Nejkrßsn∞jÜφ a nejhonosn∞ji vyzdobenou prostorou byla op∞t kaple v severnφm k°φdle, zabφrajφcφ p°φzemφ i patro. ObdΘln², polygonßln∞ ukonΦen² prostor, v n∞m₧ se zachovala p∙vodnφ sedilia, m∞l zßpadnφ Φßst zaklenutou Üestidφlnou klenbou. Kaple z°ejm∞ obsahovala i tribunu. P°es rozsßhlΘ renesanΦnφ ·pravy se zde dodnes zachovala v²malba z prvnφ poloviny 14. stoletφ. DruhΘ patro, kterΘ se do nßdvo°φ otvφrß sdru₧en²mi okΘnky, m∞lo spφÜe pomocn² obrann² charakter. V sestav∞ mφstnostφ se op∞t nesetkßvßme s velk²m sßlem.
I Houska je hradem s obvodovou zßstavbou, p°izp∙soben²m vÜak stφsn∞nΘmu staveniÜti.
Pravideln² p∙dorys m∞l i hrad v MyÜenci na Pφsecku, jedna
z nejv∞tÜφch zßhad mezi naÜimi hradnφmi stavbami. ZbylΘ Φßsti hradu pod vrcholem nev²raznΘho kopce pohltila vesnice. Ve zbytcφch n∞kolik desφtek metr∙ dlouhΘho palßce se krΦφ drobnΘ domky, kterΘ dnes znesnad≥ujφ orientaci ve z°φcenin∞. Palßc v pat°e obsahoval reprezentativnφ mφstnosti s velk²mi okny; nejmΘn∞ jedna z nich byla klenutß. Z opevn∞nφ se dochoval pouze ·sek parkßnovΘ hradby.
O tomto jist∞ v²jimeΦnΘm, z hlediska obrany - schopnosti tΘm∞° nepochopiteln∞ polo₧enΘm hrad∞ historickΘ prameny zcela mlΦφ.
A p°esto stavba, budovanß stejnou hutφ, kterß stav∞la pφseck² hrad
a Zvφkov, musela b²t ve svΘ dob∞ znaΦn∞ v²znamnß. Snad nebyla ani celß dokonΦena, a nemohla tedy zaΦφt plnit sv∙j ·Φel.