Pytanie:
W wielu organizacjach s▒dzi siΩ, ┐e wynagradzanie za indywidualne wyniki pracownika jest kluczowym elementem efektywnej strategii wynagradzania. Wydaje siΩ, ┐e systemy oparte na tej idei nie s▒ w pe│ni wykorzystywane. Czy s▒dzi Pan, ┐e trudno╢µ w ich wdra┐aniu polega na znalezieniu odpowiednich miernik≤w, czy te┐ wp│yw maj▒ inne czynniki?
Prof. Edward E. Lawler III:
Miary oceny pracownika stanowi▒ zawsze istotny problem wynagradzania za wyniki, szczeg≤lnie za╢ na stanowiskach, gdzie wymaga siΩ du┐ej wiedzy oraz w przypadku pracy zespo│owej. Systemy wynagradzania, kt≤rych podstaw▒ s▒ indywidualne wyniki pracownika staj▒ siΩ coraz bardziej popularne w USA w stosunku do innych system≤w, kt≤re s▒ obecnie nadmiernie wykorzystywane. Z kolei przeciwny trend mo┐na zaobserwowaµ w wielu krajach azjatyckich, gdzie systemy te s▒ rzadko wykorzystywane.
Pytanie:
Rola ╢wiadcze± pozap│acowych jest coraz mniejsza dzisiaj. Trend ten jest szczeg≤lnie widoczny w USA, tak┐e coraz bardziej w Europie. Czy uwa┐a Pan, ┐e powracamy do czas≤w motywowania pracownik≤w za pomoc▒ ╢rodk≤w pieniΩ┐nych?
E. L.:
ªwiadczenia pozap│acowe odgrywaj▒ ci▒gle wa┐n▒ rolΩ w motywowaniu pracownik≤w w USA. Dok│ada siΩ wszelkich stara±, aby pracownicy mogli dokonywaµ wyboru spo╢r≤d oferowanych im ╢wiadcze±. Uwa┐am, ┐e obecnie panuje trend wynagradzania za pomoc▒ bonus≤w pieniΩ┐nych, kt≤rych wysoko╢µ zale┐y od wynik≤w pracownika.
Pytanie:
Broadbanding by│ postrzegany jako dobre narzΩdzie do zwiΩkszania elastyczno╢ci w organizacji oraz wiΩkszej motywacji pracownik≤w. Z badania Ameryka±skiego Stowarzyszenia Zarz▒dzania Kadrami wynika, ┐e zaledwie 15% firm stosuje tΩ technikΩ. Jak Pan s▒dzi, dlaczego tak siΩ dzieje?
E. L.:
Broadbanding nie by│ nigdy rozwi▒zaniem dla firmy - by│a to po prostu okre╢lona technika. Zawsze mo┐na ulokowaµ pracownik≤w w okre╢lonych wide│kach, ale w wiΩkszo╢ci przypadk≤w firmy, kt≤re stosuj▒ broadbanding nie maj▒ odpowiednich narzΩdzi, aby w│a╢ciwie lokowaµ poszczeg≤lnych pracownik≤w w wide│kach p│acowych.
Pytanie:
Niekt≤re firmy wykorzystuj▒ modele kompetencji w celu wynagradzania swoich pracownik≤w. Czy sadzi Pan, ┐e mog▒ one przyczyniµ siΩ do zwiΩkszenia konkurencyjno╢ci oraz co nale┐y zmieniµ w firmie, aby mog│a ona stosowaµ te modele?
E. L.:
Wynagradzanie pracownik≤w z zastosowaniem modeli kompetencji jest pochodn▒ wynagradzania za umiejΩtno╢ci i wiedzΩ. Wed│ug mnie, je╢li uda siΩ mierzyµ kompetencje, w≤wczas mog▒ one przynie╢µ pozytywne efekty dla organizacji.
Pytanie:
Twierdzi Pan, ┐e era kapita│u ludzkiego potrzebowa│a wiele czasu, aby ujrzeµ ╢wiat│o dzienne. Dlaczego i jakich zmian mo┐emy siΩ spodziewaµ w obszarze wynagradzania?
E. L.:
Era kapita│u ludzkiego oznacza dla mnie po│o┐enie wiΩkszego nacisku na warto╢µ pracownik≤w, a co za tym idzie wynagradzanie za umiejΩtno╢ci i wiedzΩ. Oznacza ona tak┐e wy┐sz▒ elastyczno╢µ oraz wiΩkszy wyb≤r dla pracownika w odniesieniu do p│acy i warunk≤w pracy.
Pytanie:
Czy m≤g│by Pan naszkicowaµ cechy efektywnego systemu wynagradzania na najbli┐sze lata?
E. L.:
Kwestia ta wymaga d│ugiego wywodu. Pr≤bowa│em na ni▒ odpowiedzieµ w swojej ksi▒┐ce "Rewarding Excellence: Pay Strategies for the New Economy". Zainteresowanych czytelnik≤w zachΩcam do siΩgniΩcia po ni▒. Ostatnio r≤wnie┐ napisa│em ksi▒┐kΩ o rozwi▒zaniach i praktykach, kt≤re s▒ adaptowane w organizacjach, zatytu│owan▒ "Organizing for High Performance", gdzie czytelnik znajdzie wiele pomys│≤w z bie┐▒cej praktyki.
DziΩkujemy bardzo za rozmowΩ.
Profesor Edward E. Lawler III
Profesor Edward E. Lawler III jest dyrektorem Centrum Efektywnych Organizacji (Center for Effective Organizations) w Uniwersytecie Po│udniowej Kalifornii (University of Southern California) oraz profesorem z dziedziny zarz▒dzania w Marshall School of Business (Uniwersytet Po│udniowej Kalifornii).
Profesor E. Lawler jest uznanym na ca│ym ╢wiecie naukowcem. Jest autorem lub wsp≤│autorem ponad 30 ksi▒┐ek, w tym From the Ground-up (1996), Strategies for Creating High Performance Organizations - The CEO Report (1998) oraz Rewarding Excellence - Pay Strategies for the New Economy (2000).
Business Week uzna│ go za jednego z najwybitniejszych ekspert≤w z zakresu zarz▒dzania w Ameryce.
|