Stavbou hradu se z°ejm∞ projevily velmocenskΘ zßm∞ry P°emysla Otakara II. Hrad pak po pßdu svΘho zakladatele nem∞l nad∞ji na dalÜφ ₧ivot. Tyto a dalÜφ otaznφky by mohl pomoci vy°eÜit p°φpadn² v²zkum.
ZvlßÜtnφ mφsto mezi p°emyslovsk²mi hrady zaujφmajφ Pod∞brady. Na rozdφl od vÜech dosud zmφn∞n²ch staveb to byl hrad vodnφ, zalo₧en² na b°ehu Labe, s u₧itφm obvodovΘ zßstavby. P∙vodn∞ m∞l z°ejm∞ Φtverhrann² p∙dorys, jak se dß soudit na zßklad∞ zachovan²ch Φßstφ, kterΘ byly pozd∞ji p°estavovßny, co₧ je patrnΘ v dneÜnφm renesanΦnφm a baroknφm zßmku. K p∙vodnφmu hradu nßle₧ela p°edevÜφm okrouhlß ┌toΦiÜtnß v∞₧ stojφcφ voln∞ za hradbou. Ran∞ gotickß jsou rovn∞₧ dv∞ rovnob∞₧nß k°φdla obklopujφcφ nßdvo°φ.
V ji₧nφm se dosud zachovala mφstnost s krbem, zaklenutß p∙vodn∞ dv∞ma poli k°φ₧ov²ch kleneb.
P°evß₧nß Φßst hrad∙ P°emysla Otakara II. byla tedy typem
s obvodovou zßstavbou nebo jeho odvozeninami. Hrady p°echodnΘho typu ji₧ krßl nestav∞l, setkßme se vÜak ojedin∞le s u₧itφm francouzskΘho kastelu. Sφ¥ krßlovsk²ch hrad∙ v p°emyslovskΘm loveckΘm hvozdu na Berounce doplnil Ni₧burk, zvan² dnes Ni₧bor. Zavφtßme-li dnes na toto mφsto, mßlokoho na prv² pohled napadne,
₧e pod omÜel²mi fasßdami nev²raznΘho baroknφho zßmku se skr²vajφ rozsßhlΘ poz∙statky d∙le₧itΘho krßlovskΘho hradu. P°i bli₧Üφ prohlφdce si vÜak povÜimneme velkΘho palßce a zbytku v²stavnΘ kaple ve sklepech pod kaplφ dneÜnφ. Mezi ob∞ tyto stavby byla vklφn∞na okrouhlß v∞₧, patrn∞ flankovacφ, z nφ₧ se zachovala spodnφ Φßst.
JeÜt∞ ze 17. stoletφ jsou dolo₧eny t°i takovΘ v∞₧e.