Zikmundem, jemu₧ Karel IV. sv∞°il vlßdu v Braniborsku a kter² se poslΘze stal uhersk²m krßlem. Proti Vßclavovi se zanedlouho postavila i vyÜÜφ Φeskß Ülechta, kterß dokonce Vßclava zajala. Teprve vojensk² zßsah jeho bratra Jana Zho°eleckΘho vedl k propuÜt∞nφ krßle za nep°φjemn²ch podmφnek. O druhΘ zajetφ se postaral bratr Zikmund.
V zemi neustßle ho°ela drobnß vßlka, zv∙le Ülechty rostla, p°ib²valo lapk∙ a ani zoufalΘ pokusy o v²stra₧nΘ potrestßnφ p°ednφch z nich, jako byl Jan Z·l z Ost°edka, jeho₧ hrad ╚ejchanov dobylo roku 1404 krßlovskΘ vojsko, nep°inßÜely oΦekßvanΘ v²sledky. Nelze se divit, ₧e Vßclav, jemu₧ se vlßda v zemi doslova rozs²pala mezi prsty, po vÜech t∞chto zkuÜenostech zatrpkl a obklopil se sv²mi oblφbenci, kte°φ byli v∞tÜinou p°φsluÜnφky ni₧Üφ Ülechty, jako nap°φklad Jφra z Roztok nebo Zikmund Huler.Tito mu₧i, majφcφ na krßle znaΦn² vliv, zdaleka nedosahovali myÜlenkovΘ ·rovn∞ rßdc∙ Karlov²ch. V tΘ dob∞ ovÜem zaΦala prorß₧et na povrch Φφm dßl tφm v∞tÜφ nespokojenost
s rozma°il²m, neplodn²m ₧ivotem cφrkve a rostoucφ ·tlak prostΘho obyvatelstva byl pro tyto nßlady ₧ivnou p∙dou. Na ni dopadla slova mistra Jana Husa a ostatnφch kazatel∙, kterß byla poΦßtkem novΘ, slavnΘ etapy naÜich nßrodnφch d∞jin - husitskΘho revoluΦnφho hnutφ. Ani ve vztahu k jeho zaΦßtk∙m se Vßclav nevymanil ze svΘho vßhavΘho postoje a nedokßzal k n∞mu zaujmout jednoznaΦnΘ stanovisko. Zßhy mu p°erostlo p°es hlavu.