396 zdjΩµ w naszej
GALERII PAKER╙W
[zobacz wszystkie galerie]
255 zdjΩµ w naszej
GALERII DZIEWCZYN
[zobacz wszystkie galerie]

->Skazani na suplementacjΩ
->Nie┐ywi lekarze nie k│ami▒
->Dysmorfia miΩ╢niowa
->Kulturysta naturalny!
->Trening = Walka
->Mechanika cia│a
->Mroczne oblicze dopingu
->Moje przeznaczenie - moje przes│anie - Doping
->Zakwasy – czyli czy musi boleµ?
->Wp│yw hormonu wzrostu na m≤zg
->Zab≤jczy trening
->Trening n≤g - przysiady
->Nielegalne wspomaganie - rzeczywisto╢µ...
->Motywacja Arnolda cz. III
->Motywacja... cz.II
->7 najlepszych µwicze±...
->Rodzaje aktywno╢ci ruchowej
->Motywacja do treningu wg Arnolda
->Wp│yw treningu na poziom hormonu wzrostu
->Miejsce wytwarzania hormonu wzrostu.
->Pozytywny wp│yw hormonu wzrostu
->Motywacja podczas treningu
->Doping, a sport
->Kulturystyka, kt≤ra nie powr≤ci...
->Jak przyjmowaµ kreatynΩ
->Efedryna i kofeina
->Glutamina.
->Ektomorfik, Mezomorfik, Endomorfik...
->╞wiczenia na si│owni a wzrost.
->Czy alkohol tuczy?
->Od┐ywki, suplementy i inne...
->Zasady Joe Weidera
->Stagnacja...
->Znaczenie wody w treningu sportowym.
->Oporni na przyrosty
->7 rad na piΩkny brzuch
->Suplementy
->Prohormony
->Core board...
->Co warto wiedzieµ o testosteronie – najczΩ╢ciej u┐ywanym ╢rodku dopinguj▒cym...
->Jak rozpocz▒µ swoj▒ przygodΩ z si│owni▒? Od czego zacz▒µ?
->Mistrzostwa ªwiata MΩ┐czyzn w Kulturystyce - Yangon, Myanmar
24-25.11.2001 rok.

->Zanim przyst▒pisz do µwicze±
->Wskaz≤wki dla pocz▒tkujacych

->Lee Haney - Grzbiet
->Samir Bannout - úydki
->Chris Dickerson - Talia
->Frank Zane - Rze╝ba cia│a
->Franco Columbu - Uda
->Arnold Schwarzenegger - Klatka piersiowa
->Sergio Oliva - Tricepsy
->Larry Scott - Bicepsy
->Tak to siΩ zacze│o

Rodzaje aktywno╢ci ruchowej

SPACER- JOGGING- BIEG


     Bieganie stymuluje uwalnianie hormonu wzrostu na dwa sposoby. Jest prostym i szybkim sposobem utraty tkanki t│uszczowej i osi▒gniΩcia korzystnych zmian w budowie cia│a. Przyrost bezt│uszczowej masy cia│a powoduje, ┐e nasz organizm staje siΩ bardziej aktywny metabolicznie i produkuje wiΩksze ilo╢ci hormonu wzrostu. DziΩki bieganiu organizm osi▒ga taki punkt,┐e sama aktywno╢µ ruchowa stymuluje wydzielanie samotropiny. Wymaga to jednak dobrej kondycji. Dla organizmu bieganie jest ze wszech miar korzystne. Wydatek kaloryczny podczas biegania przewy┐sza inne sporty,m.in. pi│kΩ no┐n▒, kolarstwo, squash i wios│owanie. Ro╢nie sprawno╢µ ruchowa organizmu, poziom HDL-cholesterolu, uaktywniaj▒ siΩ mechanizmy detoksacyjne, otwieraj▒ po│▒czenia naczyniowe w mikrokr▒┐eniu p│uc, m≤zgu oraz wiele innych narz▒dach, a tak┐e harmonia uk│adu wydzielania wewnΩtrznego.
Znawca medycyny sportowej, doktor Kenneth Cooper, przedstawi│ wyniki bada±, przeprowadzonego przez sw≤j zesp≤│ w Cooper Aerobics w Dallas. Obejmowa│o ono 3 grupy kobiet w okresie przed menopauz▒, kt≤re trenowa│y ch≤d na 4,5 km 3 razy w tygodniu przez 6 miesiΩcy z r≤┐n▒ intensywno╢ci▒. Czwarta grupa, nie trenuj▒ca zosta│a utworzona dla kontroli. W grupie pierwszej, gdzie przebycie 1,6 kilometra zajmowa│o 20 minut pojemno╢µ tlenowa wzros│a o 4%. W grupie drugiej, chodz▒cej z prΩdko╢ci▒ 1,6 kilometra na 15 minut - o 9% natomiast w grupie trenuj▒cej najintensywniej (1,6 kilometra na 12 minut) - o 14%, czyli 3 razy wiΩcej, ni┐ w grupie chodz▒cej najwolniej. Wydatek energetyczny i osi▒gana warto╢µ w trzeciej grupie nie r≤┐ni│a siΩ od grupy kobiet, kt≤re przebywa│y 1,6 kilometra w ci▒gu 9 minut. Utrata masy cia│a, pojemno╢µ tlenowa i sprawno╢µ dynamiczna stawa│a siΩ zale┐na od intensywno╢ci treningu; im by│ on wiΩkszy, tym wiΩcej energii ulega│o zu┐yciu, tym sprawniejsza by│a praca serca i odpowied╝ metaboliczna organizmu.

Zatem:

1.Zaplanuj dystans do przebycia i zmierz ten ,kt≤ry istotnie przeby│e╢.
2.Przed treningiem zr≤b 5-minutow▒ rozgrzewkΩ(trucht, jogging)
3.Po zako±czeniu treningu postaraj siΩ och│on▒µ podczas kr≤tkiego spaceru.

Zacznij od µwicze±,trwaj▒cych oko│o p≤│ godziny,3 razy na tydzie±.Twoim celem jest osi▒gniΩcie czynno╢ci serca,kt≤ra mie╢ci siΩ w zakresie pojemno╢ci tlenowej,i kt≤ra │atwo wyliczyµ ze wzoru:
70%x(22-wiek)
Przyk│adowo 55 latek bΩdzie mia│ :70%x(220-55)=119

Mo┐esz stopniowo zwiΩkszaµ dystans, szybko╢µ i czas trwania treningu, pamiΩtaj▒c jednak, aby warto╢µ tΩtna mie╢ci│a siΩ w krytycznym przedziale. Innym sposobem treningu wstΩpnego przed bieganiem jest po│▒czenie biegu i chodu. TrasΩ biegu mo┐esz zmieniaµ dowolnie tak, aby odpowiada│a twoim upodobaniom. Wedle uznania mo┐esz zwolniµ bieg do szybkiego marszu, a po chwili odpoczynku, pobiec dalej. Podczas 10-20 minut jako ╝r≤d│o energii zu┐ywany jest glikogen, wΩglowodan, zgromadzony w miΩ╢niach i w▒trobie. W nastΩpnej fazie treningu spala siΩ tkanka t│uszczowa. Pobudzeniu ulegaj▒ enzymy-lipazy, kt≤re metabolizuj▒ tkankΩ t│uszczow▒ jeszcze przez d│ugi czas po zaprzestaniu wysi│ku.


INTENSYWNY BIEG


     WytΩ┐ony wysi│ek mo┐e byµ niezbΩdny dla zachowania pulsacyjnego wydzielania hormonu wzrostu i stymulowania IGF-1 w stΩ┐eniach charakterystycznych dla m│odego wieku. Intensywne bieganie powoduje powstanie kwasu mlekowego, kt≤ry korzystnie dzia│a na serce oraz wi▒┐e toksyczne metale ciΩ┐kie, kt≤re gromadz▒ siΩ w ustroju. Osi▒gniΩcie progowej warto╢ci kwasu mlekowego powoduje uczucie zmΩczenia i b≤l miΩ╢ni.

MI╩ªNIE- SPOS╙B NA HORMON WZROSTU


     Najlepsze µwiczenia,pozwalaj▒ce uzyskaµ wysokie, pulsacyjne wydzielanie hormonu wzrostu, to te, kt≤re wchodz▒ w zakres treningu si│owego. Podany ni┐ej zestaw µwicze± pomo┐e ci uzyskaµ piΩkne rozbudowane, krzepkie miΩ╢nie. MΩ┐czy╝ni, mo┐ecie wreszcie wygl▒daµ tak, jak pragn▒ tego piΩkne panie.


ROZGRZEWKA, TRENING


     Je┐eli jeste╢ got≤w rozpocz▒µ trening si│owy lub ruchowy, konieczna jest rozgrzewka. Podstawowa rozgrzewka sk│ada siΩ z zestawu 6 µwicze±. Ilo╢µ powt≤rze± danego µwiczenia zr≤┐nicowano w zale┐no╢ci od stopnia zaawansowania trenuj▒cego. Dla pocz▒tkuj▒cych oznaczono je jako B, natomiast dla µwicz▒cych regularnie, kt≤rzy wypracowali lepsz▒ kondycjΩ I. Intensywno╢µ treningu nale┐y zwiΩkszaµ stopniowo, po kolei dodaj▒c do programu µwiczenia.

1.Sk│ony i wyprosty (okolica lΩd╝wiowa,╢ciΩgna tylnej grupy miΩ╢ni ud)
Sta± w pozycji wyprostowanej, stopy rozstawione na szeroko╢µ bark≤w, rΩce na biodrach. Wykonuj▒c wydech pochyl siΩ powoli do przodu, pozwalaj▒c ramionom zwisaµ swobodnie. Zegnij kolana, staraj▒c siΩ palcami r▒k dosiΩgn▒µ palc≤w n≤g. Policz do trzech i powoli wyprostuj kolana, powracaj▒c do pozycji wyj╢ciowej, wykonuj▒c g│Ωboki wdech. Powt≤rzenie: B-5 razy, 20 sekund odpoczynku, 5 razy. I-15 razy, 20 sekund odpoczynku, 15 razy.

2.Unoszenia kolan (nogi,kolana,grzbiet,karki)
Sta± w pozycji wyprostowanej, g│owa do g≤ry, stopy rozstawione, na szeroko╢µ bark≤w, rΩce na biodrach. Unie╢ kolano i przyci▒gnij do klatki piersiowej, staraj▒c siΩ obj▒µ │ydkΩ ramionami, wykonuj wdech przyciskaj▒c kolano do klatki piersiowej, policz do 3. Powr≤µ do pozycji wyj╢ciowej wykonuj▒c wdech. Powt≤rz µwiczenie z drug▒ nog▒. Powt≤rzenie: B-5 razy, 20 sekund przerwy, 5 razy. I-15 razy, 20 sekund przerwy, 15 razy.

3.Niepe│ne zgiΩcie kolana (uda ,kolano,╢ciΩgno Achillesa)
Sta± w pozycji wyprostowanej, g│owa do g≤ry, stopy rozstawione jak zwykle na szeroko╢µ bark≤w, rΩce na biodrach. Wykonaj wdech, zginaj▒c kolano przy wyci▒gniΩtych do przodu ramionach z d│o±mi zwr≤conymi w kierunku pod│ogi. Policz do 3, powr≤µ do pozycji wyj╢ciowej. Wykonaj wydech. B- 10 razy, 20 sekund przerwy, 10 razy ka┐da noga. I-podobnie.

4.Obroty ramion (barki,ramiona ,plecy)
Sta± w pozycji wyprostowanej, stopy rozstawione na szeroko╢µ bark≤w, rΩce na biodrach. Wyci▒gnij ramiona na boki. Wykonuj nimi ruchy obrotowe, 15 obrot≤w w prz≤d i 15 obrot≤w w ty│. B-jeden raz. I-20 obrot≤w w prz≤d i 20 w ty│, 15 sekund odpoczynku,powt≤rzyµ raz.

5.Zginanie tu│owia na boki (miΩ╢nie miΩdzy┐ebrowe,okolica lΩd╝wiowa,zginacze obrΩczy biodrowej)
Sta± w pozycji wyprostowanej z rΩkoma splecionymi z ty│u szyi,stopy rozstaw na szeroko╢µ ramion. Wykonuj▒c wdech wykonaj sk│on tu│owia w praw▒ stronΩ, najdalej jak to mo┐liwe. Powr≤µ do pozycji wyj╢ciowej, wykonuj▒c wydech. Sk│on w lew▒ stronΩ. Sk│on w prawo i lewo liczy siΩ jako jedno powt≤rzenie µwiczenia. B-10 sk│on≤w w ka┐d▒ stronΩ, 15 sekund przerwy, powt≤rz. I- 20 sk│on≤w w ka┐d▒ stronΩ, 15 minut przerwy, powt≤rz.

6.╞wiczenie ramion (barki ,ramiona, plecy)
Po│≤┐ siΩ na brzuchu, nogi z│▒czone, kolana zgiΩte pod k▒tem prostym. RΩce na pod│odze pod barkami. Wykonaj wdech, potem wydech, jednocze╢nie unosz▒c tu│≤w na rΩkach tak, aby ca│kowicie wyprostowaµ ramiona. G│owa, tu│≤w i kolana powinny tworzyµ liniΩ prost▒. Powr≤µ do pozycji wyj╢ciowej, wdech. B-µwiczenie to w│▒cz do programu dopiero po tygodniu, powt≤rz 3 do 6 razy, odpocznij 20 sekund, powt≤rz I-10 razy, a odpocznij 20 sekund, powt≤rz.


TRENING Z CIʯARKAMI


1.Na pocz▒tku µwicz z niewielkim obci▒┐eniem, daj▒cym ci pewno╢µ, ┐e bΩdziesz w stanie powt≤rzyµ dane µwiczenie 5 do 8 razy.

2.Wykonuj powolne, kontrolowane ruchy, tak aby twoje miΩ╢nie panowa│y nad ciΩ┐arem podczas ruchu, kt≤ry wykonujesz. Byµ mo┐e s│ysza│e╢ o ludziach, kt≤rzy potrafili w ci▒gu 4 sekund podnie╢µ ciΩ┐ar i w ci▒gu nastΩpnych 4 sekund opu╢ciµ go, ale regu│Ω tΩ ustanowiono z pewno╢ci▒ z my╢l▒ o tych, kt≤rzy przesuwali ciΩ┐ary w Nautilusie tak wolno, ┐e dochodzi│o do uszkodzenia lin.

3.Po treningu odpowiedniej grupy miΩ╢ni, odpocznij przynajmniej 48 godzin. Jeszcze lepszy rezultat osi▒gniesz, zaprzestaj▒c µwicze± na 5 dni. Tak, to mo┐liwe! ╞wiczenie jednej grupy miΩ╢niowej dzie± po dniu os│abi je raczej,ni┐ wzmocni.

Autor: Dawid Go│Ωbiowski



www.bodybuilding.pl - Projekt i wykonanie: digital.labs [2001-2002]