Pytanie:
Droga od powstania koncepcji do rozpoczΩcia dzia│a± wydawa│a siΩ byµ bardzo trudna do pokonania. Prawdopodobnie najbardziej istotn▒ czΩ╢ci▒ projektu by│o znalezienie odpowiednich os≤b. ProszΩ powiedzieµ jak siΩ Pani uda│o pozyskaµ globalnych autor≤w?
A. W.:
Koncepcja napisania przewodnika tkwi│a we mnie od kilku lat. W wyniku zaistnia│ej potrzeby zaczΩ│am o tym projekcie coraz bardziej powa┐nie my╢leµ. Pierwsze pr≤by realizacji tego zadania podjΩ│am w styczniu 2001.
NajwiΩkszym wyzwaniem w tej pocz▒tkowej fazie projektu by│o znalezienie wykwalifikowanych oraz do╢wiadczonych os≤b zajmuj▒cych siΩ zagadnieniami kadrowymi w swoim kraju - os≤b, kt≤re by│yby chΩtne do zaanga┐owania siΩ w projekt w d│u┐szym okresie czasu.
Rekrutacja globalnych autor≤w by│a najwa┐niejsz▒ misj▒ do zrealizowania. Musia│am znale╝µ odpowiednich ludzi, kt≤rzy po╢wiΩciliby sw≤j czas na pisanie przewodnika, a z drugiej strony nie mog│am zaoferowaµ ┐adnego wynagrodzenia przed zako±czeniem tego projektu. Publikowanie nie jest pewnym biznesem - dop≤ki nie bΩdziemy mieli uko±czonej pracy nie mo┐emy oceniµ, czy bΩdzie siΩ ona dobrze sprzedawa│a.
ZaczΩ│am poszukiwania globalnych autor≤w poprzez r≤┐ne instytucje zajmuj▒ce siΩ zagadnieniami zarz▒dzania zasobami ludzkimi. Jestem cz│onkiem Stowarzyszenia Zarz▒dzania Zasobami Ludzkimi (Society for Human Resources Management), st▒d mia│am r≤wnie┐ dostΩp do bazy danych o osobach zajmuj▒cych siΩ kadrami na ca│ym ╢wiecie. Korzysta│am r≤wnie┐ z internetu, kt≤ry by│ dla mnie wspania│ym medium umo┐liwiaj▒cym komunikacjΩ i wysy│anie zaprosze± do potencjalnych autor≤w w bardzo prosty i szybki spos≤b, a co najwa┐niejsze bez anga┐owania wiΩkszych ╢rodk≤w finansowych.
RekrutacjΩ kontynuujΩ do dnia dzisiejszego, gdy┐ ci▒gle poszukujΩ autor≤w z nastΩpuj▒cych kraj≤w: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Japonii i innych kraj≤w. Pe│n▒ listΩ mo┐na znale╝µ na stronie internetowej: http://globalauthors.htmlplanet.com.
Pytanie:
Czy trudno by│o zachΩciµ osoby z r≤┐nych kraj≤w do wsp≤│pracy nad projektem? Jaka by│a ich pierwsza reakcja?
A. W.:
Kiedy zaczΩ│am korespondencjΩ z r≤┐nymi osobami ich reakcja by│a zachΩcaj▒ca. Wielu kadrowcom brakowa│o r≤wnie┐ takich informacji, st▒d bardzo chΩtnie przyst▒pili oni do mojego projektu.
Obawia│am siΩ, ┐e kwestia wynagrodzenia za pracΩ w projekcie bΩdzie kluczowa, ale moje obawy zosta│y rozwiane. Autorzy byli zaszczyceni, ┐e zostali przeze mnie zaproszeni do wsp≤│pracy i chΩtnie przyst▒pili do przygotowywania swoich rozdzia│≤w.
Pytanie:
ProszΩ powiedzieµ, jakie by│y najwiΩksze trudno╢ci w realizacji Pani projektu?
A. W.:
NajwiΩkszym wyzwaniem dla mnie podczas realizacji tego projektu by│o motywowanie autor≤w, aby jak najszybciej zako±czyµ prace.
Pocz▒tkowa duma z zaproszenia do wsp≤│pracy przeminΩ│a, st▒d moim zadaniem jest obecnie dopilnowanie, aby autorzy przygotowali swoje rozdzia│y, jak to mi wcze╢niej obiecali. Jest to istotna sprawa dla sukcesu ca│ego przedsiΩwziΩcia, gdy┐ prace nad projektem mog▒ byµ zako±czone w wyznaczonym czasie, tylko wtedy, gdy wszyscy autorzy oddadz▒ swoje rozdzia│y, kt≤re bΩd▒ mog│y byµ nastΩpnie poddane korekcie.
Celem zespo│u autor≤w globalnych jest r≤wnie┐ uaktualnianie przewodnika w zale┐no╢ci od zmian w prawie pracy, czy te┐ praktyk lub si│ politycznych w danym kraju.
Pytanie:
Jak efekty pracy zespo│u bΩd▒ rozpowszechniane? Kto wed│ug Pani powinien byµ finalnym odbiorc▒ przewodnika?
A. W.:
Ksi▒┐ka powinna byµ interesuj▒ca zar≤wno dla student≤w interesuj▒cych siΩ zagadnieniami kadrowymi jak i dla wszystkich kadrowc≤w maj▒cych do czynienia z aspektami globalnymi, bez wzglΩdu na ich do╢wiadczenie. Publikacja mo┐e byµ r≤wnie┐ wykorzystywana do analiz por≤wnawczych.
Ksi▒┐ka ta bΩdzie rozpowszechniana poprzez wydawcΩ oraz rozwa┐a siΩ opcjΩ sprzeda┐y informacji poprzez sieµ internetow▒.
Pytanie:
Czy uwa┐a Pani, ┐e ksi▒┐ka ta bΩdzie u┐yteczna dla firm miΩdzynarodowych oraz pomocna w budowaniu ich strategii personalnych?
A. W.:
W dobie globalizacji oraz zintegrowanych strategii kadrowych istotny jest zwrot inwestycji w kapita│ ludzki. Publikacja ta dostarczy firmom miΩdzynarodowym informacji globalnych. BΩdzie to │atwe w u┐yciu narzΩdzie, kt≤re pozwoli firmom rozwijaj▒cym swoj▒ dzia│alno╢µ w innym kraju na zdobycie informacji, zalece± oraz rozwi▒za± w obszarze ZZL. Przewodnik ten obejmuje bΩdzie obejmowa│ przegl▒d strategii kadrowych w innych krajach, ale tak┐e pozwali na podgl▒danie najlepszych rozwi▒za± kadrowych stosowanych w danym kraju.
Zalet▒ tej publikacji bΩdzie dostarczenie - firmom miΩdzynarodowym planuj▒cym rozpoczΩcie dzia│alno╢ci w innym kraju - informacji niezbΩdnej do zarz▒dzania lud╝mi. Poruszone bΩd▒ m.in. nastΩpuj▒ce zagadnienia:
- Klimat gospodarczy i jego prognoza;
- Dane dotycz▒ce zatrudnienia;
- Statystyka rynku pracy (zestawienie si│y roboczej (mΩ┐czy╝ni/kobiety, si│a robocza danego kraju/obcokrajowcy), przemys│, bezrobocie, brakuj▒ca si│a robocza w przemy╢le, kluczowe wska╝niki ekonomiczne);
- Czynniki kulturowe;
- Wizja globalizacji oraz nowe mo┐liwo╢ci rynkowe;
- Statystyka rynku pracy oraz analizy por≤wnawcze;
- Strategie zatrudniania oraz taktyka rywalizacji z konkurencj▒; porady jak sprostaµ wyzwaniom rynku;
- Sposoby rekrutacji;
- Sposoby wynagradzania w danym kraju oraz pakiety ╢wiadcze± pozap│acowych;
- Kodeks pracy i inne regulacje, szczeg≤lnie maj▒ce odniesienie do um≤w o pracΩ; aby unikn▒µ spor≤w miΩdzy pracownikiem a pracodawc▒
- Kwestie zwi▒zane z imigracj▒, m.in. u│atwienia/utrudnienia dla wsp≤│ma│┐onk≤w lub inne kwestie;
- Koszy ┐ycia i mieszkania;
- Edukacja;
- Rozdzia│ por≤wnuj▒cy kraje oraz zawieraj▒cy populacjΩ danego kraju, liczbΩ si│y roboczej;
- Aspekty prawne maj▒ce odniesienie do rekrutacji pracownik≤w. "Z│ote rady" ekspert≤w.
Pytanie:
Jak planuje Pani pokazaµ kwestie dotycz▒ce wynagradzania z perspektywy globalnej?
A. W.:
Kwestie dotycz▒ce wynagradzania zostan▒ ujΩte w opisie ka┐dego kraju. Si│a nabywcza pieni▒dza jest inna w r≤┐nych krajach. WystΩpuj▒cy na ca│ym ╢wiecie brak wykwalifikowanej si│y roboczej w zakresie technologii informatycznych powoduje, ┐e pracodawcy rozwa┐aj▒ r≤┐ne strategie wynagradzania w celu przyci▒gania i zatrzymywania najlepszych pracownik≤w. Strategie te obejmuj▒ godzenie ┐ycia zawodowego z osobistym oraz bod╝ce do rozwijania siΩ, gdzie plan takich zachΩt jest dostosowywany do potrzeb indywidualnego pracownika.
Atrakcyjne pakiety wynagrodze± s▒ oferowane przez miΩdzynarodowe koncerny z sektora IT, kt≤re ╢cigaj▒ siΩ w pozyskiwaniu utalentowanych pracownik≤w. Oznacza to, ┐e mobilno╢µ "talentu" jest obecnie wiΩksza ni┐ kiedykolwiek wcze╢niej. Kraje, kt≤re nie potrafi▒ poradziµ sobie z tymi potΩ┐nymi koncernami trac▒ swoj▒ si│Ω robocz▒.
Mo┐na powiedzieµ, ┐e obecny charakter pracy zorientowany jest na realizacje projekt≤w. Organizacje mierz▒ koszty i zyskowno╢µ w│a╢nie z punktu widzenia projekt≤w. Rekrutacja i pakiety wynagrodze± ustalane s▒ w taki spos≤b, aby umo┐liwia│y realizacjΩ projektu z sukcesem i odpowiedni▒ zyskowno╢ci▒.
Zorientowanie na projekty powoduje, ┐e pakiety wynagrodze± oparte s▒ na pracy zespo│owej, ale tak┐e uwzglΩdniaj▒ wynagradzanie jednostek. W celu pozyskiwania najlepszych fachowc≤w nale┐y oferowaµ wynagrodzenie powi▒zane z wynikami pracy (performance). W zwi▒zku z tym mened┐erowie s▒ przyciskani do oceny zada±, zarz▒dzania wynikami pracy oraz odpowiedniej komunikacji.
Warto╢µ ekonomiczna okre╢lonego stanowiska pracy z jego parametrami powinna byµ okre╢lana z punktu widzenia strategicznych potrzeb firmy. W przypadku, gdy wszystkie potrzeby w firmie powi▒zane s▒ z potrzebami pracownik≤w w≤wczas umowa powinna byµ podpisana na realizacjΩ okre╢lonych cel≤w w przeci▒gu wyznaczonego przedzia│u czasu.
Tak ustalony miernik powoduje, ┐e pracodawcy dostosowuj▒ pakiety wynagrodze± precyzyjnie i pozyskuj▒ pracownik≤w do realizacji okre╢lonego projektu tylko bardzo zmotywowanych oraz wysoko wykwalifikowanych. Wp│ynie to na strategiΩ wynagradzania oraz na wszystkie szczeble zarz▒dzania.
PostΩpuj▒ce zmiany kulturowe - od autokratycznych do partycypacyjnych, zespo│owych system≤w zarz▒dzania - bΩd▒ powodowa│y, ┐e systemy wynagradzania, kt≤re bΩd▒ decydowa│y o sukcesie przedsiΩbiorstwa na coraz bardziej konkurencyjnym rynku bΩd▒ wymaga│y komunikowania priorytet≤w przedsiΩbiorstwa oraz wzmocnienia pewnych postaw, jak ci▒g│e usprawnianie oraz praca zespo│owa.
Trendy te pokazuj▒, ┐e ka┐dy kraj bΩdzie musia│ modyfikowaµ swoje systemy wynagradzania w zwi▒zku z postΩpuj▒c▒ globalizacj▒ oraz popytem ze strony klienta, aby zatrzymywaµ utalentowanych pracownik≤w u siebie.
Jest to obecnie gor▒cy temat poruszany przez autor≤w globalnych. CieszΩ siΩ, ┐e mo┐emy przekazywaµ swoje zdania na ten temat na poni┐szy adres internetowy GlobalAuthors@aol.com.
Pytanie:
Kiedy mo┐emy spodziewaµ siΩ zako±czenia prac nad projektem?
A. W.:
Optymistycznie - na koniec czerwca 2001 roku.
DziΩkujemy bardzo za rozmowΩ.
Alice B.Watson:
Alice B. Watson posiada ponad 15 letnie do╢wiadczenie w obszarze zarz▒dzania zasobami ludzkimi w skali miΩdzynarodowej. Zajmowa│a siΩ m.in. projektowaniem i wdra┐aniem rozwi▒za± zwi▒zanych z wydajno╢ci▒ pracownik≤w. Obecnie zajmuje siΩ wdra┐aniem system≤w i rozwi▒zywaniem problem≤w zwi▒zanych z wydajno╢ci▒, analiz▒ klienta, potrzebami pracownik≤w oraz organizacji, a tak┐e zarz▒dzaniem relacjami pomiΩdzy zespo│em projektowym a klientami.
Alice B. Watson realizowa│a projekty dotycz▒ce planowania strategicznego i restrukturyzacji, a tak┐e rozwoju pracownika, planowania projekt≤w oraz ZZL. Do╢wiadczenie zdobywa│a pracuj▒c z zespo│ami wielokulturowymi w wielu krajach, m.in. Wyspy Karaibskie, USA, Kanadzie, Europie, ªrodkowym Wschodzie, Azji i Australii. Obecnie pracuje nad projektem "autor≤w globalnych", gdzie chce pokazaµ aspekty ZZL w wielu krajach z punktu widzenia globalizacji. Z pomoc▒ autor≤w chce dostarczyµ firmom miΩdzynarodowym narzΩdzia, kt≤re pozwoli usprawniaµ ZZL w ramach obowi▒zuj▒cego prawa.
Alice B. Watson posiada kwalifikacje z zakresu Zarz▒dzania Zasobami Ludzkimi oraz system≤w ISO 9000.
|