Pytanie:
Bezrobocie wzrasta z ka┐dym miesi▒cem. Jakie wed│ug Pana powinny byµ najpilniejsze dzia│ania prewencyjne Rz▒du w tym zakresie?
dr Maciej H. Grabowski:
Na ten problem nie ma prostej recepty, bo odpowied╝ zale┐y od filozofii rozwoju kraju: czy bΩdziemy siΩ rozwijaµ z wiΩkszymi nier≤wno╢ciami dochodowymi szybciej, czy bardziej solidarnie bΩdziemy wolniej pod▒┐aµ do przodu. Na kr≤tk▒ metΩ nale┐y jednak podj▒µ kilka krok≤w, kt≤re by u│atwi│y zatrudnianie pracownik≤w. Z tego wzglΩdu wszelkie dzia│ania ograniczaj▒ce koszty pracy s▒ podstawowe, pod warunkiem, ┐e nie zagra┐aj▒ kruchej stabilno╢ci finans≤w publicznych. Je╢li chcemy ograniczyµ wysoko╢µ sk│adek na ubezpieczenie spo│eczne, to musimy szukaµ oszczΩdno╢ci w tym systemie. Mog▒ byµ nimi np. ograniczenia prawa do uzyskiwania dochod≤w z pracy przez rencist≤w, czy emeryt≤w. Je╢li bowiem rencista zosta│ uznany za niezdolnego do pracy, a j▒ podejmuje, to nie widzΩ powodu, aby otrzymywa│ dodatkowo doch≤d z renty. Takich dzia│a± mo┐naby wymieniµ wiΩcej, np. zr≤┐nicowanie regionalne p│acy minimalnej, czy wprowadzenia ni┐szej p│acy minimalnej dla m│odych os≤b. Nie s▒dzΩ natomiast, aby dla poziomu bezrobocia i stabilnego rozwoju dobrze s│u┐y│y narzΩdzia pobudzaj▒ce popyt wewnΩtrzny.
Pytanie:
W wielu firmach z kapita│em zagranicznym ko±cz▒ siΩ okresy ochronne w zakresie utrzymywania zatrudnienia. Du┐a czΩ╢µ z nich zapowiada grupowe zwolnienia. Jak wed│ug Pana zachΩciµ inwestor≤w do rezygnacji z tych plan≤w?
M.G.:
Niestety w takiej sytuacji administracyjne metody nie mog▒ odnie╢µ sukcesu. PodjΩte zobowi▒zania przy prywatyzacji by│y dla inwestora dodatkowym kosztem kalkulowanym ju┐ w momencie transakcji. Podobne trudne decyzje musieli podejmowaµ inwestorzy w innych krajach naszego regionu, np. w by│ej NRD.
|