MiesiΩcznik PúACA
Trendy i badania w zakresie wynagrodze±

maj, 2001

ARTYKUúY
Japonia:
 Og≤lne
 Szkolenia
   Zwi▒zki zaw.
   Kobiety

 Zmiany

Wynagrodzenia w Japonii - cz.2


Zakres opracowania:

  1. Szkolenia
  2. Zwi▒zki zawodowe
  3. Kobiety w Japonii

Zwi▒zki zawodowe


Rola i funkcjonowanie zwi▒zk≤w zawodowych w Japonii jest do╢µ nietypowa. Pierwsz▒ znacz▒c▒ r≤┐nic▒ jest fakt, ┐e s▒ to stowarzyszenia dzia│aj▒ce w ka┐dym przedsiΩbiorstwie i tworz▒ce z nim harmonijn▒ ca│o╢µ. St▒d ich specyficzna rola - zapewnienie swoim cz│onkom zatrudnienia poprzez wspieranie rozwoju przedsiΩbiorstwa oraz blisk▒ wsp≤│prac▒ z kierownictwem - a nie walkΩ! St▒d te┐ zwi▒zki skoncentrowane s▒ g│≤wnie na sprawach dotycz▒cych przedsiΩbiorstwa, w kt≤rym dzia│aj▒, a nie │▒czeniem siΩ z odpowiednikami z innych przedsiΩbiorstw.

Du┐y wk│ad zwi▒zk≤w w tworzenie harmonii pracy powoduje, ┐e wszyscy s▒ jak najbardziej zainteresowani dzia│alno╢ci▒ w zwi▒zku, gdy┐ przyczynia siΩ to do uzyskania lepszej pozycji w hierarchii przedsiΩbiorstwa. ªcis│a wsp≤│praca zwi▒zk≤w zawodowych z kierownictwem daje wiΩksze szanse przedsiΩbiorstwu na dynamiczny rozw≤j.

Prezentowany model japo±skiego zarz▒dzania, dziΩki swoim trzem g│≤wnym filarom ma sporo do zaoferowania. Jednak mo┐liwo╢ci zrobienia kariery zawodowej przez japo±skie kobiety jest nieco odmienna w stosunku do mΩ┐czyzn. Warto zagadnieniu temu po╢wiΩciµ nieco uwagi.


Kobiety w Japonii


Wbrew g│o╢no proklamowanej r≤wno╢ci kobiet i mΩ┐czyzn, sytuacja kobiet w Japonii jest zdecydowanie inna ni┐ np. w niekt≤rych krajach europejskich. W wieku oko│o 20 lat - praca w biurze, nastΩpnie w wieku 25 lat - ma│┐e±stwo, a 30 wychowanie dziecka, a maj▒c lat 40 - praca jako kasjerka w supermarkecie (tzw. krzywa "M" aktywno╢ci zawodowej) - taka jest perspektywa kariery kobiet w Japonii po drugiej wojnie ╢wiatowej. Oto dlaczego wiΩkszo╢µ z nich woli po╢wiΩciµ siΩ rodzinie zamiast pracy. Pomimo wielu akt≤w stawiaj▒cych kobiety na r≤wni z mΩ┐czyznami, tj.:

  • artyku│ 14 obowi▒zuj▒cej Konstytucji z roku 1946 m≤wi, ┐e "kobiety traktowane s▒ na r≤wni z mΩ┐czyznami w ┐yciu politycznym, gospodarczym i spo│ecznym",
  • prawo dotycz▒ce norm pracy z 1947 roku m≤wi, ┐e "kobiet maj▒ prawo do takich samych warunk≤w pracy jak mΩ┐czy╝ni",
  • ratyfikacja Konwencji Narod≤w Zjednoczonych z 1985 roku gwarantuje eliminacjΩ wszelkich form dyskryminacji kobiet,
  • prawo r≤wnych szans w pozyskiwaniu pracy (danjo kojo kikai kintoho) przeg│osowane przez sejm, i wreszcie
  • inne przywileje, jak urlop macierzy±ski, czy zakaz pracy w godzinach wieczornych.

w populacji aktywnej zawodowo jedynie 1% kobiet zajmuje pozycje kierownicze, w stosunku do 7% udzia│u mΩ┐czyzn, za╢ pensje na por≤wnywalnych stanowiskach nie przekraczaj▒ 60% dochod≤w mΩ┐czyzn.

Dlaczego tak siΩ dzieje? Wydaje siΩ, ┐e kariera Japo±czyka to po╢wiΩcenie siΩ przedsiΩbiorstwu, a wiΩc tak┐e praca w nadgodzinach, co jest zabronione w przypadku kobiet. Rzeczywiste r≤wnouprawnienie wymaga│oby wprowadzenia naprawdΩ "drastycznych" zmian w wielu dziedzinach ┐ycia - w przypadku przedsiΩbiorstwa m.in. dostosowanie systemu rekrutacji, promocji, czy te┐ zasad awansowania, czemu wiele ╢rodowisk jest przeciwne.

ChΩµ osi▒gania wysokich stanowisk spowodowa│a, ┐e kobiety coraz czΩ╢ciej postanawiaj▒ wychodziµ za m▒┐ w p≤╝niejszym wieku, decyduj▒ siΩ na mniej dzieci oraz s▒ coraz lepiej wykszta│cone. Czas ┐ycia w przypadku kobiet jest r≤wnie┐ d│u┐szy ni┐ mΩ┐czyzn. Wszystko to sprawia, ┐e w coraz bardziej starzej▒cym siΩ spo│ecze±stwem japo±skim, kobiety zaczynaj▒ odnosiµ wiΩcej sukces≤w.

Strona 1 Strona 2

MiesiΩcznik
PúACA

Zapraszamy
do regularnego czytania!
PúACA
nr 3/2001
W bie┐▒cym numerze tak┐e:

BADANIA

Badania pracownik≤w sfery sprzeda┐y:
Gda±sk


Metody wynagradzania mened┐er≤w: premie i dodatki


TRENDY

Wynagradzanie
i motywowanie mened┐er≤w wg COMTICA


Wynagrodzenia w Japonii [2]

Zmiana systemu wynagradzania w firmie L'OrΘal


PRAWO

B│Ωdy przy rozliczaniu delegacji

Zak│adowy Fundusz ªwiadcze± Socjalnych


LITERATURA

Literatura anglojΩzyczna

Zobacz tak┐e Dodatki!



Pocz▒tek strony


| Start | Badania | Trendy | Motywacja | Prawo | PojΩcia | Literatura |

Copyright © 2001 Placa.pl Wszelkie prawa zastrze┐one.