Pytanie:
WiΩkszo╢µ bada± dotycz▒cych wynagrodze± pokazuje, ┐e wysoko╢µ p│acy, na jak▒ mo┐na liczyµ w administracji pa±stwowej jest zdecydowanie ni┐sza ni┐ w sektorze prywatnym. ProszΩ powiedzieµ, czy wobec powy┐szego macie Pa±stwo problemy z obsadzaniem tych stanowisk?
Jan Pastwa:
Nie. Z wyj▒tkiem bardzo specjalistycznych stanowisk lub zawod≤w rzadkich na rynku nie ma k│opot≤w z obsad▒ stanowisk, choµ ze wzglΩdu na niskie p│ace nie udaje siΩ nam zachΩciµ najlepszych kandydat≤w.
Pytanie:
Jakie urzΩdy, czy te┐ departamenty ciesz▒ siΩ najwiΩkszym powodzeniem, a jakie s▒ mniej oblegane?
J. P.:
Trudno powiedzieµ, bo nie prowadzimy takich statystyk. Wydaje siΩ jednak, ┐e najbardziej obleganymi miejscami pracy s▒ nowe urzΩdy centralne daj▒ce mo┐liwo╢µ zatrudnienia os≤b o nowych na rynku kwalifikacjach: np. Urz▒d Regulacji Energetyki, Urz▒d Regulacji Telekomunikacji, Pa±stwowy Urz▒d Nadzoru Ubezpiecze± czy Urz▒d Nadzoru Funduszy Emerytalnych oraz tradycyjnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Pytanie:
Czy m≤g│by Pan poradziµ, gdzie zainteresowany powinien szukaµ informacji o wakatach w s│u┐bie cywilnej oraz jak wygl▒da proces rekrutacji?
J. P.:
Informacje o wolnych stanowiskach pracy w s│u┐bie cywilnej s▒ publikowane w Biuletynie S│u┐by Cywilnej. Biuletyn ukazuje siΩ dwa razy w miesi▒cu (1. i 15.), zamieszcza ok. 500 og│osze± miesiΩcznie z urzΩd≤w w ca│ym kraju. Jest dostΩpny w prenumeracie oraz na stronach internetowych UrzΩdu S│u┐by Cywilnej (www.usc.gov.pl). Ka┐dy pracodawca przedstawia w swoim og│oszeniu zakres obowi▒zk≤w wykonywanych na danym stanowisku, wymagania konieczne do jego zajmowania i wykaz dokument≤w kt≤re nale┐y przes│aµ pod wskazany adres. Po przeprowadzeniu procedury kwalifikacyjnej, kt≤rej rodzaj zale┐y od konkretnego pracodawcy wybrany zostaje najlepszy kandydat. Zatrudnia siΩ go na okres pr≤bny. W tym czasie pracownik musi przej╢µ sze╢ciomiesiΩczn▒ s│u┐bΩ przygotowawcz▒, kt≤ra ko±czy siΩ egzaminem. Pomy╢lne zdanie egzaminu wi▒┐e siΩ z podpisaniem umowy na czas nie okre╢lony.
|