Pod vlivem spoleΦensk²ch zm∞n se v pr∙b∞hu druhΘ a t°etφ t°etiny 13. stoletφ podstatn∞ zm∞nila i Φeskß krajina. Jejφmi nejnßpadn∞jÜφmi znaky se staly st°edov∞kΘ hrady a nov∞ zaklßdanß krßlovskß m∞sta, kterß vnßÜejφ do rovnovßhy feudßlnφch vztah∙ nov², ruÜiv² prvek.
V tΘto dob∞ vrcholφ proces, kter² naz²vßme kolonizacφ. OsφdlenΘ
a zem∞d∞lsky vyu₧φvanΘ plochy se Üφ°φ do oblastφ dosud neobydlen²ch a zalesn∞n²ch. S kolonizacφ se u nßs setkßvßme ji₧ v p°edeÜl²ch staletφch. Podφlelo se na nφ p°evß₧n∞ domßcφ obyvatelstvo. Ve
13. stoletφ vÜak do ╚ech doslova proudφ kolonistΘ z ciziny
a kolonizace sama nab²vß dvou zßkladnφch forem, vesnickΘ
a m∞stskΘ. Iniciativa vychßzela od vrchnosti - panovnφka, cφrkevnφ instituce (nap°. klßÜtera) nebo feudßla.Vlastnφ zalo₧enφ novΘ vsi Φi m∞sta bylo dφlem tzv. lokßtora, podnikatele, kter² za svou slu₧bu zφskal ΦetnΘ v²hody a rychle bohatl. Zv²hodn∞ni byli ovÜem alespo≥ po urΦitou lh∙tu (to se dodnes odrß₧φ ve jmΘnu mnoha Lhot) i vÜichni novφ osadnφci.Velk²m podn∞tem pro vÜechny zavßd∞nΘ novoty i pro kolonizaci samotnou se stal rozvoj t∞₧by st°φbra. Rozsßhlß naleziÜt∞ tohoto vzßcnΘho kovu, v tΘ dob∞ nejv∞tÜφ v Evrop∞, lßkala hornickΘ specialisty i prostΘ kovkopy z blφzkΘho i dalekΘho okolφ. V Φele rychle vznikajφcφch hornφch m∞st se ocitla Jihlava, koncem stoletφ ji pak definitivn∞ vyst°φdala Kutnß Hora.