|
Wynagrodzenia w Japonii
Od piΩciu lat zauwa┐yµ mo┐na zwolnienie dynamicznego wzrostu gospodarki japo±skiej. Wp│yw na to ma kilka czynnik≤w. Jako najwa┐niejszy czΩsto wymienia siΩ zbyt wysokie wynagrodzenia pracownik≤w. Jest to wynikiem japo±skiego modelu zarz▒dzania, kt≤ry oparty jest na trzech podstawowych filarach "Sanshu no jingi" (zob. poni┐szy rysunek), spo╢r≤d kt≤rych do najkrytyczniejszych zaliczyµ mo┐na system do┐ywotniego zatrudnienia "shushin koyo" oraz senioralny system p│ac.
M│ody japo±czyk, po uko±czeniu szko│y staje przed wyborem swojego przysz│ego miejsca pracy. Przy czym jego wyb≤r musi byµ do╢µ precyzyjny, gdy┐ jednym z filar≤w japo±skiego modelu zarz▒dzania jest zatrudnienie do┐ywotnie "shushin koyo", a wiΩc perspektywa pracy w tym samym przedsiΩbiorstwie a┐ do emerytury. Tym wa┐nym okresem decyduj▒cym o przysz│ej karierze jest wiosna (pierwszy kwiecie±), gdy zaczynaj▒ kwitn▒µ wi╢nie. Rekrutacja dla m│odego japo±czyka to szereg formularzy do wype│nienia, gdzie bada siΩ jego predyspozycje do pracy, wizjΩ przysz│ej kariery oraz nastawienie do pracy zespo│owej. Niekt≤re koncerny, szczeg≤lnie te o zasiΩgu miΩdzynarodowym, staraj▒ siΩ pom≤c w wyborze miejsca pracy przedstawiaj▒c swoje oferty na uniwersytetach. Jest tak w przypadku koncernu Sony - najbardziej po┐▒danego miejsca pracy dla m│odego Japo±czyka. System rekrutacji w tej firmie zosta│ sformalizowany i nosi nazwΩ "Otwarte drzwi". DziΩki niemu firma pozyska│a 40 nowych pracownik≤w z 3000 kandydat≤w z ka┐dego prawie uniwersytetu.
"SzczΩ╢liwcy" musz▒ nastΩpnie stawiµ siΩ do pracy - najp≤╝niej jesieni▒ (wrzesie±), aby przej╢µ okres pr≤bny. Trwa on zazwyczaj 2-3 miesi▒ce. W tym czasie przekazywane s▒ i wpajane takie warto╢ci jak identyfikacja zespo│owa, znajomo╢µ historii i kultury firmy oraz regu│ w niej panuj▒cych. ªwie┐y rekrut prowadzi te┐ du┐o rozm≤w z wieloma osobami, kt≤re go oceniaj▒. Pewn▒ ciekawostk▒ jest spos≤b informowania o nowym pracowniku w wielkich koncernach. Odbywa siΩ to za po╢rednictwem zak│adowego czasopisma, przewa┐nie miesiΩcznika, gdzie zamieszczone zostaje zdjΩcie rekruta z kr≤tk▒ notk▒ na jego temat (np. w Sony funkcjΩ tak▒ spe│nia miesiΩcznik "Sony Times"). Pod koniec okresu pr≤bnego Wydzia│ Zarz▒dzania Zasobami Ludzkimi danego przedsiΩbiorstwa "jinjibu", na podstawie ocen prze│o┐onego i innych os≤b, z kt≤rymi rekrut przebywa│, wydaje decyzjΩ o odrzuceniu, b▒d╝ przyjΩciu kandydata do pracy. Ten kr≤tki, ale bardzo wa┐ny okres znaczy dla m│odego rekruta "byµ albo nie byµ" w przedsiΩbiorstwie.
Niekt≤re przedsiΩbiorstwa stosuj▒ bardziej elastyczny system rekrutacji, tzw. system rekrutacji nieregularnej "futeiki sayioo seido". Polega on na tym, ┐e kandydat dostaje drug▒ szansΩ, po odrzuceniu jego kandydatury w naborze wiosennym, ubiegania siΩ o ponowne przyjΩcie do tej samej firmy.
Niekt≤re koncerny wstrzymuj▒ procesy rekrutacji. Tak siΩ dzieje g│≤wnie w przemy╢le samochodowym, gdzie coraz to nowsze technologie nie wymagaj▒ obs│ugi cz│owieka (m.in. Mitsubishi Motors i Nissan Motors).
Warto te┐ zwr≤ciµ uwagΩ na pewn▒ niecodzienno╢µ w systemie rekrutacji, jak▒ jest etyka, kt≤ra - odmiennie ni┐ w krajach zachodnich - nie pozwala na przejmowanie pracownik≤w od konkurencji. Jest to imperatyw japo±skiego modelu zarz▒dzania.
Wszyscy kandydaci, kt≤rzy zakwalifikowali siΩ w procesie rekrutacji do pracy, a nastΩpnie z pozytywnym wynikiem odbyli sta┐ w zak│adzie poddani zostan▒ regu│om sanshu no jingi - japo±skiemu modelowi zarz▒dzania, a┐ do osi▒gniΩcia wieku emerytalnego.
M│ody pracownik zaczyna pracΩ na stanowisku robotnika "hirashain" (zob. rysunek) z p│ac▒ ni┐sz▒ od ╢redniej robotnik≤w (zob. tabela).
|