MiesiΩcznik PúACA
Trendy i badania w zakresie wynagrodze±

lipiec, 2001

ARTYKUúY
Europejskie prawo pracy:
 CzΩ╢µ 1
 CzΩ╢µ 2
 CzΩ╢µ 3
 CzΩ╢µ 4

Krzysztof WALCZAK
Szef dzia│u Beck Info Biznes
WYDAWNICTWO CH BECK
Wyk│adowca Wy┐szej Szko│y PrzedsiΩbiorczo╢ci
i Zarz▒dzania im. L. Ko╝mi±skiego w Warszawie
Wyk│adowca Wy┐szej Szko│y Handlu i Prawa
im. R. úazarskiego w Warszawie
krzysztof.walczak@beck.pl


Europejskie prawo pracy


Zakres opracowania:

  1. WstΩp
  2. Rola problematyki socjalnej w dzia│alno╢ci Unii Europejskiej i Rady Europy
  3. Podstawowe zasady prawa pracy
  4. Stosunek pracy

Dyrektywa wskazuje w art. 3, ┐e informacje dotycz▒ce tre╢ci stosunku pracy musz▒ byµ przekazane pracownikom na pi╢mie w okresie 2 miesiΩcy po rozpoczΩciu zatrudnienia.

Aby zako±czyµ problematykΩ stosunku pracy, nale┐y kilka s│≤w powiedzieµ o zwolnieniach grupowych, uregulowanych w dyrektywie 75/129 z dnia 17 lutego 1975r. w sprawie dostosowania ustawodawstw Pa±stw Cz│onkowskich odnosz▒cych siΩ do zwolnie± grupowych. Wspominana o niej tak┐e pkt. 18 WKPPSP. Dyrektywa w paragrafie 1 art. 1 uznaje za zwolnienie grupowe, zwolnienie dokonane przez pracodawcΩ z jednej lub kilku przyczyn nie dotycz▒cych indywidualnych zainteresowanych pracownik≤w, je┐eli zgodnie z wyborem Pa±stw Cz│onkowskich, liczba zwalnianych wynosi w okresie 30 dni:

  • przynajmniej 10 os≤b w przedsiΩbiorstwach zatrudniaj▒cych normalnie wiΩcej ni┐ 20 a mniej ni┐ 100 pracownik≤w;
  • przynajmniej 10% pracownik≤w w przedsiΩbiorstwach zatrudniaj▒cych normalnie przynajmniej 100 ale nie wiΩcej ni┐ 300 pracownik≤w;
  • przynajmniej 30 os≤b w przedsiΩbiorstwach zatrudniaj▒cych normalnie 300 i wiΩcej pracownik≤w;

lub w okresie 90 dni, przynajmniej 20 os≤b, bez wzglΩdu na liczbΩ pracownik≤w zatrudnianych normalnie w danych przedsiΩbiorstwach. (Dyrektywa zawiera r≤wnie┐ listΩ przypadk≤w, w kt≤rych jej stosowanie mo┐e zostaµ wy│▒czone).

Pracodawca, kt≤ry zamierza dokonaµ zwolnienia grupowego powinien rozpocz▒µ konsultacje z przedstawicielami pracownik≤w dostarczaj▒c im niezbΩdnych informacji. Konsultacje takie maj▒ na celu ustalenie sposob≤w i ╢rodk≤w unikniΩcia zwolnie±, gdy jest to niemo┐liwe zmniejszenia liczby dotkniΩtych nim os≤b oraz │agodzenia ich skutk≤w.

Opr≤cz ww. konsultacji pracodawca jest zobowi▒zany do poinformowania o zamiarze zwolnie± oraz podjΩtych w celu ich przeciwdzia│ania ╢rodkach w│a╢ciwe w│adze pa±stwowe. W zawiadomieniu tym nale┐y podaµ informacje o przyczynach dokonywanych zwolnie±, liczbie pracownik≤w, kt≤rzy maj▒ byµ zwolnieni, liczbie pracownik≤w pracuj▒cych a tak┐e okresu w kt≤rym zwolnienia maj▒ byµ przeprowadzone. Informacja ta musi byµ podana na co najmniej 30 dni przed planowan▒ dat▒ zwolnie±. Dyrektywa zobowi▒zuje stosowne w│adze aby czas ten wykorzysta│y na poszukiwanie rozwi▒zania problem≤w wynikaj▒cych ze zwolnienia grupowego. Gdyby jednak problemy wynik│e z planowanych zwolnie± nie mog│y byµ rozwi▒zane w czasie tego pocz▒tkowego okresu, w│a╢ciwa w│adza, zgodnie z paragrafem 3 tego artyku│u mo┐e przed│u┐yµ ten okres do 60 dni.

c.d.n.

Strona 1 Strona 2 Strona 3 Strona 4

MiesiΩcznik
PúACA

Zapraszamy
do regularnego czytania!
PúACA
nr 5/2001
W bie┐▒cym numerze tak┐e:

BADANIA

Strategie wynagradzania w firmach ameryka±skich [2]

Wska╝nik kapita│u ludzkiego (Human capital index). Badania w Europie

Badania pracownik≤w sfery sprzeda┐y:
Pozna±


Wynagrodzenia w s│u┐bie zdrowia


TRENDY

Pracownicze Programy Mieszkaniowe w ramach koncepcji Employee Benefits

Hiszpania - nowoczesne rozwi▒zania p│acowe


PRAWO

Europejskie prawo pracy



Pocz▒tek strony


| Start | Badania | Trendy | Motywacja | Prawo | PojΩcia | Literatura |

Copyright © 2001 Placa.pl Wszelkie prawa zastrze┐one.