Nakladatelství LEDA nabízí v licenci francouzské firmy Auralog soubor t²í CD-ROM pro v∞uku angliƒtiny. Cílovou skupinou jsou studenti vτech v╪kov∞ch kategorií, od zaƒáteƒníkà aº po st²edn╪ pokroƒilé.
Povídej, povídej...
Poƒítaƒov∞ch programà pro v∞uku jazykà, p²edevτím samoz²ejm╪ angliƒtiny, urƒit╪ není na naτem trhu nedostatek. P²esto se objevují dalτí a dalτí produkty - ke cti autorà budiº ²eƒeno, ºe se v╪tτinou snaºí p²ijít s n╪jakou novou pedagogickou "fintou", jichº se p²i jazykové v∞uce dá vymyslet hezká ²ádka. Jak dále uvidíte, v∞jimkou není ani Talk to Me. Budete-li na sebe p²ísn╪jτí p²i nastavování jeho nároƒnosti, moºná se s ním budete cítit tak trochu jako Líza Doolittlová v pracovn╪ profesora Higginse...
Instalace a poºadavky
Instalace probíhá, jak je dnes jiº u solidních produktà dobr∞m zvykem, zcela automaticky - vloºením CD do mechaniky. Na pevném disku pak zabere 9,43 MB. Za zmínku vτak stojí spíτe nutné hardwarové p²edpoklady pro spokojen∞ provoz. Klíƒem zde jsou - vedle sluτného poƒítaƒe pro Windows - evidentn╪ dv╪ komponenty: mikrofon a reproduktory.
Mikrofon - i kdyº to manuál v∞slovn╪ nedoporuƒuje, pokud nechceme dlouho tápat, kde d╪láme chybu ve v∞slovnosti, vyplatí se mít alespoσ pràm╪rn∞ dynamick∞ mikrofon (alespoσ od 400 Kƒ v∞τe). V∞robky v niºτích cenov∞ch hladinách (okolo 200 Kƒ) se p²íliτ neosv╪dƒily. Podobn╪ dopadly i levné soupravy sluchátek s mikrofonem.
Reproduktory - na reproduktory vestav╪né v notebooku je lépe rovnou zapomenout, pasivní reproduktory jsou jen doƒasn∞m ²eτením. Myslíme-li tedy studium váºn╪, jsou vhodná bu╘ sluτná sluchátka (nikoli miniatury vkládané do uτí) kryjící celé ucho, nebo aktivní reproduktory (zhruba od 600 Kƒ v∞τe).
Obsluºn∞ program
O programu samotném staƒí v krátkosti ²íci, ºe je velmi intuitivní a poƒítá s tím, ºe uºivatelem bude i naprost∞ nováƒek na poli v∞poƒetní techniky. Vedle bohaté nápov╪dy textové, zpracované v dnes jiº standardním formátu Windows, jsou n╪která místa doprovázena i mluven∞m slovem. Manuál obsahuje 48 stránek formátu A5 a pokr∞vá veτkeré ƒinnosti s programem.
Stránka obsahová
Základem celé v∞uky je dialog. Student prochází jednotliv∞mi tematick∞mi celky a systém mu klade otázky, na n╪º musí reagovat. V p²ípad╪ jakékoli nejasnosti, nejƒast╪ji kdyº systém nerozezná odpov╪╘, je k dispozici cviƒení - bu╘ ve form╪ p²ekladu otázky nebo nabízen∞ch odpov╪dí, anebo ve form╪ p²echodu na cviƒení v∞slovnosti (viz obr. 1).
Zvyτováním nastavené nároƒnosti nejprve p²ejdeme do stadia, kdy v okn╪ jiº nebude kladená otázka zobrazena, a student tedy musí vybírat z nabízen∞ch reakcí jen z náslechu. Tento stupeσ je vhodn∞ pro nacviƒování poslechu mluveného slova b╪ºnou hovorovou frekvencí a pro vnímání celku, tj. ukládání do pam╪ti nikoli jednotliv∞ch slovíƒek, ale celé v╪ty, ƒi dokonce více krátk∞ch v╪t.
V posledním a nejvyττím stupni nároƒnosti jiº student nedostává na obrazovce na v∞b╪r t²i nabízené reakce - musí si pamatovat, jak na kterou otázku v p²edchozích niºτích stupních nároƒnosti reagoval.
Nejsiln╪jτím argumentem pro zakoupení tohoto produktu je nepochybn╪ cviƒení v∞slovnosti. Namísto prostého napodobení zvukové podoby, eventuáln╪ subjektivního porovnání vlastní v∞slovnosti s p²edlohou se nabízí objektivní srovnání grafické podoby dvou zvukov∞ch záznamà, zajiτ£ující v∞uku jak intonace, tak i ƒasov∞ pràb╪h vyslovované v╪ty. Nástroj pro práci se záznamem umoºσuje studovanou v╪tu rozd╪lit na úseky a ty postupn╪ vyslovovat aº do p²ijetí celé vlastní v∞slovnosti hodnotícími algoritmy programu (obr. 2).
P²i procviƒování gramatiky a slovní zásoby je k dispozici celkem p╪t ràzn∞ch typà úloh:
- asociace slov, respektive hledání antonym (obr. 3);
- vyplσování mezer ve v╪tách;
- uspo²ádání slov;
- písmenková "τibenice" - v podstat╪ procviƒování pravopisu a hádání ve stylu k²íºovky;
- diktát - tento druh procviƒování je novinkou, která u p²edchozích generací v∞ukov∞ch programà nebyla. Studenty, zejména st²edních τkol, p²ipravuje na jednu z nejobávan╪jτích metod zkouτení.
První t²i úlohy jsou známy i z tiτt╪n∞ch uƒebnic, ovτem interaktivita jim p²idává na zajímavosti, zb∞vající jsou vτak jiº typicky interaktivní v∞ukou. Zejména diktát s velmi dob²e oτet²enou interakcí, kdy po nesprávném zápisu nabízí ƒerven∞m koleƒkem zv∞razn╪ná místa s chybn∞m pravopisem, bude ƒasto vyuºívanou pomàckou. Ze zkuτeností s vlastními d╪tmi mohu ²íci, ºe práv╪ diktáty jim ƒinily znaƒné potíºe.
Podívejme se nyní na produkt z hlediska tematiky. Na kaºdém CD najdeme τest okruhà, celkem zda²ile vybran∞ch, nebo£ podchycují ty nejƒast╪jτí situace, kdy cizinec musí porozum╪t anglick∞m rodil∞m mluvƒím, kte²í rozhodn╪ nemají v popisu práce mluvit na n╪j pomalu a srozumiteln╪ (cestování vlakem, letadlem, hotel, celnice). Trochu zde vτak vyboƒuje okruh "Pronajímáme si vilu", ten by klidn╪ mohl b∞t aº n╪kde ve vysoké nadstavb╪.
Naopak by si jako st²edoevropské specifikum urƒit╪ zaslouºil za²azení okruh s tématem "Imigraƒní ú²edník" (z vlastní tlumoƒnické praxe vím, ºe je jen na vàli této osoby, zda p²i p²ijímání autobusu s turisty p²ipustí, aby tlumoƒník v∞pravy sm╪l u jeho stolku p²ekládat t╪m, kte²í anglicky nemluví). Jedin∞ spolehliv∞ lék na náladovost t╪chto vτemocn∞ch byrokratà, kte²í mohou sv∞mi vytrval∞mi dotazy kladen∞mi nerozum╪jícím turistàm zdrºet v∞pravu o hodinu i více, je znalost základních otázek a odpov╪dí na n╪, jak jsou t²eba nacviƒovány v tématu "Celnice".
Poznámky a p²ipomínky
I kdyº ovládacích tlaƒítek není mnoho a jsou popisována v manuálu i v nápov╪d╪, pro skuteƒn╪ roztrºité uºivatele by se moºná hodila bublinková nápov╪da.
Ke vτem textàm lekcí jsou k dispozici p²eklady v╪t. Nicmén╪ pro p²ehled o slovní zásob╪ v lekci probrané by se hodil v jednom míst╪ soust²ed╪n∞ slovník vτech relevantních slovíƒek.
Cviƒení v∞slovnosti dává moºnost procviƒovat v∞slovnost i jednotliv∞ch slov. Je τkoda, ºe není slovníƒek (viz p²edchozí bod) s navázanou v∞slovností, kter∞ by studenta nejprve vyzkouτel na p²eskáƒku slovíƒka z daného tématu a teprve pak se pustil do dialogu.
N╪kdy program zabíhá aº do nep²im╪²en∞ch podrobností - nap²íklad trvá na rozliτení mezi v∞slovností ant (mravenec) a aunt (teta) hned v díle pro zaƒáteƒníky. Znám celou ²adu i rodil∞ch mluvƒích, u nichº rozliτíte tetu od mravence jen z kontextu.
Cviƒení "τibenice" nedává moºnost vyºádat si p²eklad anglické navád╪cí otázky.
Kdyº si p²i cviƒeních na slovosled vyºádáme pomoc, zobrazí se správné ²eτení, ale studentovo je p²epsáno. Bylo by lepτí je mít pro porovnání nad sebou.
Hodnocení
Produkt bude nejspíτ velmi populární u uƒitelà angliƒtiny vyuƒujících v intenzivních kurzech. Pokud sv∞m studentàm p²edem zadají ke kaºdé lekci pot²ebnou slovní zásobu, bude studium znaƒn╪ urychleno a na druhou stranu jim uτet²í mnoho ƒasu s nácvikem v∞slovnosti. Staƒí ze zadané lekce jiº jen namátkou vyzkouτet, zda studenti skuteƒn╪ zvládli zadanou nároƒnost. Jako pomàcka pro samostudium jsou CD vhodné pro studenty, kte²í jiº v p²edchozím studiu zvládli dostateƒn╪ rozsáhlou slovní zásobu a jimº s jin∞mi dostupn∞mi pomàckami (magnetofon, video) d╪lá potíºe procviƒování v∞slovnosti.
Vàbec nejsiln╪jτí konkurenƒní vlastností tohoto produktu je skuteƒnost, ºe z v∞uky v∞slovnosti odstraσuje subjektivitu (vlastním uchem porovnávám, zda vyslovuji stejn╪ jako p²edloha). Troufnu si tvrdit, ºe s tímto programem se p²i troτe trp╪livosti nauƒí správn╪ vyslovovat i lidé nemající vàbec hudební sluch, jehoº je k pochycení v∞slovnosti cizího jazyka jinak zapot²ebí.
Dalτí oblast, kterou program dob²e procviƒuje, je pam╪£ na delτí sekvence cizího jazyka. P²i nejvyττí nároƒnosti, kdy na slyτenou otázku musíme správn╪ reagovat nikoli volbou z obrazovky, ale z vlastní pam╪ti, cht╪ necht╪ musíme b∞t schopni zapamatovat si v╪tτí mnoºství v╪t.
Program je vτak nutné chápat jen jako jednu z pomàcek - by£ velmi dobrou, nikoli vτak jedinou. Základní disciplínou v∞uky kaºdého jazyka je totiº vytvo²ení vazby mezi p²edm╪tem (jeho obrazem), a£ jiº konkrétním (stàl) nebo abstraktním (chu£), a jeho cizojazyƒn∞m pojmenováním. Tuto disciplínu program probírá díky hojn∞m obrázkàm také, ale spíτe okrajov╪, nikoli systematicky.