Nazywany inaczej systemem serii │▒czonych. Polega on na stosowaniu dw≤ch, trzech i wiΩcej µwicze± w jednym podej╢ciu (serii). Set system opiera siΩ na nastΩpuj▒cych przes│ankach:
* Badania fizjologiczne i eksperymenty praktycznie dowiod│y, ┐e na szybki rozw≤j miΩ╢ni wp│ywaj▒ g│≤wnie du┐e obcia┐enia, kt≤re zmuszaj▒ µwicz▒cego do maksymalnego wysi│ku. Stosuj▒c serie │▒czone, a wiΩc 2-3 µwiczenia nie przedzielone przerw▒ wypoczynkow▒, powoduj▒ intensywn▒ produkcjΩ i wydzielenie produkt≤w zmΩczenia miΩ╢ni.
* Rozr≤┐niamy trzy rodzaje serii │▒czonych: supersety - dwa µwiczenia, trisety - trzy µwiczenia i giantsety - cztery i wiΩcej µwicze±. Serie │▒czone mo┐na stosowaµ w dw≤ch wariantach: na miΩ╢nie przeciwstawne (np. biceps i triceps), albo na jedn▒ grupΩ miΩ╢niow▒, z tym ┐e ka┐de µwiczenie powinno byµ wykonywane w innej pozycji, ka┐de musi "atakowaµ" miΩsie± z innej strony.
Trisety stosujemy g│≤wnie na du┐e grupy miΩ╢niowe, np. miΩ╢nie naramienne, kt≤re sk│adaj▒ siΩ z trzech akton≤w. A oto przyk│adowa seria giant na klatkΩ piersiow▒ sk│adaj▒ca siΩ z 5 µwicze±:
- wyciskanie sztangi le┐▒c na poziomej │awce,
- rozpiΩtki sztangielkami w le┐eniu na poziomej │awce,
- g│Ωbokie uginanie ramion w podporze na porΩczach przy╢ciennych (pompki),
- przeci▒ganie obur▒cz sztangielki zza g│owy w le┐eniu ty│em,
- ╢ci▒ganie ramion do ╢rodka - na krzy┐ na dw≤ch wyci▒gach bloczkowych.
╞wiczenia te rozwijaj▒ g≤rne, przy╢rodkowe i boczne czΩsci miΩ╢ni piersiowych wielkich oraz zΩbatego przedniego.
Pocz▒tkuj▒cy nic nie zyskuj▒ na stosowaniu set systemu, bowiem ich organizm nie potrzebuje jeszcze tak intensywnych bod┐c≤w dla rozwoju miΩ╢ni. ªredniozaawansowani mog▒ ju┐ okresowo stosowaµ serie podw≤jnie │▒czone w 2-3 µwiczeniach. Trisety i giantsety mog▒ stosowaµ, i to te┐ tylko okresowo, kultury╢ci o d│u┐szym sta┐u treningowym, kt≤rych organizmy s▒ ju┐ zadeptowane do intensywnych wysi│k≤w.
Materia│ zaczerpniΩty z ksi▒┐ki Henryka Jasiaka pt. "Wsp≤│czesny Herkules".
|