Wspania│▒ rzecz▒ w kulturystyce jest to, ┐e obracamy siΩ w ╢wiecie rzeczy mo┐liwych do osi▒gniΩcia. Mo┐na, poddaµ cia│o kompletnej transformacji. Je┐eli kto╢ ma o sobie z│e wyobra┐enie i nie lubi wygl▒du swego cia│a, mo┐e co╢ z nim zrobiµ. Mo┐na, najzwyczajniej w ╢wiecie usi▒╢µ i w wyobra╝ni stworzyµ wizerunek swojego cia│a, a nastΩpnie zacz▒µ trenowaµ, stosowaµ diety i doj╢µ do tego co siΩ wymarzy│o. Nie jest to tylko pobo┐nym ┐yczeniem. To naprawdΩ mo┐na zrobiµ. Ja to zrobi│em i zrobi│o to miliony innych ludzi. Nasze sylwetki uleg│y przeobra┐eniu. Czy┐ nie jest to wspania│e?
Kiedy zaczyna siΩ trening nale┐y zapytaµ siebie: „Co ja w│a╢ciwie robiΩ w tej si│owni? Co zamierzam osi▒gn▒µ?
Czy chcΩ byµ najlepszym kulturyst▒, jakim tylko mogΩ zostaµ, czy po prostu robiΩ to by byµ w dobrej kondycji?" Nale┐y ustaliµ sobie cel a nastΩpnie opracowaµ plan, by go osi▒gn▒µ. Jaki rodzaj treningu bΩdzie potrzebny? Jakie s▒ najlepsze µwiczenia na ka┐d▒ grupΩ miΩ╢ni? Ile serii potrzeba na ka┐d▒ czΩ╢µ cia│a? Ile sesji w tygodniu? Co powinno siΩ je╢µ i ile? Jakie suplementy najlepiej pomog▒ w szybszym doj╢ciu do celu i na ile mo┐na sobie pozwoliµ?
Czy jasne jest co mam na my╢li? Nie mo┐na po prostu i╢µ do si│owni bez ┐adnego planu. Trenowanie bez celu jest nic nie warte, nie maj▒c wizji, do kt≤rej chcia│oby siΩ doj╢µ, niczego co by siΩ po┐▒da│o, ani poczucia znaczenia tego co siΩ robi. Jak
mo┐na wykazywaµ pasjΩ i entuzjazm gdy nie ma motywacji? Dlaczego mia│oby siΩ trenowaµ na maksymalnych obrotach, je┐eli niczego nie zamierza siΩ osi▒gn▒µ?
Nie wystarczy chodziµ do si│owni i m≤wiµ sobie: „Kt≤rego╢ dnia stanΩ siΩ profesjonalist▒", czy „Chcia│bym kt≤rego╢ dnia wygl▒daµ jak Arnold." To nic nie znaczy. Za ma│o siΩ do tej pory zrobi│o, i za du┐o jest jeszcze do zrobienia. To jest dalekosiΩ┐ny cel. By trening mia│ jak▒╢ warto╢µ, by by│ intensywny, potrzebne jest okre╢lenie sobie ma│ych, codziennych cel≤w. Na przyk│ad, je┐eli podczas ostatniej sesji zrobi│o siΩ 10 podci▒ga±, to w tej sesji celem jest zrobienie 11, w nastΩpnej 12, itd. Je┐eli w czasie poprzedniego treningu klatki piersiowej u┐ywa│o siΩ 90 kg do robienia wyciska± w 10
powt≤rzeniach, to nale┐y tym razem spr≤bowaµ 92,5 kg w 10 powt≤rzeniach. Podnoszenie poprzeczki z poprzedniej sesji nadaje treningowi warto╢ci. To jest istot▒ kulturystyki. Trenowanie posuwaj▒c siΩ do przodu - dodawanie obci▒┐enia, albo wiΩkszej ilo╢ci powt≤rze±, albo obydwu na raz - jest jedynym sposobem na robienie postΩp≤w. Je┐eli nie robi siΩ postΩp≤w - stoisz w miejscu.
Kiedy patrzΩ na cz│owieka, kt≤ry ci▒gle robi te same µwiczenia, u┐ywa tych samych ciΩ┐ar≤w, robi te same ilo╢ci powt≤rze±, serii i nie poprawia siΩ, wiem ┐e facet zapomnia│ o tym jak wa┐nym jest ustalanie sobie ma│ych, codziennych zada±, i jak wa┐nym jest dok│adanie wszystkich si│ by je osi▒gn▒µ. „Szanuj grosze, a z│ot≤wki przyjd▒ same." W kulturystyce, je┐eli zadba siΩ, by codziennie robiµ ma│e postΩpy, dalekosiΩ┐ny cel osi▒gnie siΩ niezdaj▒c sobie z tego sprawy.
Nale┐y jednak ostro wzi▒╢µ siΩ do pracy i i╢µ do przodu, zawsze dodaj▒c ciΩ┐ar≤w i zwiΩkszaj▒c ilo╢µ serii i powt≤rze± kiedy tylko jest to mo┐liwe. Nale┐y odpowiednio siΩ od┐ywiaµ, braµ suplementy by uzupe│niaµ sk│ad mineralny, wysypiaµ siΩ i odpoczywaµ by nastΩpowa│a regeneracja. Nale┐y byµ pozytywnie nastawionym a dalekosiΩ┐ny cel spe│ni siΩ sam. Zanim jednak nast▒pi fizyczna zmiana wygl▒du, nale┐y wyobraziµ sobie to, jak bΩdzie siΩ wygl▒da│o po miesi▒cach i latach treningu. Ten proces nazywamy wizualizacj▒. Gdy zacz▒│em treningi wyobra┐a│em sobie, ┐e wygl▒dam jak Reg Park, m≤j idol. Chocia┐ by│em wysoki i szczup│y, i nie mia│em ┐adnej masy miΩ╢niowej ani rozmiar≤w (podczas gdy Reg by│ masywny ponad wszelkie wyobra┐enia), wierzy│em, ┐e pewnego dnia stanΩ siΩ tak du┐y jak on. Wypbra┐a│em sobie to za ka┐dym razem gdy by│em w klubie i w │≤┐ku tu┐ przd za╢niΩciem. Im wiΩcej moja ╢wiadomo╢µ koncentrowa│a siΩ na tym wizerunku i im wiΩcej pracowa│em, im bardziej ros│em, tym bardziej realne stawa│o sie moje marzenie - by byµ do niego podobnym. Jestem przekonany, ┐e cz│owiek staje siΩ takim, jakimi s▒ jego my╢li. Wiara w negatywne my╢li prowadzi do upadku. Wiara w my╢li pozytywne prowadzi do sukcesu.
Nigdy nie ustala│em sobie limit≤w ani psychologicznych barier. Mo┐ecie sie domy╢laµ, ┐e w czasie robienia ugina± przedramion wyobra┐a│em sobie swoje bicepsy wielkie jak g≤ry. Ten proces wizualizacji by│ niezwykle wa┐ny, je┐eli chcia│em zdobyµ tak▒ masΩ i takie rozmiary, jakie by│y potrzebne by wygraµ Mr. Olympia, walcz▒c z takimi potworami jak Sergio Oliva i Lou Ferrigno. Jestem pewny, ┐e gdybym wierzy│ w to, ┐e istnieje granica rozmiar≤w moich ramion - nigdy niesta│y by siΩ tak du┐e i muskularne. Niekt≤rzy ludzie m≤wi▒:"Chcia│bym kt≤rego╢ dnia mieµ ramiona, kt≤re mia│yby 55 cm w obwodzie" i jednym tchem dodaj▒: "ale ja nigdy do tego nie dojdΩ." Zapomnijcie o tym. Oni nigdy nie osi▒gn▒ 55 cm z takim podej╢ciem. Oni ju┐ przegrali bitwΩ przez mentalne ustalenie wynik≤w.
Ka┐dy z rekord≤w olimpiady letniej i zimowej, ka┐dy z rekord≤w ╢wiata w lekkoatletyce (w biegach, skokach, chodzie, rzutach) tak jak w ka┐dej innej dyscyplinie sportowej, utrzymuje siΩ niezmieniony z powodu bariery psychologicznej. Niekt≤rzy eksperci decyduj▒, na przyk│ad, ┐e cz│owiek nie mo┐e biegaµ szybciej ni┐ milΩ w cztery minuty, czy wyrwaµ lub podrzuciµ 225 kg, czy osi▒gn▒µ 55 cm obwodu ramion, tak wiΩc te granice przez d│ugi czas wydawa│y siΩ nie do pobicia, poniewa┐ sportowcy wierzyli, ┐e te negatywne opinie s▒ prawd▒.
We┐my na przyk│ad bieg na jedn▒ milΩ. Przez lata rekord utrzymywa│ siΩ na wysoko╢ci 4:01, biegacze nie byli w stanie tej granicy prze│amaµ. Nagle, Roger Bannister przebieg│ ten dystans w 3 minuty 59 sekund w czasie zawod≤w uniwersyteckich w Oksfordzie. By udowodniµ, ┐e bariera ta by│a rzeczywi╢cie barier▒ psychologiczn▒, wystarczy powiedzieµ, ┐e w ci▒gu kilku tygodni ten nowy rekord zosta│ pobity przez kolejnych zawodnik≤w. Teraz ta granic▒ jest 3:40. Gdy tylko pojawi siΩ taki biegacz, kt≤ry u╢wiadomi sobie, ┐e i ta granica jest tylko granic▒ psychologiczn▒, rekord ten r≤wnie┐ zostanie pobity.
Ten sam fenomen odnosi siΩ do d╝wigania ciΩ┐ar≤w. Eksperci m≤wili, ┐e niemo┐liwe jest przekroczenie przez cz│owieka granicy 225 kg w podrzucie i rwaniu. Kilku atlet≤w zbli┐y│o siΩ do tej granicy. W rzeczywisto╢ci, w pewnym momencie granica ta wynosi│a 224,65 kg. Ponad µwierµ kilograma mniej ni┐ tamta magiczna liczba. Wasilij Aleksjejew z by│ego Zwi▒zku Radzieckiego podni≤s│ 225,45 kg w czasie mistrzostw ╢wiata w 1970 roku, w Columbus, w stanie Ohio. W ci▒gu dw≤ch tygodni zar≤wno Serge Redding z Belgii jak i Ken Patera ze Stan≤w Zjednoczonych d┐wigneli r≤wnie┐ wiΩcej ni┐ 225 kg. Dlaczego? Poniewa┐ gdy tylko Aleksjejew prze│ama│ granicΩ, wiedzieli, ┐e jest to fizycznie mo┐liwe, ┐e oni r≤wnie┐ mog▒ ud┐wign▒µ taki ciΩ┐ar - i to zrobili.
CDN...
Autor: Micha│ Jokiel |