Mirex ┌vodnosti |
AnvilVo╡ne ╣φrite╡n² jednoduch² sekvencer mß v²hodu, ╛e m⌠╛eme t≤ny pφsa╗ my╣ou aj bez znalosti n⌠t. Poznß ╣tandard MIDI a vie otvori╗ hotovΘ skladby. Na na╣e ·Φely - trocha sa pohra╗ - sa v²borne hodφ.
NauΦi╗ sa pracova╗ so sekvencerom nemusφ by╗ na prv² poh╡ad jednoduchΘ. Ale sk·sme to. Pre zaΦiatok doporuΦujem, aby ste si sk·sili otvori╗ nejak· existuj·cu pesniΦku, naprφklad vo formßte MID. Naprφklad t·to. A ideme na te≤riu. Je mi ╡·to, ale nedß sa niΦ robi╗, to sa nedß obφs╗. Hudbu budeme nahrßva╗ do st⌠p - trackov. Ka╛dß stopa bude obsahova╗ ·daje o tom
No a teraz po jednom... Track - nastavenia programuTrack, s ktor²m sa aktφvne robφ, je oznaΦen² zelenou znaΦkou. A ideme ∩alej. Track Name je meno stopy, sl·╛i pre preh╡adnos╗. No. ╚φslo tracku. Nemß vß╛nej╣iu funkciu, ale pri triedenφ trackov pod╡a kritΘriφ sa niekedy hodφ. Type: Druh dßt na tracku. M⌠╛e by╗ nßstroj, bicie alebo audio. Nßstrojom sa rozumej· t≤ny. Bicφmi sa rozumej· noty definuj·ce "·dery" ktorΘ bud· hra╗ zo zvukovej karty. Audio znamenß, ╛e track pri prehrßvanφ bude "Φφta╗" z wav s·boru. Na t·to pozφciu sa dß umiestni╗ naprφklad nahratß rytmika alebo spev. Tak m⌠╛ete spusti╗ naraz MIDI aj audiozßznam. On - zapnutΘ, Off - vypnutΘ. Track sa dß t²mto prepφnaΦom vypn·╗. To sa hodφ, ak naprφklad komponujete nejak· sprievodn· hudbu a nieΦo vßs vyru╣uje. Alebo ke∩ chcete zapn·╗ len jednu stopu a tak poΦu╗ detailne, Φi nie je nahranß falo╣ne. Alebo pri nahrßvanφ st⌠p v╣etky vypneme a nechßme hra╗ len t· nahrßvan·. Device - tu sa program Φulo zaujφma, cez Φo mß hra╗. Ak je stopa definovanß ako audio, bude chcie╗ vedie╗, cez ktor· zvukov· kartu ho pustφ. (To v prφpade, ak mßte v stroji viac dosiek, ktorΘ vedia, Φo je to zvuk). Ak je track definovan² ako nßstroj Φi bicie, ovalφ vßs program takouto tabu╡kou:
Channel. Kanßl. Vysvetlφm za chvφ╡u. Tu sa nastavuje. Instrument. Tu nßm pre preh╡adnos╗ program ukazuje, ak² nßstroj sme si zvolili. Vol. Volume. Hlasitos╗ tracku. Pan. Panorßma. Z ktorΘho reproduktoru zvuk bude vyhrßva╗. Delay. Oneskorenie, v tomto prφpade je reΦ o echu. T²ka sa iba trackov, ktorΘ obsahuj· audiodßta (WAV). Echo v tomto druhu programov je dos╗ primitφvne a osobne ho nezvyknem pou╛φva╗ (ani tie audio tracky). Ove╡a lep╣φ v²sledok dosiahnete, ak si vhodnΘ echo (rad╣ej hall) vytvorφte v riadnom zvukovom editore a do audio tracku vlo╛φte u╛ efektovan² zßznam. Time Shift. ╚asov² posun, ktor² urΦφ, kedy mß zaΦa╗ hra╗ audiostopa. Zadßva sa priamo v milisekundßch, Φo u niektor²ch slab╣φch jedincov (a u autora tohto textu) sp⌠sobuje stavy srdcovej slabosti. Tak. To sme si popφsali, Φo sa dß nastavi╗ v rßmci tracku. A e╣te pßr v╣eobecnostφ o MIDI. Cez ktor² syntezßtor sa ideNiektorΘ zvukovΘ karty obsahuj· viacero syntezßtorov. Alebo mßte v poΦφtaΦi viac zvukov²ch kariet. Potom budete potrebova╗ nastavi╗, cez ktor² syn╗ßk sa bude tlaΦi╗ zvuk. Ak² kanßl sa pou╛φvaKanßl je v terminol≤gii MIDI ve╡mi d⌠le╛itß vec. Skoro v╣etky karty maj· 16 kanßlov. Pri nastavenφ na General MIDI, Φo je norma, ktorß urΦuje rozlo╛enie zvukov, je zvykom na kanßle Φφslo 10 umiestni╗ bicie a ostatnΘ mßte k dispozφcii na mel≤die a zvuky. Ak² nßstroj bude hra╗General MIDI je definφciou nßstrojov a t²ch je 128. Ka╛d² kanßl m⌠╛e hra╗ niektor²m z t²chto nßstrojov. Naprφklad na Φφsle 1 je klavφr, na Φφsle 19 je rockov² organ, na 33 basa, na 125 je zvonenie telef≤nu. Tßto normalizßcia mß v²hodu, ╛e pesniΦka by mala u ka╛dΘho hra╗, aspo≥ Φo sa t²ka druhov nßstrojov, rovnako. ╚i╛e pre zopakovanie. Na prv² kanßl dßme prv² nßstroj, na druh² kanßl ∩al╣φ nßstroj a tak ∩alej. Nezabudnite na to.
Najlep╣ie je hne∩ na zaΦiatku priradi╗ ka╛dΘmu tracku jeden kanßl a a╛ potom sa zaΦa╗ hra╗ s nßstrojmi.
Noty Φi inß reprezentßcia t≤novV sekvenceroch sa nahrßva muzika. Normßlny muzikant poznß noty a pou╛φva ich. Videl som Φloveka, ktor² za nieko╡ko sek·nd vrazil pomocou n⌠t zdravΘ rockovΘ bicie. Normßlny muzikant v╣ak ve╡mi Φasto nevie hra╗ na poΦφtaΦi, ale trebßrs na husliach. No a my, Φo sa vyznßme v poΦφtaΦoch, zas nezvykneme pozna╗ noty. Naprφklad aj ja - hus╡ov² k╡·Φ by som nakreslil asi a╛ na tretφ pokus. Preto si ve╡mi cenφm, ╛e programy tohto druhu myslia aj na nßs pologramotn²ch amatΘrov. T≤ny sa daj· zadßva╗ do tabu╡ky vo forme Φiarok. Poviem vßm - po pßr pesniΦkßch je to ve╡mi preh╡adnΘ a prφjemnΘ komponovanie hudby. Ke∩ to videl otec, ktor² noty ovlßda, oznßmil mi, ╛e by nikdy v ╛ivote nevedel pφsa╗ hudbu do mrie╛ky. Nu╛, umelci a technici sa nedohodn· :) Tak si myslφm, ╛e je to jedno. Ka╛d² pφ╣e ako vie. Ten nenotov² zßpis vyzerß takto. T≤ny s· tie zelenΘ Φiarky. Pφ╣u sa my╣ou. V²╣ka t≤nu sa urΦφ pod╡a toho, v ktorej z vertikßlnych kol≤niek sa "nota" napφ╣e. Dσ╛ka trvania t≤nu bude danß dσ╛kou Φiarky. M⌠╛eme si u╛ dopredu vybra╗, Φi chceme zadßva╗ t≤ny ╣esnßstinovΘ (na obrßzku) alebo inΘ. ⌐karedΘ t≤ny sa ru╣ia prav²m uchom my╣i. Nahrßva╗ v Anvile sa dß aj my╣ou na zobrazenej klßvesnici. K zadßvaniu t≤nov do programu e╣te doplnφm, ╛e je mo╛nos╗ zadßvania z klßvesnice. Z tej poΦφtaΦovej urobia niektorΘ programy klaviat·ru. «iadna slßva. Ale ak nie je inß... Ostatne o to sa postarß aj program Anvil - automaticky umo╛nφ hra╗ z klßvesnice poΦφtaΦa. Dß sa na to zvykn·╗. Aj ja som tak zaΦφnal... NaozajstnΘ klßvesnice zo syntezßtorov, ak maj· MIDI rozhranie, sa daj· k zvukovej karte pripoji╗ ╣pecißlnym kßblom. Dynamika, hlasitos╗, umiestnenie v priestoreHlasitos╗ a panorßma sa daj· nastavi╗ bleskovo. S dynamikou to je trochu hor╣ie. Z praxe viem, ╛e ako ╡ahko sa zadß z klßvesnice, ktorß to podporuje, tak ╗a╛ko ju dolepi╗ ruΦne. Preto sa dynamike rad╣ej teraz ani nemienim venova╗. Dynamika nie je len o hlasitosti, ale aj o zmene farby zvuku. Pre zaΦiatok ju odignorujte. Ak sa budete hudbe nejak² Φas venova╗, prφdete na to sami. Lacnej╣ie zvukovΘ karty prφkazy o dynamike zvykn· rie╣i╗ iba zmenou hlasitosti hranΘho t≤nu, to ani nestojφ za reΦ. Ale riadna karta a dynamika urobia z hudby to, na Φo sme normßlne zvyknutφ. Ale za mßlo pe≥azφ mßlo dynamiky. ╚i hrß alebo nehrß tento track?Tento parameter sa dß vyu╛i╗, ak si chcete overi╗, Φi jednotliv² nßstroj hrß dobre, alebo Φi celkov² dojem nebude lep╣φ bez niektorΘho nßstroja. Alebo si m⌠╛ete vytvori╗ nieko╡ko verziφ a najlep╣iu vybra╗ nakoniec. Tßto mo╛nos╗ sa vyu╛ije aj pri zßzname hudby po jednotliv²ch stopßch a ich oddelenom spracovanφ.
Ke∩ v softe Anvil prejdete kurzorom my╣i ponad bodky, Φiarky, noty, alebo inΘ grafickΘ vyjadrenie t≤nov, tieto t≤ny sa ozv·. PraktickΘ. Takto vyzerß re╛im editßcie t≤nov pomocou my╣i. Kto nutne potrebuje vidie╗, ako vyzeraj· noty, tak aha... :-) V menu View si urΦφte, Φo budete vidie╗. Mixer je tß nastavovaniΦka, Φo som u╛ ukazoval: je to o t²ch trakoch (nie na gate). V re╛ime Composer v okne pribudne editaΦnΘ okno. Bu∩ notovΘ (Staff) alebo tie Φiarky (Piano Roll). ╧al╣ia mo╛nos╗ Event List je zoznam v╣etk²ch prφkazov, Φo sa v skladbe nachßdzaj·. OstatnΘ settingy po∩me obφs╗, s· prφli╣ nezaujφmavΘ a mohli by vßs odradi╗ od prßce. K problematike MIDI sa u╛ aj u nßs dß nßjs╗ odbornß literat·ra. Vß╛nej╣φ zßujemca o prßcu s MIDI hudbou sa asi nevyhne do╣tudovaniu si problematiky.
|