MiesiΩcznik PúACA
Trendy i badania w zakresie wynagrodze±

grudzie±, 2001

ARTYKUúY
 Kompetencje
 Telepraca
 Japonia
 Mened┐er
  wg Comtica

 L'OrΘal
 Programy
  mieszkaniowe

 Hiszpania
 ªwiadczenia
  pozap│acowe

 Zatrzymywanie
  pracownik≤w

 Praca za granic▒
 Praca za granic▒ [2]
 Prezes
 Prezes [2]
 ZZL
 Opcje
 Euro

Piotr SIEROCI╤SKI
Senior manager
Piotr ZIMOWSKI
Manager
Dzia│ Human Capital
Arthur Andersen


Zarz▒dzanie Zasobami Ludzkimi -
wyzwanie dla polskich przedsiΩbiorstw


Jak mierzyµ efektywno╢µ dzia│≤w kadrowych w Polsce?

W wiΩkszo╢ci polskich przedsiΩbiorstw dzia│y odpowiedzialne za politykΩ personaln▒ w odr≤┐nieniu od dzia│u finans≤w, sprzeda┐y, marketingu, produkcji itp. nie posiadaj▒ obiektywnych miernik≤w efektywno╢ci ich pracy. St▒d te┐ dyrektorzy generalni i finansowi maj▒ du┐e trudno╢ci w ocenie wynik≤w pracy i stopy zwrotu z podejmowanych przez s│u┐by personalne dzia│a±. WiΩkszo╢µ zada± dzia│u kadrowego jest uwa┐anych za trudne do uchwycenia, zmierzenia i postawienia ilo╢ciowych cel≤w.

Opracowana przez Arthur Andersen Metodologia Wyceny Kapita│u Ludzkiego /MWKL/ (Human Capital Appraisal TM) pozwala na wycenΩ warto╢ci dodanej tworzonej przez politykΩ personaln▒, zweryfikowanie stopnia jej dostosowania do strategii rynkowej oraz ilo╢ciowe i jako╢ciowe por≤wnanie koszt≤w wykonywanych przez dzia│ personalnych dzia│a± z ich rezultatami. Jednym z kluczowych element≤w tej metodologii jest narzΩdzie Dostosowanie - Koszt - Warto╢µ DKW (Fit, Cost ValueTM).


ZewnΩtrzni konsultanci dokonuj▒ audytu funkcji kadrowej organizacji. Poszczeg≤lne dzia│ania s│u┐b personalnych zostaj▒ ocenione pod wzglΩdem ich:

  • dostosowania do realizacji cel≤w strategicznych przedsiΩbiorstwa (Dostosowanie),
  • koszt≤w wykonywania poszczeg≤lnych dzia│a± kadrowych por≤wnanych z danymi historycznymi i danymi rynkowymi (Koszt),
  • warto╢ci dodanej dla realizacji cel≤w biznesowych w relacji do warto╢ci oczekiwanej (Warto╢µ).

DKW jest narzΩdziem │▒cz▒cym analizΩ "twardych" statystycznych i ilo╢ciowych danych finansowych (Koszt) z "miΩkk▒" analiza dostosowania strategicznego i warto╢ci dodanej. Skuteczno╢µ tego narzΩdzia polega na umiejΩtnym po│▒czeniu wynik≤w analizy "dostosowania", "koszt≤w" i "warto╢ci" w celu identyfikacji i ustalania priorytet≤w podejmowania wymaganych dzia│a±.

Na przyk│ad u jednego z naszych klient≤w analiza "warto╢µ" wykaza│a, ┐e pracownicy s▒ generalnie zadowoleni z pakiet≤w oferowanych pracownikom wyje┐d┐aj▒cym za granicΩ (expat≤w) - wskazywa│oby to na brak konieczno╢ci zmian. Jednak┐e po dokonaniu analizy "koszt" okaza│o siΩ, ┐e oferowane pakiety s▒ nie konkurencyjne w por≤wnaniu z poziomem rynkowym. Analiza "dostosowanie" wykaza│a, ┐e proces selekcji kandydat≤w na wyjazdy zagraniczne by│ postrzegany jako niesprawiedliwy, przez co nie dostosowany do podstawowych warto╢ci organizacyjnych. Podsumowuj▒c analiza DKW pozwoli│a na jasn▒ identyfikacjΩ obszar≤w zmian, kt≤re nale┐y podj▒µ.

Produktem ko±cowym DKW jest macierz wynik≤w, prezentuj▒ca mocne i s│abe strony polityki kadrowej oraz obszary wymagaj▒ce poprawy lub przekazania w outsourcing.

Analiza Dostosowanie - Koszt - Warto╢µ

MiesiΩcznik
PúACA

Zapraszamy
do regularnego czytania!
PúACA
nr 10/2001
W bie┐▒cym numerze tak┐e:

BADANIA

Wynagrodzenia w bran┐y IT.
Raport firmy Sedlak & Sedlak


Badania pracownik≤w sfery sprzeda┐y: bran┐a transportowa

Najlepiej byµ prezesem banku [2]

CiΩ┐kie pieni▒dze
(Wynagrodzenia w bran┐y reklamowej) [2]



TRENDY

Zarz▒dzanie Zasobami Ludzkimi - wyzwanie dla polskich przedsiΩbiorstw

Ile zarabia prezes

Trendy p│acowe w perspektywie wsp≤lnej waluty



Najwa┐niejszym elementem analizy "koszt" jest analiza por≤wnawcza, czyli benchmarking - w jΩzyku biznesu benchmark to poziom wyznaczaj▒cy najlepsze wyniki w realizacji procesu, wska╝nik i wz≤r dla innych przedsiΩbiorc≤w. W ramach bazy danych Global Best Practices gromadz▒cej wiedzΩ na temat najlepszych na ╢wiecie, wzorcowych rozwi▒za± proces≤w biznesowych Arthur Andersen opracowa│ narzΩdzie diagnozowania efektywno╢ci dzia│u kadrowego (Human Resources Diagnostic Tool). Czterdzie╢ci cztery r≤┐nego rodzaju mierniki dzia│alno╢ci s│u┐b personalnych pozwalaj▒ na numeryczn▒, zobiektywizowan▒ analizΩ wszystkich najwa┐niejszych funkcji zwi▒zanych z zarz▒dzaniem zasobami ludzkimi. Zgromadzone dane s▒ nastΩpnie por≤wnane z baz▒ przedsiΩbiorstw reprezentuj▒cych r≤┐ne kraje i bran┐e.

c.d.n.


Strona 1 Strona 2



Pocz▒tek strony


| Start | Badania | Trendy | Motywacja | Prawo | PojΩcia | Literatura |

Copyright © 2001 Placa.pl Wszelkie prawa zastrze┐one.