T∞₧ba drah²ch kov∙ byla v²sadnφm prßvem (regßlem) krßle
a zdrojem prost°edk∙, kterΘ krßl mohl krom∞ jinΘho pou₧φt i ke stavb∞ nov²ch hrad∙. Hornφci byli Φasto povolßvßni, aby svΘ um∞nφ uplatnili p°i dob²vßnφ opevn∞n²ch mφst taktikou podkop∙. "ZlΘ lidi z Jihlavy"
si p°ed hradby Pra₧skΘho hradu p°ivezl nap°φklad ji₧ krßl Vßclav I., kdy₧ v dob∞ povstßnφ ΦeskΘ Ülechty hrad padl do rukou jeho odp∙rc∙.
M∞sta vznikajφ z dosavadnφch trhov²ch mφst, nebo jsou nov∞ zaklßdßna "na zelenΘm drnu". Stßvajφ se st°edisky specializovanΘ °emeslnΘ v²roby a majφ v∞tÜinou v²hodnou polohu na dßlkov²ch obchodnφch cestßch. Jejich postavenφ zajiÜ¥uje krßl Φetn²mi privilegii
a v²sadami, a naopak m∞sto se stßvß jak hospodß°skou, tak mocenskou oporou panovnφkovy moci.
Dob°e opevn∞nß m∞sta spolu s hrady a opevn∞n²mi klßÜtery p°edstavovala zßkladnφ zßruku sφly krßle, a tφm celΘho ΦeskΘho stßtu.
V pr∙b∞hu vlßdy Vßclava I. se formuje i Ülechta, kterß se podobn∞ jako cφrkev poslΘze vyma≥uje z p°φmΘho vlivu krßlovy v∙le. Ji₧ p°ed polovinou 13. stoletφ si nejd∙le₧it∞jÜφ rody stav∞jφ svΘ hrady, a za°azujφ se tak vlastn∞ po bok krßle.
VeÜker² v²voj ve st°edov∞ku probφhal znaΦn∞ nerovnom∞rn∞. Zm∞ny, s nimi₧ jsme se struΦn∞ seznßmili a o nich₧ se jeÜt∞ zmφnφme, nebyly uvedeny v ₧ivot souΦasn∞, n²br₧ postupn∞ pronikaly do r∙zn²ch vrstev tehdejÜφ spoleΦnosti. Prvnφ z nich pochopiteln∞ p°edstavovala vrstva nejvyÜÜφ, kterou zastupoval krßl a nejmocn∞jÜφ sv∞tÜtφ i cφrkevnφ