ARTYKUúY | |
Instrumenty prawne:
Regulaminy wynagradzania
Instrumenty spo│eczne:
|
|
Regulaminy wynagradzania
Zgodnie z art. 772 º 1 Kodeksu pracy, w przypadku, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 5 pracownik≤w oraz nie s▒ oni objΩci zak│adowym uk│adem zbiorowym pracy ani ponadzak│adowym uk│adem zbiorowym, w≤wczas warunki wynagradzania za pracΩ musz▒ byµ okre╢lone w regulaminie wynagradzania. W regulaminie tym pracodawca mo┐e tak┐e okre╢liµ inne ╢wiadczenia zwi▒zane z prac▒ i zasady ich przyznawania (art. 772 º 2 k.p.). Wobec powy┐szego tre╢µ regulaminu wynagradzania powinna zawieraµ postanowienia obligatoryjne, tj.:
- system wynagradzania,
- sk│adniki wynagrodzenia,
- wysoko╢µ wynagrodzenia (tabela p│ac),
- zasady przyznawania nagr≤d, wyr≤┐nie± oraz premii,
- dodatki i ╢wiadczenia obligatoryjne do wynagrodzenia,
- taryfikator kwalifikacyjny.
w zakresie warunk≤w wynagradzania oraz inne dodatki lub ╢wiadczenia zwi▒zane z prac▒. G│≤wnym sk│adnikiem wynagrodzenia, kt≤ry powinien byµ bezwzglΩdnie umieszczony w regulaminie jest stawka osobistego zaszeregowania za pracΩ okre╢lonego rodzaju na okre╢lonym stanowisku. Z tego te┐ wzglΩdu integraln▒ czΩ╢ci▒ regulaminu s▒ za│▒czniki sporz▒dzone w postaci tabel wynagrodze±, gdzie powinna znajdowaµ siΩ tabela okre╢laj▒ca stanowiska pracy, wymagane kwalifikacje oraz sta┐ pracy. W przypadku, gdy pracownik nie spe│nia wymog≤w kwalifikacyjnych lub sta┐owych okre╢lonych szczeg≤│owo w regulaminie, w≤wczas nie mo┐e oczekiwaµ, ┐e zajmie okre╢lone stanowiska. Zdarzaj▒ siΩ przypadki, w kt≤rych pracodawca mo┐e zwolniµ pracownika z obowi▒zku posiadania odpowiednich kwalifikacji i wymaganego sta┐u pracy, pod warunkiem, ┐e nie wynikaj▒ one z przepis≤w prawa i nie maj▒ charakteru obligatoryjnego. Zwolnienie takie jest wykluczone, gdy brak niezbΩdnych kwalifikacji lub sta┐u pracy stanowi│by zagro┐enie dla bezpiecze±stwa i higieny pracy, bezpiecze±stwa po┐arowego lub te┐ m≤g│by spowodowaµ zak│≤cenia w procesie pracy. Pracownik mo┐e wyst▒piµ w swoim imieniu o zwolnienie z wymaganych kwalifikacji i sta┐u. R≤wnie┐ z wnioskiem takim mo┐e wyst▒piµ organizacja zwi▒zkowa reprezentuj▒ca pracownika.
Natomiast w zakresie dodatk≤w i ╢wiadcze± nale┐y okre╢liµ:
- tryb i formy przyznawania,
- wysoko╢µ,
- okresy uprawniaj▒ce do ich nabycia.
W przypadku, gdy u pracodawcy dzia│a zak│adowa organizacja zwi▒zkowa (lub wiΩcej organizacji), w≤wczas ma on obowi▒zek uzgodnienia z ni▒ (ich wsp≤ln▒ reprezentacj▒) tre╢µ regulaminu.
Regulamin wynagradzania obowi▒zuje pracownik≤w bez wzglΩdu na to, czy umowa o pracΩ jest zawarta na czas nie okre╢lony czy okre╢lony, r≤wnie┐ nie ma znaczenia wymiar czasu pracy, w jakim zatrudnieni s▒ pracownicy. Istotne jest to, aby osoby mia│y status pracownika. Regulamin dotyczy tylko i wy│▒cznie pracownik≤w - nie obejmuje on dyrektor≤w, kt≤rych wynagrodzenie ustalane jest przez organ powo│uj▒cy, b▒d╝ nadzoruj▒cy.
Regulamin wynagradzania obowi▒zuje do czasu objΩcia pracownik≤w zak│adowym lub ponadzak│adowym uk│adem zbiorowym pracy (art. 772 º 3 k.p.). Postanowienia zawarte w regulaminie wynagradzania nie mog▒ byµ mniej korzystne dla pracownik≤w ni┐ postanowienia uk│ad≤w zbiorowych pracy, a tak┐e ponadzak│adowych uk│ad≤w zbiorowy pracy.
|