Rodow≤d wsp≤│czesnej kulturystyki, jak r≤wnie┐ wiele innych dyscyplin sportu, siΩga czas≤w "z│otego wieku" staro┐ytnej Grecji, od kt≤rego dzieli nas ponad 2000 lat. Ju┐ w≤wczas bowiem najwybitniejsi ludzie tej epoki lansowali idea│ harmonijnego rozwoju cia│a i ducha. Panowa│ tez powszechny kult cia│a, estetycznej i muskularnej sylwetki. Szukano uniwersalnych kanon≤w propozycji i kszta│tu ludzkiego cia│a. ╙wczesne idea│y w tej dziedzinie uwidocznione zosta│y w rze╝bach najbardziej znanych mistrz≤w d│uta staro┐ytnej Grecji - "Doryphoros" Polikleta i "Dyscobol" Milona.
Przez wiele wiek≤w ery nowo┐ytnej cia│o ludzkie pokrywa│a kurtyna wstydliwo╢ci i milczenia. Dopiero epoka Odrodzenia przynios│a nawr≤t do wzor≤w helle±skich. Tacy mistrzowie renesansu, jak Leonardo da Vinci i Micha│ Anio│ w swoich rze╝bach i freskach, opieraj▒c siΩ na dok│adnej znajomo╢ci anatomii, szukali i oddawali piΩkno ludzkiego cia│a. To w│a╢nie da Vinci stara│ siΩ okre╢liµ idealne proporcje cia│a, a jego ustalenia i wnioski do dzisiaj nie straci│y na aktualno╢ci.
Pora jednak przej╢µ do czas≤w nam bli┐szych, w kt≤rych rodzi│ sie wsp≤│czesny sport. Wiek XIX by│ pod tym wzglΩdem szczeg≤lnie sprzyjaj▒cy dla rozwoju r≤┐nych form sportowego wsp≤│zawodnictwa. Wielk▒ popularno╢ci▒ cieszy│y siΩ w tym czasie zapasy i pokazy si│owe, w kt≤rych atleci demonstrowali publiczno╢ci swoje nieprzeciΩtne walory fizyczne. Wielu z nich wpisa│o siΩ z│otymi zg│oskami w historii atletyki, ale niew▒tpliwie najbardziej oryginaln▒ postaci▒ w tej galerii si│aczy by│ Eugene Sandow.
Prekursor wsp≤│czesnej kulturystyki naprawdΩ nazywa│ siΩ Frederick Mueller i by│ synem burmistrza miasta Kr≤lewiec (obecnie Kalingrad, Rosja). Jako 10 - letni ch│opiec wraz z ojcem przebywa│ na wakacjach we W│oszech. Tam, zwiedzaj▒c liczne muzea i zabytki wspania│ej rzymskiej kultury, m│ody Frederick zosta│ urzeczony piΩknem rze╝b i fresk≤w przedstawiaj▒cych wspaniale zbudowanych mΩ┐szczyzn. To zdecydowa│o o jego dalszej karierze.
W nastΩpnych latach podj▒│ bowiem systematyczny trening z ciΩ┐arami, zacz▒│ te┐ studiowaµ medycynΩ, aby lepiej poznaµ funkcjonowanie miΩ╢ni. To w│asnie Sandow pierwszy zastosowa│ w swoim treningu metodΩ serii i powt≤rze±, a tak┐e µwiczenia na rozw≤j poszczeg≤lnych grup miΩ╢niowych. Innymi s│owy by│ pierwszym cz│owiekiem, kt≤ry ╢wiadomie uprawia│ kulturystykΩ w dzisiejszym rozumieniu tego s│owa.
W roku 1887 Frederick Mueller, nie mog▒c pogodziµ siΩ z wol▒ ojca, kt≤ry wybra│ dla niego kariere urzΩdnicz▒, opu╢ci│ rodzinny dom. Pocz▒tkowo, ju┐ pod nazwiskiem Sandow, pracowa│ w dokach portu Genua, p≤┐niej wystΩpowa│ jako "┐ywy pomnik" w kasynie gry w Monte Carlo. Zachwyca│ publiczno╢µ swoj▒ piΩkn▒ budow▒ cia│a, wspaniale rozwiniΩtymi miΩ╢niami i wielk▒ si│▒. Nic wiΩc dziwnego, ┐e w tym samym roku w teatrze Trocadero w Londynie dosz│o do jego pojedynku ze s│awnym w≤wczas si│aczem Goliatem. Obaj podnosili coraz wiΩksze ciΩ┐ary, a┐ w ko±cu Sandow uni≤s│ swego rywala wraz z podium i zosta│ og│oszony zwyciΩzc▒.
W nastΩpnych latach przysz│y wystΩpy w Stanach Zjednoczonych, gdzie Sandow zyska│ tytu│ "The Most Perfect Man in the World" - najdoskonalszego cz│owieka ╢wiata. Imponowa│ nie tylko wielk▒ si│▒, ale i niezwykle harmonijn▒ budow▒ cia│a, czΩsto demonstrowa│ tzw. grΩ miΩ╢ni.
Po powrocie do Anglii odlano jego sylwetkΩ i umieszczono na wystawie obrazuj▒cej rozw≤j teorii ewolucji. Z inicjatywy ≤wczesnego ksiΩcia Walii Edwarda wspania│y atleta wyst▒pi│ z seri▒ odczyt≤w i pokaz≤w w ca│ej Anglii, kt≤re walnie przyni│y siΩ do zainteresowania spo│ecze±stwa, a w szczeg≤lno╢ci m│odzie┐y sportami si│owymi. Propagowany przez Sandowa system µwicze± si│owych dla kszta│towania sylwetki i si│y, kt≤rego on sam by│ najlepszym wytworem, zyska│ wielk▒ popularno╢µ nie tylko na Wyspach Brytyjskich, ale w ca│ym ╢wiecie.
Materia│ zaczerpniΩty z ksi▒┐ki Henryka Jasiaka pt. "Wsp≤│czesny herkules".
|