396 zdjΩµ w naszej
GALERII PAKER╙W
[zobacz wszystkie galerie]
255 zdjΩµ w naszej
GALERII DZIEWCZYN
[zobacz wszystkie galerie]

->Skazani na suplementacjΩ
->Nie┐ywi lekarze nie k│ami▒
->Dysmorfia miΩ╢niowa
->Kulturysta naturalny!
->Trening = Walka
->Mechanika cia│a
->Mroczne oblicze dopingu
->Moje przeznaczenie - moje przes│anie - Doping
->Zakwasy – czyli czy musi boleµ?
->Wp│yw hormonu wzrostu na m≤zg
->Zab≤jczy trening
->Trening n≤g - przysiady
->Nielegalne wspomaganie - rzeczywisto╢µ...
->Motywacja Arnolda cz. III
->Motywacja... cz.II
->7 najlepszych µwicze±...
->Rodzaje aktywno╢ci ruchowej
->Motywacja do treningu wg Arnolda
->Wp│yw treningu na poziom hormonu wzrostu
->Miejsce wytwarzania hormonu wzrostu.
->Pozytywny wp│yw hormonu wzrostu
->Motywacja podczas treningu
->Doping, a sport
->Kulturystyka, kt≤ra nie powr≤ci...
->Jak przyjmowaµ kreatynΩ
->Efedryna i kofeina
->Glutamina.
->Ektomorfik, Mezomorfik, Endomorfik...
->╞wiczenia na si│owni a wzrost.
->Czy alkohol tuczy?
->Od┐ywki, suplementy i inne...
->Zasady Joe Weidera
->Stagnacja...
->Znaczenie wody w treningu sportowym.
->Oporni na przyrosty
->7 rad na piΩkny brzuch
->Suplementy
->Prohormony
->Core board...
->Co warto wiedzieµ o testosteronie – najczΩ╢ciej u┐ywanym ╢rodku dopinguj▒cym...
->Jak rozpocz▒µ swoj▒ przygodΩ z si│owni▒? Od czego zacz▒µ?
->Mistrzostwa ªwiata MΩ┐czyzn w Kulturystyce - Yangon, Myanmar
24-25.11.2001 rok.

->Zanim przyst▒pisz do µwicze±
->Wskaz≤wki dla pocz▒tkujacych

->Lee Haney - Grzbiet
->Samir Bannout - úydki
->Chris Dickerson - Talia
->Frank Zane - Rze╝ba cia│a
->Franco Columbu - Uda
->Arnold Schwarzenegger - Klatka piersiowa
->Sergio Oliva - Tricepsy
->Larry Scott - Bicepsy
->Tak to siΩ zacze│o

Kariera


      Fenomen Arnolda Schwarzeneggera uosabia z│o┐ono╢µ pr≤b ustalenia, o co w│a╢ciwie chodzi│o Venus z Milo. Podczas gdy Sylvester Stallone, czasami jego rywal filmowy, a tak┐e partner w interesach, grywa│ chwiejnego Rocky'ego, prawdziwym Rocky'm by│ w│a╢nie Arnold. ╙w ma│omiasteczkowy Austriak zdo│a│ wdrapaµ siΩ na sam szczyt kulturystycznego ╢wiata i - wbrew wszystkim przeciwno╢ciom (Te okropne miΩ╢nie! Ten okropny akcent! To okropnie trudne nazwisko!) - podbi│ Hollywoodzk▒ cytadelΩ, by staµ siΩ najlepiej zarabiaj▒c▒ gwiazd▒ filmow▒.
      W "przedterminatorowskim" okresie lat siedemdziesi▒tych jego przeciwnicy nie zdawali sobie sprawy z tego, ┐e ten olbrzym ju┐ mia│ w kieszeni dyplom Wydzialu Ekonomicznego Uniwersytetu w Wisconsin. Krytycy nie podejrzewali go o przedsiΩbiorczo╢µ w salonach Hollywoodu dor≤wnuj▒c▒ zapa│owi, z jakim trenowa│ swoje 56-centymetrowe bicepsy na si│owni Gold's Gym w Santa Monica. Nie wiedzieli te┐ o tym, ┐e zgromadzi│ ju┐ wtedy poka╝ny maj▒tek w postaci nieruchomo╢ci w Los Angeles, San Francisco oraz Denver. Nawet nie ╢ni│o im siΩ, ┐e kt≤rego╢ dnia bΩdzie mia│ w│asn▒ i bardzo modn▒ restauracjΩ Schatzi nad Menem w Santa Monica, albo ┐e stanie siΩ "znacz▒cym akcjonariuszem" ╢wiatowej sieci restauracji "Planet Hollywood".
      Niedowiarki nie powinni jednak byµ zbyt surowo ukarani. Mieli bowiem racjΩ: muskularny bysior z ciΩ┐kim austriackim akcentem i nazwiskiem, od kt≤rego jΩzyk mo┐e ko│kiem stan▒µ, ma r≤wnie du┐e szanse zostania gwiazd▒ filmow▒ co, na przyklad, "w┐enienia siΩ" w "kr≤lewsk▒" rodzinΩ Ameryki - Kennedych. B▒d╝my szczerzy: ci ze ╢wiata kulturystyki, kt≤rzy pragnΩli jego sukcesu w tym sporcie, gdy┐ jego postaµ przynios│aby im chwa│Ω, mo┐e i chcieli, ┐eby mu siΩ uda│o w Hollywood, jednak ┐adnemu z nich siΩ nie ╢ni│o, ┐e stanie siΩ jednym z najbardziej wp│ywowych cz│onk≤w rodziny Kennedych. Wielu bΩdzie temu zaprzecza│o, ale nie doceniono enigmy pt. Arnold Schwarzenegger. Napotykaj▒c na co╢ niezrozumia│ego Brytyjczycy zwykle m≤wi▒: "Jak on to zrobi│, Stanley?"

WCZESNY ARNOLD


      Arnold Schwarzenegger przyszed│ na ╢wiat w ma│ym miasteczku Thal (ludno╢µ 1.200 mieszka±c≤w) w austriackim kraju zwi▒zkowym Srytia 30 lipca 1947 roku. By│ synem Gustava Schwarzeneggera, szefa lokalnej policji, i Aurelii, i mia│ starszego brata Meinharda, urodzonego 17 lipca 1946 roku, kt≤ry zgin▒│ w wypadku samochodowym w maju 1971 roku.
      Arnold opisuje lata dzieci±stwa nastΩpuj▒co: "Zawsze wykazywa│em du┐o energii i ci▒gle mia│em ochotΩ na zabawΩ". Owa energia zosta│a p≤╝niej zainwestowana w r≤┐ne gry zespo│owe a┐ do momentu, gdy w wieku piΩtnastu lat natkn▒│ siΩ na kulturystykΩ, kt≤ra mia│a byµ sposobem na ukszta│towanie miΩ╢ni n≤g do gry w pi│kΩ no┐n▒. Na pocz▒tku, zanim przeszed│ do kulturystyki, trenowa│ podnoszenie ciΩ┐ar≤w. "CiΩ┐ko trenowa│em i twardo postanowi│em zwyciΩ┐yµ w zawodach Junior Mr. Europa oraz Mr. Universe. Mia│em wielkie wizje i plany i rozpiera│a mnie rado╢µ."
      Pierwszy konkurs, w kt≤rym uczestniczy│ jako ciΩ┐arowiec, odby│ siΩ w sali piwiarni w Graz (najwa┐niejszym mie╢cie kraju zwi▒zkowego, 7 kilometr≤w od Thal) na pocz▒tku 1963 roku. "To by│o niezapomniane do╢wiadczenie" - wspomina Arnold. "W sali przebywa│o 200 ludzi, siedzieli, pili, palili i okrzykami dodawali uczestnikom konkursu otuchy".
      Przedtem Arnolda staµ by│o na podniesienie 68 kilogram≤w. Jednak pod wp│ywem dopinguj▒cego t│umu d╝wign▒│ a┐ 75 kilogram≤w i tym samym pobudzony zosta│ jego apetyt na sukces.
      "Niewiarygodne, jak wspania│ym uczuciem by│o bycie w centrum uwagi takiego t│umu" - prze┐ywa na nowo Arnold. "Jednocze╢nie przyj▒│em to jako przeznaczenie. Pomy╢la│em sobie: Tak, jestem na dobrej drodze do tytu│u Mr. Universe! Tak w│a╢nie mia│o byµ."
      Wspominaj▒c ten wczesny entuzjazm twierdzi: "BΩd▒c w tak m│odym wieku zazwyczaj siΩ nie my╢li. Nie analizuje siΩ siebie samego. Dopiero gdzie╢ oko│o trzydziestki cz│owiek zaczyna siΩ ogl▒daµ do ty│u i dociera do niego: "To zadziwiaj▒ce, jak mi siΩ uda│o wydostaµ z Austrii, kraju bez tradycji kulturystycznej, i staµ siΩ najlepszym na ╢wiecie. To wprost niedorzeczne. Rozumiem - jaki╢ mistrz narciarstwa czy te┐ gwiazda pi│ki no┐nej z Austrii, ale mistrz kulturystyki? To siΩ po prostu nie zdarza."

AMERYKA╤SKI MARZYCIEL


     W wieku 16 lat Arnold czyni│ starania w celu uzyskania wizy wyjazdowej. "Nawet zanim zacz▒│em uprawiaµ kulturystykΩ, ogl▒da│em wy╢wietlane w szkole filmy dokumentalne o Ameryce i nie mog│em siΩ doczekaµ, ┐eby tam pojechaµ. Ju┐ wtedy odnosi│em wra┐enie, ┐e urodzi│em siΩ w z│ym miejscu i ┐e powinienem dorastaµ w│a╢nie w Ameryce. M≤j przyjazd do tego kraju by│ moim marzeniem."
     "I w≤wczas to odkry│em kulturystykΩ, tak ameryka±ski przecie┐ sport, i pomy╢la│em sobie, ┐e gdybym by│ w nim dobry, to m≤g│by siΩ staµ moim paszportem do Ameryki. Ogl▒da│em czasopisma Joe Weidera zawieraj▒ce fantastyczne wrΩcz artyku│y. Czyta│em, jak Joe trenowa│ tego czy tamtego mistrza, jak brali suplementy i jak ich wysy│ano do Kliniki Badawczej Weidera." ╢mieje siΩ: „My╢la│em, ┐e ta klinika to jakie╢ olbrzymie centrum badawcze gdzie╢ w Ameryce, zwi▒zane z przemys│em filmowym, w kt≤rym pe│no jest facet≤w pragn▒tych zostaµ Herkulesami. Nastolatkowie zazwyczaj maj▒ takie dziwne wizje i wyobra┐enia. Niewa┐ne, ┐e by│y b│Ωdne, skoro motywowa│y mnie do wyjazdu do Ameryki."
     "Gdy po raz pierwszy tam dotar│em w 1968 roku, od razu poczu│em siΩ jak u siebie - i czu│em, ┐e tak w│a╢nie mia│o byµ od samego pocz▒tku. Kulturystyka by│a moim biletem do Ameryki i mia│a byµ biletem do nastΩpnego etapu, kt≤rym by│ film." W 1983 roku Arnold Schwarzenegger otrzyma│ ameryka±skie obywatelstwo.

LONDYN WZYWA


     Jednak zanim wyl▒dowa│ w Ameryce, musia│ najpierw podbiµ EuropΩ. W 1965 roku zaanektowa│ tytu│ Junior Mr. Europa, a w 1966 wtargn▒│ do swojego pierwszego konkursu Mr. Universe w Londynie. Bior▒c pod uwagΩ plon w postaci siedmiu tytu│≤w Mr. Olympia, jednego Mr. World oraz sze╢µ tytu│≤w Mr. Universe, trudno zrozumieµ, dlaczego tak wry│y siΩ Arnoldowi w pamiΩµ owe zawody z 1966 roku, kt≤rych zreszt▒ nie wygra│. Wyt│umaczy│ dlaczego, ale - bΩd▒c wprawionym gawΩdziarzem - najpierw siΩgn▒│ pamiΩci▒ wstecz, by zrobiµ ma│e wprowadzenie.
     "Od samego ju┐ pocz▒tku przegl▒da│em czasopisma z fotografiami Steve'a Reevesa, Rega Parka i Jacka Dellingera z zawod≤w Mr. Universe. Wyobra┐a│em sobie swoj▒ twarz przyklejon▒ do ich cia│ i ┐e to ja pozujΩ na scenie na tradycyjnie czarnym tle z napisem NABBA. Wok≤│ mnie by│oby ze stu innych kulturyst≤w, ale to moje nazwisko wykrzykiwa│by t│um widz≤w. Sta│bym w ╢wietle reflektor≤w w pe│nej okaza│o╢ci i chwale. W tych wizjach upatrujΩ ╝r≤d│o rado╢ci, jak▒ czerpiΩ z kulturystyki. Z ka┐dym powt≤rzeniem zbli┐a│em siΩ bowiem do zrealizowania tych marze± bycia w samym centrum uwagi na zawodach Mr. Universe."
     "Osi▒gn▒│em ten cel podczas zawod≤w Mr. Universe w 1966 roku, kiedy to zaj▒│em drugie miejsce [w klasie amatorskiej wysokich mΩ┐czyzn] za Chetem Yortonem, kt≤ry bez cienia w▒tpliwo╢ci by│ w≤wczas lepszy ode mnie. Jednak to ja skupia│em uwagΩ wszystkich, bo on mia│ 28 lat i by│ ju┐ znany, a ja mia│em zaledwie 19 lat i 50 centymetr≤w w obwodzie ramienia i siln▒ budowΩ cia│a - sensacja, o kt≤rej nikt jesz- cze nie s│ysza│. Trzykrotnie mnie wywo│ywano, bym pozowa│ (dwa razy bisowa│em), co nigdy wcze╢niej siΩ nie zdarza│o."
     Zaczyna coraz ┐ywiej i szybciej opowiadaµ, cofaj▒c siΩ w czasie o ponad trzy dekady i smakuj▒c na nowo owe najs│odsze momenty. "To wszystko wydarzy│o siΩ w ogromnym teatrze (presti┐owym Teatrze Pa│acu Wiktorii i londy±skim West Endzie) wype│nionym trzema tysi▒cami rozwrzeszczanych fan≤w. Gdy tak sta│em przed widowni▒, moje wizje z m│odo╢ci stawa│y siΩ rzeczywisto╢ci▒. Czu│em siΩ jak King Kong. Jak tylko wyszed│em zza kulis, czeka│y na mnie setki wielbicieli prosz▒cych o autograf - po raz pierwszy zreszt▒ w moim ┐yciu. Wraca│em do hotelu razem z innymi kulturystami, kt≤rzy gratulowali mi i pytali, jak uda│o mi siΩ zbudowaµ takie ramiona i miΩ╢nie piersiowe." Nieomalie wzdycha. "To by│y naprawdΩ wspania│e chwile - najbardziej niewiarygodne do╢wiadczenie."
     Us│yszawszy o szczytowym momencie w jego karierze trudno by│o siΩ oprzeµ pokusie spytania o najgorszy. I znowu by│o to zajΩcie drugiego miejsca po Franku Zane na zawodach IFBB Mr. Universe w Miami w 1968 roku.
     Arnold przedstawia ow▒ pora┐kΩ spokojniejszym ju┐ tonem: "Jestem pewien, ┐e je╢li przegrywa│em, to przegrywa│em sprawiedliwie, nigdy mnie nie oszukano. Nie za│ama│em siΩ po zajΩciu drugiego miejsca po Checie Yortonie, gdy┐ szczytem moich marze± by│o uplasowanie siΩ w pierwszej sz≤stce, a Yorton by│ zdecydowanie lepszy ode mnie. Gdy przegra│em z Sergio Oliv▒ (Mr. Olympia w 1969 roku), by│ to sprawiedliwy wynik. By│ w≤wczas wyra╝nie lepszy ni┐ ja. Jednak gdy przegra│em z Frankiem Zane, nie mog│em wprost poj▒µ, jak ten kurdupel m≤g│ mnie pobiµ. (Z wag▒ 90 kilogram≤w by│ l┐ejszy od Arnolda o oko│o 22 kilogramy.) Dopiero p≤╝niej, gdy pozna│em znaczenie jako╢ci, gdy doceni│em wagΩ proporcji, posiadania wspania│ych miΩ╢ni brzucha czy │ydek, zrozumia│em, dlaczego do╢wiadczeni sΩdziowie wybrali wtedy w│a╢nie Franka. Wygra│ sprawiedliwie lecz w dniu zawod≤w nie dostrzeg│em tego i bΩd▒c w obcym kraju tysi▒ce kilometr≤w z dala od domu czu│em siΩ zdruzgotany."
     Jakkolwiek za│amany by nie by│, zdoby│ ju┐ wtedy poparcie Joe Weidera, kt≤ry mimo pora┐ki z Zane'm uwa┐a│, ┐e Arnold obdarzony jest "umys│em i sercem mistrza". I tak dwudziestojednolatek przeni≤s│ siΩ z pomoc▒ Joe Weidera do Santa Monica.
     Uczenie siΩ na w│asnych b│Ωdach to cecha charakterystyczna Schwarzeneggera, co zreszt▒ potwierdza fakt, i┐ nigdy nie przegra│ dwukrotnie z tym samym zawodnikiem. W ci▒gu dw≤ch lat zdo│a│ wypracowaµ miΩ╢nie brzucha, │ydek i w og≤le proporcje cia│a jako╢ci wystarczaj▒cej, by wydrzeµ Olivie tytu│ Mr. Olympia. »▒dny sukcesu Austriak mia│ ju┐ nigdy wiΩcej nie przegraµ.
     Chwytliwym powiedzeniem Arnolda Schwarzeneggera jest "Jeszcze powr≤cΩ", choµ dewiz▒ ┐yciow▒ jest raczej stwierdzenie "Nigdy nie ogl▒daj siΩ do ty│u". W ten spos≤b okre╢li│ swoj▒ strategiΩ zawod≤w kulturystycznych: "Dzia│alem g│≤wnie w oparciu o instynkt. A moim podstawowym w≤wczas instynktem bylo wygrywanie; wyeliminowanie jakiejkolwiek konkurencji; zniszczenie wroga i parcie do przodu bez ┐adnej oznaki zawahania."
      Najbardziej pokazowymi miΩ╢niami w kulturystyce s▒ bicepsy i miΩ╢nie klatki piersiowej. Arnold mial bez w▒tpienia najlepsze miΩ╢nie piersiowe i bicepsy, jak┐e fani tego sportu kiedykolwiek ujrzeli. Zbieg okoliczno╢ci? Nie s▒dzΩ! Arnold umia│ wykorzystaµ mg▒dro╢µ ulicy i si│owni. Jego mistrzowski program kulturystyczny nie by│ skomplikowany. Wykorzystaµ najlepsze pokazowe miΩfnie, maksymalnie eksploatowaµ mocne strony, zignorowaµ s│abostki, pozwoliµ dzia│aµ swojej charyzmie. Nigdy nie nale┐y zmieniaµ sposobu, kt≤ry przynosi efekty; dopracowywaµ, udoskonalaµ - tak, ale nigdy porzuciµ. Nigdy, przenigdy nie sprawiaµ innego wra┐enia jak to, ┐e pozostali faceci s▒ tam wy│▒cznie po to, by zaj▒µ drugie miejsce, i w ten spos≤b zsubiektywizowaµ z za│o┐enia obiektywne sΩdziowanie zawod≤w kulturystycznych. Jak inaczej bowiem mo┐na by wyt│umaczyµ jedno z najbardziej kontrowersyjnych zwyciΩstw w historii, gdy Arnold powr≤ci│ w 1980 roku do zawod≤w Mr. Olympia? Konkurs nie byt ustawiony. Jedyne, co krytycy mieli mu do zarzucenia, to ta postawa - "Jestem pierwszy, co mnie pozostali obchodz▒?"

PIERWSZA LIGA


     Uzbierawszy sze╢µ tytu│≤w Mr. Olympia pod rz▒d Arnold stawa│ siΩ obiektem zainteresowania wa┐niejszych przedstawicieli ╢wiata sportu. W 1974 roku George Butler i Charles Gaines wydali "Wyciskanie ┐elaza: Sztuka i Sport Kulturystyki", w kt≤rej Arnold wyst▒pi│ u boku innych ≤wczesnych czo│owych kulturyst≤w. Ksi▒┐ka sta│a siΩ bestsellerem. Nagle Arnold wszystkich ol╢niewa│ i przebywa│ w╢r≤d takich osobisto╢ci jak Jack Nicholson, Jeff Brigdes, Sally Field, Candice Bergen czy Andy Warhol. Udzieli│ telewizyjnego wywiadu Barbarze Walters w programie NBC "Today" ("Dzi╢") i by│ bohaterem artyku│u w "Sports Illustarted". Apogeum gwiazdorstwa Arnolda jako kulturysty nast▒pi│o w momencie ukazania siΩ "Wyci skania ┐elaza" w 1977 roku, wyre┐yserowanej przez Butlera kroniki filmowej z zawod≤w Mr. Olympia w 1975 roku. Sta│a siΩ wrΩcz kultowym przebojem. NastΩpnego roku jego autobiografia pt. "Arnold: Edukacja Kulturysty" wspiΩ│a siΩ na szczyt list bestseller≤w.
     Przy okazji 20-lecia filmu "Wyciskanie ┐elaza" spytano Arnolda o jego znaczenie. Czy publiczno╢µ z p≤╝nych lat siedemdziesi▒tych by│a ju┐ gotowa na tak bliskie spotkanie z kulturystyk▒, gdy rewolucja fitnessowa by│a jeszcze w powijakach? Czy kto╢ inny m≤g│by wyst▒piµ w tym filmie?. Bez udawanej skromno╢ci Arnold udzieli│ na to pytanie odpowiedzi, kt≤rej wszyscy mogli siΩ spodziewaµ.
     "Nie przechwalaj▒c siΩ... to chodzi│o o mnie. George (Butler) zrobi│ "Wyciskanie ┐elaza II: Kobiety" (w 1985 roku), jednak film ten odni≤s│ pora┐kΩ. Nikogo nie zdo│a│ zainteresowaµ zainteresowaµ. Film "Wyciskanie ┐elaza zawdziΩcza sw≤j sukces mojej osobowo╢ci oraz rado╢ci i mi│o╢ci do tego, co robi│em. By│em po prostu facetem, kt≤ry by│ tak szczΩ╢liwy, ┐e nie m≤g│ siΩ doczekaµ, by opowiedzieµ innym o tym wspania│ym sporcie. Na ekranie ze wszystkimi igra│em - to wszystko by│o wyre┐yserowane; to nie by│em ja. Dlatego te┐ nazwali╢my to "dokudramatem'. Wiele scen w „Wyciskaniu ┐elaza" by│o odgrywanych. By│a to jednak dla mnie szansa pokazania, czy w og≤le mogΩ graµ i czy mogΩ sk│oniµ wszystkich, by uwierzyli w to, co opowiadam."
     "Chcia│em sprawdziµ, czy uwierz▒ w to, co m≤wi│em o ╢mierci ojca (w filmie Arnold opowiedzia│, ┐e nie by│ na pogrzebie ojca w 1972 roku z powodu zbli┐aj▒cego siΩ konkursu; p≤╝niej za╢ wyt│umaczy│, ┐e to by│o jedynie dla efektu, dla podkre╢lenia potΩgi koncentracji wymaganej u mistrza), czy uwierz▒ w to, ┐e jestem silniejszy psychicznie od Lou Ferrigno, ┐e chcΩ byµ, tak jak Jezus czy Kennedy, nie╢miertelny - byµ mo┐e jednak mam jakie╢ zadatki na aktora?"
      To, czy mia│ do zaoferowania zdolno╢ci aktorskie, zosta│o potwierdzone zdobyciem nagrody Golden Globe w 1977 roku za najlepszy debiut w filmie "Stay Hungry". Wspinaczka Arnolda na szczyt by│a spektakularna, jednak pomimo nagrody Golden Globe nie sta│ siΩ sensacj▒ w ╢wiecie filmu. Przynajmniej nie przed 1984 rokiem, kiedy pojawi│ siΩ na ekranach film pt. "Terminator" i zacz▒│ odnosiµ sukces finansowy.
     W latach osiemdziesi▒tych rewolucyjna wrΩcz technologia trylogii "Gwiezdnych Wojen" zachΩ- cala Hollywood do poszukiwa± jeszcze bardziej spektakularnych efekt≤w specjalnych. Gdyby nie by│o Arnolda Schwarzeneggera, z tym wygl▒dem futurystycznym jakby z innego ╢wiata, z cia│em wprost z ery kosmicznej, z tym akcentem, ze stanowi▒cym fonetyczne wyzwanie nazwiskiem - a wiΩc elementami stanowi▒cymi niegdy╢ barierΩ dla jego kariery w filmie - ekipa od efekt≤w specjalnych wymy╢li│aby tak▒ sam▒ postaµ. Jak to uj▒│ Steven de Souza, autor "Commando" i "Running Man", "Arnold by│ najlepszym z efekt≤w specjalnych".
     Arnold schwyta│ otwieraj▒ce siΩ mo┐liwo╢ci w obie dlonie. PostΩpuj▒c tak, jak w kulturystyce, gra│ wy│▒cznie na swoich mocnych stronach. Nie pr≤bowal nawet konkurowaµ z Robertem de Niro, Alem Pacino i innymi; wykreowa│ swoj▒ w│asn▒ niszΩ i postaµ, w przypadku kt≤rych nikt inny nie m≤g│ z nim konkurowaµ. Nie byli╢my ╢wiadkami tego, jak Arnold stara│ siΩ o Oskara, czy te┐ ubiega│ siΩ o rolΩ Makbeta. Tak jak w swojej karierze kulturystycznej, wydzieli│ w│asne terytorium i zdystanrowal ewentualnych konkurent≤w. Za- r≤wno w kulturystyce, jak i w filmie akcji, by│ sobie Arnold i byli sobie jacy╢ inni faceci.

»YCIE ZACZYNA SI╩ PO PI╩╞DZIESI╖TCE


      Dzi╢ Arnold jest uosobieniem zadowolonego rodzinnego faceta. O┐eni│ siΩ z dziennikark▒ NBC-TV Mari▒ Shriver, z kt≤r▒ ┐yje w przestrzennej posiad│o╢ci w Pacific Palisades w Kalifornii wraz z tr≤jk▒ dzieci: siedmioletni▒ Katherine, piΩcioletni▒ Christine i trzyletnim Patrickiem.
     W przeciwie±stwie, a przynajmniej odmiennie do opinii o nim jako strategu-plani╢cie twierdzi: "Jestem zdecydowanie osob▒, kt≤ra nie lubi wiedzieµ, co siΩ ma zaraz wydarzyµ. ImprowizujΩ, co utrudnia ┐ycie otaczaj▒cym mnie osobom. LubiΩ mieµ og≤lne pojΩcie na jaki╢ temat, lecz nie muszΩ znaµ szczeg≤│≤w, ani tego, jak krok po kroku do czego╢ doj╢µ. Uwielbiam niespodzianki, niepewno╢µ nastΩpnej chwili. Dlatego te┐ nigdy nie podpisujΩ kontrakt≤w na piΩµ film≤w pod rz▒d albo nie wystΩpujΩ w serialu telewizyjnym, podejmuj▒c zobowi▒zania w ten spos≤b na d│u┐szy czas - nie chcΩ wiedzieµ, jakie bΩdzie jutro. Uwielbiam zagadkΩ, niespodzianki. Uwielbiam sw≤j sport, uwielbiam swoj▒ pracΩ, uwielbiam swoj▒ rodzinΩ. Od pierwszego dnia ┐ycie by│o fascynuj▒ce i wci▒┐ bΩdΩ odnajdywa│ rado╢µ we wszystkim, co robiΩ."
      Arnold Schwarzenegger do╢µ ironicznie skomentowa│ "Dziennikarze - znam ich na wylot, zreszt▒ sypiam z jedn▒ z nich" i trzeba przyznaµ, ┐e umie manipulowaµ pras▒ tak dobrze, jak obraca w palcach kuba±skie cygaro Romeo y Julieta. Od zarania kariery kulturysty wykazywa│ zdolno╢µ sprawiania, by media przedstawia│y taki obraz jego osoby, jaki chcia│. We╝my na przyk│ad wspomniane wy┐ej zawody Mr. Olympia z 1980 roku. Pocz▒tkowo sprawozdania z tego wydarzenia opisywa│y je jako czarny dzie± dla kulturystyki jednak po uplywie zaledwie roku media pod dyrekcj▒ Schwarzeneggera praktycznie od nowa przepisaly historiΩ zawod≤w zastΩpuj▒c obraz szczΩ╢ciarza w image supermana. Dzi╢ Arnold swobodnie nawi▒zuje do swojej kariery jako Mr. Olympia, ale raczej koncentruje siΩ na okresie 1970-75 unikaj▒c 1980 roku.
     Nigdy nie zmieniaj programu, kt≤ry przynosi sukces! Maj▒c kontrolΩ nad tym, jak przedstawiaj▒ go media ╢wiata kulturystyki, czy to dziwne, ┐e Arnold kontynuowa│ swoj▒ politykΩ w rozgrywkach ze ╢wiatow▒ pras▒? Nie ulega w▒ptpliwo╢ci fakt, i┐ Arnold ╢wietnie zbudowa│ swoje cia│o i tak samo wspaniale buduje sw≤j image. Skoro praca ╢wiatowa to kupuje i ta±czy tak, jak jej zagra Arnold, ta niby dlaczego by mia│ zmieniaµ swoj▒ strategiΩ?

Z B╙LU W RADO¦╞


      Rado╢µ? Albert Busek, wydawca niemieckiego "Sport Revue", kt≤ry zna Arnolda odk▒d jeszcze jako m│odzieniec przeprowadzi│ siΩ do Monachium w 1966 roku, twierdzi, ┐e je╢li mia│by okre╢liµ Arnolda jednym s│owem, u┐y│by na pewno s│owa "rado╢µ".
     Z kolei Jim Lorimer wsp≤│promotor Arnold Fitness Weekendu i bliski przyjaciel Arnolda od 1970 roku uwa┐a, ┐e odr≤┐nia go od innych ludzi zdolno╢µ bycia szczΩ╢liwym. Odnajduje on bowiem rado╢µ we wszystkim, co robi.
     Na pocz▒tku lat siedemdziesi▒tych Arnold mia│ powiedzieµ Joe Weiderowi: "Nie zazdroszczΩ ci tej presji ┐ycia businessmena. Dla mnie wszystko, co robiΩ, musi przynosiµ mi rado╢µ."
     Sk▒d ta ┐▒dza rado╢ci i zdolno╢µ jej osi▒gania? Byµ mo┐e Karlowi Gerstlowi uda│o siΩ rozwik│aµ tΩ zagadkΩ. Gerstl mia│ 28 lat i by│ pe│aym entuzjazmu cz│onkiem klubu Athletic Union Gym w Graz, gdy po raz pierwszy pojawi│ siΩ na si│owni piΩtnastoletni Schwarzenegger latem 1962 roku. Gerstl zosta│ partnerem treningowym Arnolda i t│umaczy│ mu z angielskiego artyku│y z "Musde Builder/Power" (prekursora "Musde & Fitness").
     Wed│ug wspomnie± Gerstla 68-kilogramowy m│odzieniec o wzro╢cie 180 centymetr≤w wykazywa│ nisk▒ odporno╢µ na b≤l. M│odzieniec siΩ jednak nie podda│ i budowa jego cia│a ulega│a poprawie, co - jak wspomina Gerstl - stanowi│o dla niego powa┐ny bodziec do ciΩ┐szej pracy. Uczucie b≤lu zast▒pi│ sobie uczuciem rado╢ci."
     Arnold dodaje: "Zanim jeszcze zacz▒│em uczestniczyµ w zawodach, my╢la│em sobie, ┐e ka┐de powt≤rzenie jest krokiem w kierunku osi▒gniΩcia postawionego sobie celu w postaci tytu│u najlepszego kulturysty na ╢wiecie. To w│a╢nie ╝r≤d│o rado╢ci z trenowania."
     To zabrzmi niewiarygodnie, ale trzy zasady, kt≤rych stosowanie prowadzi wed│ug Arnolda do ┐yciowego sukcesu (ciΩ┐ka praca, wiara w siebie i pozytywne my╢lenie) zrodzi│y siΩ w prymitywnych warunkach si│owni w Graz, gdzie niczym alchemik przeistacza│ b≤l w rado╢µ. Podobnie jak ma masochista, kt≤ry preferuje zimny prysznic, Arnold wypracowal robie do╢µ dwuznaczny spos≤b pojmowania b≤lu i zaakceptowal go jako dow≤d na czynienie radosnych postΩp≤w. Zwolennicy Freuda byµ mo┐e bΩd▒ uwa┐ali, ┐e skoro wychowywa│ siΩ w katolickiej rodzinie, posiada zdolno╢ci psychicznego samobiczowania i doktorat z poczucia winy, lub co╢ w tym stylu. Czy istniej▒ jednak jakie╢ granice tego przeobra┐ania b≤lu w rado╢µ? Jego stwierdzenie w "Wyciskaniu ┐elaza": "wyciskanie jest jak orgazm" m≤wi samo za siebie. Czy mo┐na dalej przesun▒µ tΩ granicΩ?
     Wyt│umaczenie, ┐e Arnold odni≤╢│ sukces, poniewa┐ umia│ odpowiednio podej╢µ do ka┐dego zadania i wykonaµ je w atmosferze rado╢ci, mo┐e siΩ wydawaµ nieco faustowskie i uproszczone, jednak wszyscy, kt≤rzy mieli okazjΩ go poznaµ w ci▒gu tych trzydziestu ju┐ lat przebywania w centrum uwagi opinii publicznej, zgodnie potwierdzaj▒ jego poczucie humoru i zdolno╢µ czerpania szczΩ╢cia i zadowolenia z tego, co robi. W porz▒dku, czarami niekt≤rzy siΩ ciesz▒ z byle czego i ma siΩ ochotΩ ich za to pobiµ, jednak Arnold wci▒┐ utrzymuje niezmiennie tΩ aurΩ rado╢ci zar≤wno przed kamer▒, jak ┐ podczas wystΩp≤w przy okazji Specjalnych Igrzysk Olimpijskich lub imprez organizowanych dla dzieci z miasta.
     Je╢li jego rado╢µ nie jest autentyczna, to w Hollywood powinien dostaµ Oscara dla najlepszego aktora.

JEDEN JEDYNY ARNOLD


      Prosz▒c Arnolda o sprecyzowanie tajemnicy swojego sukcesu, a on odpar│: "Nie potrafiΩ daµ jednej uczciwej odpowiedzi, mogΩ jedynie siΩ domy╢laµ, ┐e mo┐e chodzi tu o dorastanie w ma│ej miejscowo╢ci albo o bycie drugim dzieckiem, kt≤re musi rywalizowaµ ze starszym bratem (niekt≤re ╝r≤d│a potwierdzaj▒ fakt, ┐e jego starszy brat Meinhard by│ tym "ulubionym" synem}, albo te┐ chΩµ zrobienia wra┐enia na rodzicach czy te┐ skupienia na sobie uwagi. Ka┐dy z tych czynnik≤w lub ich kombinacja mog▒ byµ potencjalnymi przyczynami, choµ nie mam pojΩcia, kt≤ry z nich. Wydaje mi siΩ, ┐e m≤j sukces zosta│ mi dany przez bog≤w."
     W│a╢nie! Nawet je╢li Arnold pasowa│by do teorii ch│opca z ma│ej miejscowo╢ci, rywalizuj▒cego ze starszym rodze±stwem, poddawanego presji ze strony rodzic≤w, teorii, kt≤re mo┐na by zastosowaµ do milion≤w m│odzie±c≤w urodzonych w surowej i rozdartej wojn▒ Europie w p≤╝nych latach czterdziestych - to przecie┐ narodzi│ siΩ tylko jeden jedyny Arnold Schwarzenegger.
     Na dobr▒ sprawΩ mo┐na te┐ pr≤bowaµ doj╢µ, sk▒d Sinatra wytrzasn▒│ taki g│os albo gdzie Muhamed Ali nauczy│ siΩ tak boksowaµ. Spr≤buj odnie╢µ ich sukces do warunk≤w ich dzieci±stwa i macie gotowe odpowiedzi. Tylko dlaczego nie mieli╢my ca│ego ch≤ru niebieskookich ╢piewak≤w pochodz▒cych z Hoboken w stanie New Jersey na pocz▒tku lat czterdziestych? I dl▒czego Louisville w Kentucky nie wyda│ na ╢wiat ca│ego zastΩpu bokser≤w wagi ciΩ┐kiej pod koniec lat sze╢µdziesi▒tych? A co do teorii determinacji przysz│o╢ci przez warunki otoczenia - dlaczego ┐aden z pozosta│ych o╢miu Mr. Olympia nie sta│ siΩ gwiazd▒ Hollywoodu?
      Arnold Schwarzenegger mo┐e i jest jednym z najbardziej dochodowych aktyw≤w Hollywoodu, jedn▒ z najbardziej znanych na ╢wiecie twarzy, jednak a wiele dlu┐ej by│ kulturyst▒, ani┐eli gwiazdorem filmowym. A wiecie co? On wci▒┐ jest kulturyst▒ - jefli nie wysmarowany oliwk▒ i w obcis│ych slipach, to na pewno kulturyst▒ gdzie╢ w duchu.
      Kultury╢ci nie roztrz▒saj▒ pora┐ek i nie pomniejszaj▒ swych osi▒gniΩµ. W kulturystyce wyolbrzymia siΩ swoje mocne strony. Kultury╢ci pos│uguj▒ siΩ iluzj▒: klad▒ nacisk na jedn▒ czΩ╢µ cia│a ukrywaj▒c jednocze╢nie inn▒. S▒ mistrzami w utrzymywaniu, ┐e ramiΩ o obwodzie 48 centymetr≤w ma naprawdΩ 50 centymetr≤w, ┐e wyciskaj▒c 160 kilogram≤w na │aweczce wyciskaj▒ w rzeczywisto╢ci 180 kilogram≤w. Arnold osi▒gn▒│ status mistrza kulturystyki, poniewa┐ opanowa│ sztukΩ sprawiania wra┐enia wiΩkszego ni┐ jest w rzeczywisto╢ci. Czy┐ mo┐na wymy╢liµ lepsze przygotowanie do roli gwiazdora w Hollywood, gdzie wiΩksze znaczy lepsze?
      Inne wspania│e mΩskie ikony drugiej po│owy dwudziestego wieku - Elvis, Sinatra, Ali i Beatlesi - przesz│y proces ponownego odkrycia. Arnold nie tylko opanowal tΩ sztukΩ, ale nieomal┐e ponownie odkryl "ponowne odkrycie". Jedynie Michael Jackson zdystansowa│ Arnolda w kwestii ponownego odkrycia - ale nie bΩdziemy siΩ na ten temat rozpisywaµ.
     W tym ponownym odkrywaniu siebie samego Arnold doskonali│ swoje zdolno╢ci marketingowe. Czy to, co s│yszymy, to rzeczywi╢cie historia czy te┐ jego opowie╢ci? Co zreszt▒ za r≤┐nica? W opanowanych przez s│awΩ i pieni▒dze latach dziewiΩµdziesi▒tych, kiedy liczy siΩ ilo╢µ, kiedy marketing produktu jest wa┐niejszy od samego produktu, kiedy nawet Prezydent Stan≤w Zjednoczonych wygl▒da na szrocie samochodowym jak u siebie w domu, Arnold sta│ siΩ, niech mu Bozia blogos│awi, najlepszym sprzedawc▒ Hollywoodu. To, co robi│ i czyni dalej jest jedynie przed│u┐eniem jego przygody z kulturystyk▒. ╢wiat filmu jest o wiele wiΩkszy, ale za to w swej materii wcale siΩ nie r≤┐ni od ╢wiata kulturystyki.

SAMOWYSTARCZALNY


      W przesz│o╢ci usi│owano znale╝µ ciemniejsz▒ stronΩ Arnolda. Przecie┐ nawet Matka Teresa stawa│a siΩ ofiar▒ sensacyjnych plotek, a niekt≤rzy uwa┐aj▒, ┐e sam papie┐ ukrywa gdzie╢ w Watykanie jakie╢ szkielety. Nikt nie jest doskona│y. Lecz je╢li go kochasz, nienawidzisz lub je╢li nawet w og≤le ciΩ nie obchodzi, musisz przyznaµ, ┐e jest jedyny w swoim rodzaju. Samodzielnie zbudowa│ swoje cia│o, sw≤j umys│ i swoje uczucia.
      "Nigdzie bym nie zaszed│ bez przej╢cia najpierw przez te wszystkie lata kulturystyki. Te lata ciΩ┐kich trening≤w i zwyciΩ┐ania w konkursach, te lata bycia poddawanym r≤┐nym testom cz│owiecze±stwa, moralnego zdrowia, si│y charakteru, konsekwencji, sprawdzianom na zdolno╢µ stawiania sobie cel≤w i osi▒gania ich bez wzglΩdu na przeciwno╢ci - to wszystko czyni cz│owieka silnym.
     "To jak w przypadku miecza samurajskiego. Przechodzi przez tak wiele sprawdzian≤w: jest podgrzewany, bity, kuty i klepany m│otem, ostrzony, wk│adany w ogie±, a nastΩpnie w wodΩ i w l≤d i znowu klepany, bity, kuty. Ca│y ten proces... ca│a ta praca w│o┐ona w jego wyprodukowanie sprawiaj▒, ┐e miecze samurajskie - te prawdziwe - s▒ tak drogie. Tak samo jest z charakterem cz│owieka. Taka sama praca wk│adana jest w kszta│towanie i hartowanie charakteru tak, aby daµ poczucie pewno╢ci i warto╢ci. Aby m≤c ka┐dego ranka stan▒µ przed lustrem i powiedzieµ: "Jestem wielki! Uda│o mi siΩ! Przeszed│em przez test i wyszed│em z tego ca│o!" Wydaje mi siΩ, ┐e dziΩki mojemu zapleczu kulturystycznemu │atwiej mi jest osi▒gn▒µ stawiany sobie cel ni┐ komu╢, kto nie przeszed│ w ┐yciu tego, co ja."
     "Dlatego te┐ mam obecnie ustabilizowane ┐ycie; nawet wobec burzliwych wzlot≤w i upadk≤w, kt≤re przecie┐ zdarzaj▒ siΩ w karierze ka┐dego, gdy siΩ pracuje w tej bran┐y. Bran┐y, w kt≤rej ca│y ╢wiat przygl▒da ci siΩ przez mikroskop, rozbiera ciΩ na czΩ╢ci pierwsze i got≤w jest ciΩ zmia┐d┐yµ. Jestem w stanie wytrzymaµ takie katorgi lepiej ni┐ kto╢ pozbawiony podobnego co ja zaplecza atletycznego, kulturystycznego, ni┐ kto╢, kto nie trenowa│ do Mr. Olympia. W ten oto spos≤b nigdy nie ucieka│em siΩ do narkotyk≤w czy alkoholu lub innych ╢wi±stw, za kt≤re │api▒ siΩ ci, kt≤rzy nie mog▒ sobie poradziµ z presj▒, wzlotami i upadkami ┐ycia. Moja mi│o╢µ i szacunek do sportu wyp│ywa st▒d, ┐e wszystko, co w ┐yciu osi▒gn▒│em, wziΩ│o pocz▒tek z kulturystyki."
      To jedynie prawdziwa psychika kulturysty prowadzi Arnolda do przodu. Ca│kowita pewno╢µ siebie, g│Ωboko zakorzeniona etyka pracy, pozytywne my╢lenie i zaufanie do wypr≤bowanych metod popartych systematycznym powtarzaniem, s▒ elementami programu kulturystycznego. Stanowi▒ tak┐e podstawΩ funkcjonowania w Hollywood.
      Tak wiΩc przy okazji jego piΩµdziesi▒tych urodzin mo┐na ╢mia│o powiedzieµ, ┐e Arnold Schwarzenegger jest wci▒┐ przede wszystkim kulturyst▒, a raczej Kulturyst▒ przex wielkie "K".



www.bodybuilding.pl - Projekt i wykonanie: digital.labs [2001-2002]