MiesiΩcznik PúACA
Trendy i badania w zakresie wynagrodze±

listopad, 2001

ARTYKUúY
 Kompetencje
 Telepraca
 Japonia
 Mened┐er
  wg Comtica

 L'OrΘal
 Programy
  mieszkaniowe

 Hiszpania
 ªwiadczenia
  pozap│acowe

 Zatrzymywanie
  pracownik≤w

 Praca za granic▒
 Praca za granic▒ [2]
 Prezes
 Prezes [2]
 ZZL
 Opcje
 Euro

Ma│gorzata REMISIEWICZ
Businessman Magazine
mremisiewicz@businessman.com.pl


Ile zarabia prezes


Na wynagrodzeniach kadry zarz▒dzaj▒cej nie warto oszczΩdzaµ. Oczywi╢cie pod warunkiem, ┐e to jej wyj▒tkowe umiejΩtno╢ci przes▒dzaj▒ o sukcesie rynkowym firmy.

Zatrudnienie skutecznego mened┐era jest najwa┐niejsz▒ decyzj▒, jaka stoi przed w│a╢cicielami firmy. Tymczasem okazuje siΩ, ┐e mimo wzrostu umiejΩtno╢ci kadry zarz▒dzaj▒cej, nie jest to │atwa sztuka.
- Praktyka pokazuje, ┐e wpadek w procesie rekrutacji mened┐er≤w najwy┐szego szczebla jest zadziwiaj▒co du┐o, ale z oczywistych powod≤w ani firma, ani jej rada nadzorcza, ani tym bardziej headhunterzy nie m≤wi▒ o tym g│o╢no - twierdzi Tomasz P. Sankowski, dyrektor Kanadyjskiego Instytutu Zarz▒dzania.
- Tymczasem w Polsce panuje w tym wzglΩdzie du┐a niefrasobliwo╢µ. Gdyby rozumiano, jakie koszty wi▒┐▒ siΩ z b│Ωdn▒ rekrutacj▒, nikt nie by│by tak nieroztropny.

A te koszty s▒ ogromne. Wynagrodzenie (nierzadko astronomicznie wysokie) jest tylko niewinn▒ igraszk▒ w por≤wnaniu z wielomilionowymi stratami, jakie mog│aby ponie╢µ firma, gdyby tΩ funkcjΩ piastowa│ kto╢ o ni┐szych kompetencjach.
- Dana osoba jest bowiem pocz▒tkiem │a±cuszka, pod kt≤ry podwieszone s▒ kolejne "kosztogenne" stanowiska; je╢li pierwsze ogniwo nie jest najwy┐szej pr≤by, jego b│Ωdne decyzje poci▒gaj▒ za sob▒ zwiΩkszone, nietrafione wydatki na ni┐szych szczeblach - t│umaczy Sankowski. Powo│uje siΩ na wyniki bada± przeprowadzonych w╢r≤d 4 tys. ameryka±skich firm: obliczono, ┐e "chybiony" dyrektor firmy otrzymuj▒cy 168 tys. dolar≤w rocznie podstawowej pensji, po roku i dziewiΩciu miesi▒cach urzΩdowania mo┐e naraziµ firmΩ na straty w wysoko╢ci 4,7 mld dolar≤w, czyli 28-krotno╢ci swojej rocznej pensji.

W│a╢nie dlatego wybitny mened┐er wart jest ka┐dych pieniΩdzy.
- Wyj▒tkowy zestaw odpowiednich kompetencji, wiedzy i talent≤w, jak ka┐dy towar rzadki (tym bardziej w Polsce), ma swoj▒ cenΩ. Dlatego p│acenie bardzo wysokich wynagrodze± jest nieuniknione. Inna sprawa, ┐e dziewiΩciu na dziesiΩciu polskich mened┐er≤w nie potrafi wyceniµ swoich umiejΩtno╢ci - zauwa┐a Krzysztof MΩ┐ykowski, dyrektor firmy doradztwa personalnego Neumann International. Oczywiste, ┐e zarobki szef≤w najwiΩkszych sp≤│ek nigdy nie przestan▒ szokowaµ, ale warto spojrzeµ na nie z innej strony:
- W USA przez lata ┐ywe emocje wzbudza│a kwestia zarobk≤w Lee Iacocki, d│ugoletniego szefa Chryslera, kt≤ry zarabia│ 20 mln USA rocznie. Ma│o kto wiedzia│, ┐e gdyby Chrysler, jedna z najwiΩkszych firm w USA, siΩ zawali│ (a gdyby nie geniusz Iacocki, by│a to ca│kiem realna gro╝ba), dosz│oby do powa┐nej zapa╢ci znacznej czΩ╢ci ameryka±skiej gospodarki. 20 mln USD dla jednej osoby to niewielka suma w por≤wnaniu z efektem ewentualnych k│opot≤w gospodarczych Stan≤w Zjednoczonych - m≤wi Sankowski.

W Polsce najwiΩcej zarabiaj▒ szefowie bank≤w. Rekordzi╢ci, o╢mioosobowy zarz▒d BIG Banku Gda±skiego zainkasowa│ w ubieg│ym roku prawie 20 mln z│, sze╢ciu cz│onk≤w zarz▒du Handlowego zarobi│o │▒cznie 13,7 mln z│.
- Szefowie bank≤w maj▒ tak skonstruowane wynagrodzenia, ┐e ludziom z zewn▒trz bardzo trudno oszacowaµ ich wysoko╢µ. Udzia│ w zyskach firmy, wynagrodzenie brutto, udzia│ w licznych radach nadzorczych, ubezpieczenie, samoch≤d, dom - w wiΩkszo╢ci wypadk≤w ca│y ten pakiet miesiΩcznie przekracza kwotΩ 100 tys. z│ - m≤wi Agnieszka Maciejewska z Emst & Young. Uwa┐a, ┐e tak wysokie wynagrodzenia s▒ sprawiedliwe, je╢li firma przynosi zyski i p│aci podatki. Du┐o trudniej zaakceptowaµ spos≤b nagradzania mened┐er≤w w firmach pa±stwowych. Zarz▒d KGHM, trzeci pod wzglΩdem wysoko╢ci koszt≤w utrzymania kadry zarz▒dzaj▒cej w╢r≤d sp≤│ek gie│dowych, zarobi│ w ubieg│ym roku prawie 11,4 mln z│. To jednocze╢nie genialny przyk│ad, jak mo┐na obej╢µ ustawΩ kominow▒ (prezesi firm, w kt≤rych skarb pa±stwa ma powy┐ej 50% udzia│≤w, nie mog▒ zarabiaµ wiΩcej ni┐ sze╢ciokrotno╢µ miesiΩcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiΩbiorstw). Wprawdzie skarb pa±stwa posiada zaledwie 44,28%, ale przez pozosta│e podmioty - PKO BP i WSK PZL ªwidnik - kontroluje kolejne 7,98%, czyli razem 52,26%. Mimo to szefowie Polskiej Miedzi nie s▒ objΩci ustaw▒ kominow▒.
- W firmach pa±stwowych z ogromn▒ nonszalancj▒ podchodzi siΩ do wielu spraw, zw│aszcza rekrutacyjnych; kryterium ekonomiczne przy obsadzie stanowisk w og≤le nie jest brane pod uwagΩ. I dlatego maj▒ takie wyniki, jakie maj▒ - kwituje MΩ┐ykowski.

Strona 1 Strona 2

MiesiΩcznik
PúACA

Zapraszamy
do regularnego czytania!
PúACA
nr 9/2001
W bie┐▒cym numerze tak┐e:

BADANIA

Warto╢ciowy czynnik ludzki - badania
Human Capital Index (HCI)


Najlepiej byµ prezesem banku

CiΩ┐kie pieni▒dze
(Wynagrodzenia w bran┐y reklamowej)


Badania pracownik≤w sfery sprzeda┐y:
bran┐a ubezpieczeniowa



TRENDY

Ile zarabia prezes

Nieuzasadnione opcje na akcje?


POJ╩CIA

Forum Wynagrodze± - spos≤b na benchmarking funkcji personalnej

Zobacz tak┐e Dodatki!



Szczodrzy bogaci
Milionerzy nie my╢l▒ tylko o sobie. Bill i Melinda Gatesowie przekazali na cele charytatywne 21 miliard≤w dolar≤w. To najwiΩkszy datek historii.


Pocz▒tek strony


| Start | Badania | Trendy | Motywacja | Prawo | PojΩcia | Literatura |

Copyright © 2001 Placa.pl Wszelkie prawa zastrze┐one.