Zaslechneme-li slovo st°edov∞k, jist∞ se nßm v m₧iku vybavφ opevn∞n² hrad s vysokou, nedobytnou v∞₧φ, zubat²m cimbu°φm ukonΦen²mi hradbami a s v²stavn²m palßcem, tyΦφcφ se na p°φkrΘ skßle Φi zrcadlφcφ se v tichΘ vodnφ hladin∞. Hrad se skuteΦn∞ stal symbolem doby, kterß ho vyvolala k ₧ivotu. Vznikß jako sφdlo, op∞rn² bod, pevnost i jako d∙le₧itΘ hospodß°skΘ st°edisko vlßdnoucφ t°φdy st°edov∞ku - feudßl∙ - a spolu s nimi takΘ odchßzφ z jeviÜt∞ d∞jin.
P°echod ke spoleΦenskΘmu °ßdu feudalismu probφhal v Evrop∞ nerovnom∞rn∞. Ve v∞tÜin∞ tehdejÜφch zemφ podlΘhal velkΘmu mno₧stvφ r∙zn²ch vliv∙, a proto vznik hrad∙ nenφ v Evrop∞ datovßn souΦasn∞. NejstarÜφ hrady vznikajφ v zemφch zßpadnφ Evropy ji₧ v 10. stoletφ,
v Polsku a₧ koncem 13. stoletφ a ve 14. stoletφ. Mezi t∞mito krajnφmi daty le₧φ poΦßtky hrad∙ v ostatnφch evropsk²ch zemφch.
U nßs se s nejstarÜφmi kamenn²mi hrady setkßvßme ve 12. stoletφ. Hrad vÜak byl v tehdejÜφch ╚echßch jeÜt∞ vzßcn²m hostem.
Bou°livΘ d∞jiny tohoto obdobφ poznamenaly tak°ka neustßlΘ boje
mezi p°φsluÜnφky p°emyslovskΘho rodu o vlßdu v zemi. Celistvß dr₧ava byla d∞lena na ·d∞ly, v nich₧ panovali dalÜφ ΦlenovΘ rodu pod vrchnφ vlßdou ΦeskΘho knφ₧ete. Ji₧ v 11. stoletφ vydal Φesk² knφ₧e B°etislav I.,