James Clark (GB) 1936-1968
Wy╢cigowy mistrz ╢wiata 1959, 1960, 1966
 
 

Jack Brabham jest pierwszym Australijczykiem, kt≤ry zdoby│ tytu│ wy╢cigowego mistrza ╢wiata, i pierwszym kierowc▒, i pierwszym kierowca, kt≤ry wywalczy│ mistrzostwo na samochodzie w│asnej konstrukcji. W ci▒gu swej bogatej, 23-letniej kariery sportowej startowa│ w 127 wy╢cigach GP, z czego 14 zako±czy│o siΩ jego zwyciΩstwem, i 3-krotnie wywalczy│ tytu│ najlepszego kierowcy wy╢cigowego na ╢wiecie. Znany by│ z odwa┐nego, a jednocze╢nie przemy╢lanego sposobu jazdy, a tak┐e z ogromnej waleczno╢ci, dziΩki kt≤rej uznawany by│ za najtrudniejszego do wyprzedzenia. Za sportowe osi▒gniΩcia Brabham otrzyma│ Order Imperium Brytyjskiego.
Urodzi│ siΩ w Sydney, a w 22 roku ┐ycia zosta│ ju┐ mistrzem swego kraju w wy╢cigach na owalnych torach ziemnych. Sukces ten powt≤rzy│ zreszt▒ czterokrotnie, w latach 1948-1951, potem zacz▒│ startowaµ w powa┐niejszych imprezach: wy╢cigach g≤rskich (by│ g≤rskim mistrzem Australii w 1953) i wy╢cigach torowych. W 1955 wyemigrowa│ do Anglii, gdzie bra│ udzia│ w wy╢cigach za kierownic▒ samochod≤w Cooper. Jego talent i sukcesy zapewni│y mu miejsce w fabrycznym zespole Coopera w 1957 , kiedy to firma przygotowywa│a siΩ do wej╢cia na scenΩ wy╢cig≤w GP ze swym rewelacyjnym modelem z centralnie umieszczonym silnikiem i niezale┐nym zawieszeniem wszystkich k≤│ na poprzecznych wahaczach. W│a╢nie Brabham w pe│ni zademonstrowa│ zalety nowych rozwi▒za± konstrukcyjnych Coopera zwyciΩ┐aj▒c w latach 1959 - 60 w 7 wy╢cigach GP i zostaj▒c dwukrotnie, rok po roku, mistrzem ╢wiata. W 1961 na 2,7-litrowej wersji Coopera wzi▒│ udzia│ w 500-milowym wy╢cigu w Indianapolis, zajmuj▒c 9 miejsce.
W tym roku Brabham za│o┐y│ w│asn▒ wytw≤rniΩ samochod≤w wy╢cigowych, Motor Racing Devlopments. Wkr≤tce zak│ady te zdoby│y sobie doskona│▒ opinie i przez nastΩpne 10 lat wyprodukowa│y ponad 1000 r≤┐nego rodzaju samochod≤w - g│≤wnie F 2 i F 3, kt≤re odnios│y wiele sukces≤w na torach ca│ego ╢wiata.

W 1962 Brabham wystawi│ do wy╢cig≤w GP sw≤j w│asny samoch≤d, a wkr≤tce powiΩkszy│ sw≤j zesp≤│ do dw≤ch woz≤w. Jednak poza zwyciΩstwami Gurneya w GP Francji w 1964 i Brabhama w drugorzΩdnych wy╢cigach o GP Australii, Austrii i Solitude w 1963 a┐ do ko±ca p≤│toralitrowej formu│y zesp≤│ Brabhama nie zapisa│ na swym koncie powa┐niejszych sukces≤w.
Pierwszy rok 3-litrowej F 1, 1966, oznacza│ dla Brabhama powr≤t na tor mistrza ╢wiata. Nowy model wozu F 1, Brabham BT 20, napΩdzany australijskim silnikiem Repco V8 okaza│ siΩ zdecydowanie najlepszy w ca│ej stawce, g│≤wnie dziΩki wspania│ym walorom trakcyjnym, gdy┐ moc▒ ustΩpowa│ kilku innym samochodom. Brabham zwyciΩ┐y│ w 4 wy╢cigach GP, a jego w≤z zaj▒│ 1 miejsce w punktacji na najlepszy samoch≤d mistrzostw. W 1967 utrzymuje siΩ dominacja samochod≤w Brabhama w wy╢cigach GP. Tym razem mistrzem ╢wiata zostaje drugi kierowca zespo│u, Hulme, a Brabham wywalczy│ tytu│ wicemistrzowski. Jednocze╢nie zesp≤│ Brabhama bierze udzia│ w wy╢cigach F 2, na samochodach napΩdzanych 1-litrowymi silnikami Hondy. W 1966 Brabham wygra│ a┐ 8 wy╢cig≤w ! Dwa kolejne sezony GP przynios│y zespo│owi Brabhama niepowodzenie: samochody wyposa┐one najpierw w nowy model silnika Repco, a potem w jednostki Cosworth pochodz▒ce ze szczeg≤lnie nieudanej serii nie by│y w stanie nawi▒zaµ r≤wnorzΩdnej walki z czo│≤wk▒. Natomiast w sezonie 1970 Jack Brabham by│ o krok od zdobycia 4 tytu│u mistrza ╢wiata, lecz pech (Australijczyk dwukrotnie-w GP Monaco i GP Wielkiej Brytanii-utraci│ na ostatnim okr▒┐eniu prawie pewne zwyciΩstwo) zepchn▒│ go na 5 miejsce w ko±cowej klasyfikacji mistrzostw.
Po zako±czeniu sezonu 1970 Jack Brabham wycofa│ siΩ z wy╢cig≤w samochodowych.
 
 

Rok W╢cig Samoch≤d
1958 GP Nowej Zelandii
1000 km Nurburgring
Cooper-Climax
Aston Martin
1959 GP Monaco
GP Wielkiej Brytanii
Puchar Daily Express
Cooper-Climax
Cooper-Climax
Cooper-Climax
1960 GP Nowej Zelandii
GP Belgii
GP Holandii
GP Francji
GP Wielkiej Brytanii
GP Portugalii
Cooper-Climax
Cooper-Climax
Cooper-Climax
Cooper-Climax
Cooper-Climax
Cooper-Climax
1961 GP Nowej Zelandii
GP Brukseli
Cooper-Climax
Cooper-Climax
1963 GP Australii
GP Solitude
GP Austrii
Brabham-Climax
Brabham-Climax
Brabham-Climax
1964 Aintree 200
Puchar Daily Express
Brabham-Climax
Brabham-Climax
1966 GP Francji
GP Wielkiej Brytanii
GP Holandii
GP RFN
Puchar Sunday Mirror
GP Pau
Puchar Juan Jover
GP Zolder
GP Reims
GP Karlskoga
GP Keimola
GP Ile de France
GP Albi
Brabham-Repco
Brabham-Repco
Brabham-Repco
Brabham-Repco
Brabham-Honda
Brabham-Honda
Brabham-Honda
Brabham-Honda
Brabham-Honda
Brabham-Honda
Brabham-Honda
Brabham-Honda
Brabham-Honda
1967 GP Francji
GP Kanady
Brabham-Repco
Brabham-Repco
1970 GP Afryki P│d. Brabham-Ford

Na podstawie:
Jan A. Litwin
Zarys Historii Sportu Samochodowego
wydawnictwa WKú 1980 

UXI

KIEROWCY


 

SAMOCHODY