Body building (ang. kszta│towanie cia│a) jako metodΩ opracowali i pierwsi zastosowali w treningu sportowym wielu dyscyplin Amerykanie. Poniewa┐ metoda ta pozwala na kszta│towanie zar≤wno masy miΩ╢niowej jak i si│y, przyjΩta zosta│a jako podstawowa w kulturystyce. W metodzie tej nie wystΩpuj▒ maksymalne ciΩzry, charakteryzuj▒ j▒ tzw. serie (podej╢cia) i powt≤rzenia oraz du┐a liczba µwicze± stosowanych na jednym treningu.
W metodzie body building, zwanej te┐ metod▒ kulturystyczn▒, z og≤lnego zestawu µwicze± na poszczeg≤lne grupy miΩ╢niowe wybiera siΩ zwykle 8-12 µwicze± anga┐uj▒cych najwa┐niejsze grupy miΩ╢niowe decyduj▒ce o kszta│cie sylwetki. Obci▒┐enie w ka┐dym µwiczeniu dobiera siΩ tak, aby mo┐na by│o wykonaµ w jednej serii od 8 do 12 powt≤rze±.
W pierwszym okresie treningu przerwa wypoczynkowa miΩdzy seriami wynosi ok. 2 minut (do pe│nego uregulowania oddechu). Ustalony zestaw µwicze± wykonuje siΩ przez d│u┐szy okres czasu (zwykle 6-8 tygodni), co umo┐liwia lepsz▒ samokontrolΩ rozwoju miΩ╢ni i gwarantuje techniczne opanowanie poszczeg≤lnych µwicze±. W miarΩ wzrostu wydolno╢ci organizmu i si│y zwiΩkszamy obci▒┐enie w poszczeg≤lnych µwiczeniach. Mo┐na tego dokonaµ nastΩpuj▒cymi sposobami:
przez zwiΩkszenie liczby serii w ka┐dym µwiczeniu,
przez zwiΩkszenie obci▒┐enia przy zachowaniu sta│ej liczby serii,
przez skr≤cenie przerw wypoczynkowych miΩdzy seriami,
przez jednoczesn▒ zmianΩ ciΩ┐aru i liczby serii oraz czasu przerw wypoczynkowych.
Wyb≤r jednego z tych sposob≤w zale┐y od indywidualnego wytrenowania, za│o┐onych cel≤w treningowych i mo┐liwo╢ci µwicz▒cego.
Jak zwiΩkszaµ ciΩ┐ar w metodzie body building?
Wiadomo, ┐e po kilku treningach µwicz▒cy wykonuj▒cy serie np. w 10 powt≤rzeniach robi to z coraz mniejszym wysi│kiem. Wtedy w│a╢nie nale┐y zwiekszyµ ciΩ┐ar wg nastΩpuj▒cej zasady: maksymalna liczba powt≤rze± w serii minus ustalona liczba powt≤rze± pomno┐ona przez 0,5. Przyk│adowo: je╢li µwicz▒cy potrafi w tzreciej serii danego µwiczenia wykonaµ np. 15 powt≤rze±, a ustalona na pocz▒tku liczba powt≤rze± wynosi│a 10, to 15-10 x 0,5=2,5. Oznacza to, ┐e na nastΩpnym treningu nale┐y w danym µwiczeniu zwiΩkszyµ ciΩ┐ar o 2,5 kg. W rezultacie, po d│u┐szym okresie treningu metod kulturystyczn▒, zaawansowani u┐ywaj▒ w poszczeg≤lnych µwiczeniach ciΩ┐ar≤w rzΩdu 60-70% CM (ciΩ┐aru maksymalnego).
Fizjologiczny wp│yw metody body buildingu na organizm obserwuje siΩ przede wszystkim w znacznym przyro╢cie masy miΩ╢niowej oraz wzro╢cie tonusu (napiΩcia) miΩ╢ni. W dalszej kolejno╢ci nastΩpuje wzrost wytrzyma│o╢ci si│owej. Nie notuje siΩ natomiast widocznych zmian w uk│adzie oddychania i czynno╢ci miΩ╢nia sercowego.
MetodΩ body building charakteryzuje r≤wnie┐ wolne tempo ruch≤w, dziΩki kt≤remu wzrasta masa i czucie mie╢niowe oraz rozwijanie miΩ╢ni w spos≤b wycinkowy (najpierw µwiczy siΩ miΩ╢nie klatki piersiowej, p≤┐niej ramion, bark≤w itd.). Granica 8-12 powt≤rze± w serii (z wyjatkiem miΩ╢ni brzucha i │ydek) jest w zasadzie optymalna dla skutecznego rozwoju miΩ╢ni.
Materia│ zaczerpniΩto z ksi▒┐ki Henryka Jasiaka pt. "Wsp≤│czesny Herkules".
|