Celß silueta hradu se tφm zcela zm∞nila, zvlßÜt∞ kdy₧ pozd∞ji tyto chodbiΦky zaΦaly dopl≥ovat ΦetnΘ drobnΘ ark²°ky s vysok²mi ÜpiΦat²mi st°φÜkami, podobnΘ, s jak²mi jsme se ji₧ setkali u v∞₧φ
a hrßzd∞n²ch pater palßc∙ Karlovy doby. Nedostatek mo₧nosti flankovßnφ se °eÜil tak, ₧e do parkßnu byly vestav∞ny baÜty, v∞tÜinou obdΘlnΘ, nebo byla vystav∞na celß novß linie takto vybavenΘho opevn∞nφ, n∞kdy ji₧ dokonce na valu p°ed starÜφm p°φkopem.
VßleΦnΘ akce doby pod∞bradskΘ vÜak ukßzaly, ₧e ani tato opevn∞nφ nedostaΦujφ, proto₧e jejich pom∞rn∞ slabΘ zdi nedokßzaly vzdorovat oblΘhacφm d∞l∙m. Bylo nutnΘ vystav∞t daleko siln∞jÜφ hradby a mohutn∞jÜφ d∞lost°eleckΘ baÜty.
Jednu z prvnφch staveb reagujφcφch na rozvoj d∞lost°elby a na uplatn∞nφ velkΘho mno₧stvφ d∞l p°edstavuje ro₧mbersk² Choustnφk
(Ke zlepÜenφ obranyschopnosti d∙le₧itΘ pevnosti p°istoupili Ro₧mberkovΘ z°ejm∞ ji₧ ve 30. letech 15. stoletφ. Hradebnφ ze∩ na ji₧nφ stran∞ hradu zv²Üila v²raznß nßstavba, kterß nesla z°ejm∞ rouben² Φi hrßzd∞n² vylo₧en² ochoz. P°ed starÜφ hradbou tΘto Φßsti hradu byla vystav∞na parkßnovß ze∩ se dv∞ma Φtverhrann²mi, dovnit° otev°en²mi baÜtami stejnΘ v²Üky. T°etφ baÜtu v zßpadnφ Φßsti nahradilo rozÜφ°enφ celΘho parkßnu. CelΘ novΘ opevn∞nφ dopl≥oval mohutn² p°φkop a val. Jeho zßpadnφ konec navazoval na Φtverhrannou v∞₧, voln∞ stojφcφ na h°ebeni v mφst∞, odkud byl hrad nejsnßze napadnuteln².