujφcφ strany v zßsad∞ ·m∞rn∞ jejich pot°ebßm.
|